Vypadáváním vlasů je postižena až polovina dospělé populace. Častěji jsou tímto onemocněním zasaženi muži, ale nezřídka se stává, že vypadávají vlasy ženám, ba dokonce dívkám. Statistiky hovoří o tom, že mezi pány se vyskytuje až šedesát procent z nich, kteří alopecií – vypadáváním vlasů a ochlupení – trpí. Mezi ženami je toto číslo nižší, ale přece jen vysoké. Podle odborníků je až třetina ženské populace postižena právě alopecií.
V sychravém podzimním počasí nachlazení asi nikoho nepřekvapí. Když podceníte prevenci, virová onemocnění na sebe nenechají dlouho čekat. Začíná to únavou, bolestí kloubů a svalů, nepříjemnými pocity v ústní dutině a končí zvýšenou teplotou, nekonečným smrkáním a dráždivým kašlem. Právě kašel vás může trápit i několik týdnů po nemoci. Jak na něj vyzrát a v klidu se vyspat?
Nová předsevzetí si sice dáváme na začátku nového roku, ovšem většina z nás ještě nedostála tomu, co sami sobě s úderem první lednové minuty slíbili. A to je strašná škoda, protože mnohdy se naše předsevzetí mohou pozitivně odrazit na našem životě. Pokud i vy patříte k lidem, kteří sice umí vyslovit košatá předsevzetí – často i díky posilnění alkoholem – ale do dnešního dne jste je nesplnili, pak je dnešní článek určený právě vám!
O důležitosti vápníku pro naše tělo většina lidí moc neví. Pro spoustu z vás je to možná jen známý minerál, který se vyskytuje v našem těle a podepisuje se na kvalitě našich kostí. Tohle je bohužel jen velmi omezené množství informací, které nestačí k tomu, abyste si dokázali odpovědět na otázku:proč k životu potřebujeme vápník?!
Jedno známé přísloví říká, že krása se ukrývá v maličkostech. Musíme dodat, že mnohdy i ta největší síla je ukrytá vtěch nejmenších věcech. Skvělým příkladem jsou malé plody, které se na první pohled tváří nenápadně a skromně. Ve skutečnosti v sobě schovávají mnohem více, nežli by si kterýkoli nás dokázal představit
O jakém ovoci je vlastně řeč? Dnešní článek patří drobným plodům: konkrétně tedy jahodám, malinám, černému rybízu a borůvkám. Tato čtveřice je ve skutečnosti mnohem zajímavější, než si mnozí z nás myslí. V tomto případě se hodí zmínit další známé rčení: nesuď knihu podle obalu!
Jsou malé a umí velké věci
Drobné ovoce v zastoupení jahod, borůvek, rybízu a malin je nejen skvělou součástí nejrůznějších moučníků, bublanin nebo buchet. Jsou to ideální kandidáti pro posílení našeho zdraví a my si společně v dnešním článku prozradíme, proč tomu tak je.
V čem jsou tyto malé plody, které sice všichni věrně známe, ale jen málokdo z nás skutečně ví, co všechno se v nich ukrývá, tolik výjimečné? V čem napomáhají našemu zdraví? Čím jsou dobré pro naše tělo? Dost už bylo otázek, pojďme hledat odpovědi!
Pozitivní účinky známé po staletí
U spousty věcí si můžeme s jistotou říci, že o nich věděli již naši předci a v případě drobných plodů tomu samozřejmě nemůže být jinak. Už několik staletí zpátky totiž byly známé jejich účinky a pozitivní vliv na naše zdraví. Naši předci jahod, borůvek, malin a rybízu využívali jako zdrojů přírodního léčitelství – a to nejen samotných plodů, ale i jejich listů!
Kupříkladu listy maliníku nahradily černý čaj, listy borůvek si dokázaly poradit s vysokou hladinou cukrů u diabetiků, sušené borůvky napomáhají ke zmírnění průjmu a malinová šťáva – teď nemáme na mysli malinovku, kterou si můžete koupit v obchodě, ale šťávu vymačkanou z malin – zase zmírňovala horečku.
Když vám chybí vitamíny
Už teď vám musí být více než jasné, že tyto na první pohled nenápadné plody jsou pro naše zdraví hotovým pokladem. A to jsme si ještě ani zdaleka neřekli všechno! Zmínit se musíme o vysokém obsahu vitamínů, kterými tato čtveřice ovoce disponuje.
Maliny, borůvky, jahody i rybíz obsahují vysoké množství vitamínu C, který je obecně doporučován pro zvýšení funkce imunitního systému. Dále obsahují i vitamíny B a K, nechybí kyselina listová, která je důležitá především pro ženy a beta-karoten.
Nedodají energii, ale chutnají skvěle!
A teď ruku na srdce: kdo by si s chutí nedal hrstičku červených jahod, nepochutnal si na malinách nebo si nenatrhal borůvky? Tak vidíte, jen málokdo by odolal.
Drobné plody chutnají skvěle a jsou tolik oblíbené dokonce i přes skutečnost, že co se týče energie, neřadí se mezi nejvydatnější zdroje. Spíše je tomu naopak. Energii vám sice nedodají, ale vašemu tělu dopřejí pořádnou dávku vitamínů, minerálů i zdravých tuků. A to rozhodně stojí za to!
Tibetská kefírová houba je pojem, o kterém se prostřednictvím dnešního článku mnozí z vás možná dozvídají úplně poprvé. Na první pohled připomíná květák a velmi často se jí lidově přezdívá kefírka. Jedná se o symbiotickou kulturu kombinující kvasinky a bakterie v bílkovinách, cukrech a tucích. Ačkoli je pro spoustu lidí neznámá, našemu zdraví prospívá. Tak si o ní pojďme říci něco bližšího.
Sezóna viróz je v plném proudu, kolegové kolem vás kašlou a vy jen čekáte, až nějaká nemoc skolí vás nebo vaše děti. A co kdybyste se letos pustili do opravdového boje s nemocí? Začněte posílením imunity. Pomůžou vám s tím houby, která tradiční čínská medicína využívá tisíce let.
Naše babičky měly v kredenci vždycky pytlík sušeného heřmánku. Zaháněly s ním žaludeční i duševní neduhy. Víte, na co ještě pomáhá? Můžete si i vy dnes nasbírat léčivý heřmánek pravý, nebo si ho dokonce vypěstovat? A opravdu léčí? Většině z vás tyto otázky asi přijdou zcela banální, ale skutečně o heřmánku víte úplně všechno?
S kašlem se během následující měsíců bude muset potýkat většina z vás. Jedná se o virovou infekci, která se výborně šíří v MHD, práci, ve škole či školce. Pokud tedy neonemocníte vy, pravděpodobně půjde aspoň o vaše děti a blízké. Připravte se na to, jelikož včasně nasazená léčba může průběh nemoci výrazně urychlit.
Parfémy a vůně, jaký vliv vlastně mají? Je známo, že člověk nemá tak vyvinutý čich jako jiní obratlovci, ale přesto je schopen vnímat až 3000 vůní svými 10 miliony čichových buněk. S rostoucím věkem se schopnost člověka vnímat vůně postupně snižuje. Při běžném dýchání se ke sliznici v nose dostane jen málo molekul. Schopnost cítit se však rychle zlepší pokud se dýchá krátce, rychle a přerušovaně.
Autismus je celoživotní vývojové postižení, které ovlivňuje způsob, jakým lidé vnímají svět a jakým komunikují s ostatními. Autisté vidí, slyší a cítí svět naprosto jinak než ostatní lidé. Pokud jste autistický, jste autistický na celý život; autismus není nemoc nebo onemocnění a nemůže být vyléčen. Často se lidé cítí být autisty, a to je právě základním aspektem jejich identity.