CEREC je počítačová technologie zhotovení keramických a zirkonových korunek, fazet, inlay a onlay výplní. Tuto technologii vyvinuli před více než 30 lety na univerzitě v Curychu. V současné době je to nejznámější CAD/CAM (počítačový) systém používaný ve stomatologických ordinacích. Vývojem technologie CEREC se zabývá společnost Sirona, gigantický výrobce stomatologického zařízení a materiálů.
Pod slovním spojením zdravé stravování si každý z nás představí něco jiného. Pro někoho je to striktní vyřazení veškerého sladkého ze stravy. Pro jiného naopak dodržování pravidelnosti v jídle. Pro dalšího zase strava založená z velké části na ovoci a zelenině. Pod těmito dvěma slovíčky si každý z nás může představit cokoli. Na čem se ale určitě shodneme, je velký otazník u příloh. Ty jsou totiž pro spoustu lidí velkou neznámou a nevědí, co si s nimi počít.
Doufejme, že většina lidí si ještě z dob biologie na škole pamatuje, že hemoglobinem se nazývá barvivo, které je obsažené v červených krvinkách. Glykovaný hemoglobin je tedy pro jednodušší představu červené krevní barvivo, u kterého je jako ocásek navázána glukóza, tedy cukr. Velmi častý je tento jev u lidí trpících diabetem. Při stavu zvaném hyperglykémie mívají totiž v krvi nadbytek cukru, a právě v tom okamžiku se spojí s hemoglobinem.
Ve spojitosti se zdravým stravováním se často mluví o doporučeném počtu porcí jídla za den. Kolikrát se dočítáme o povinnosti dodržovat určitý režim, chceme-li se začít stravovat zdravě a udělat něco pozitivního pro naše tělo. Je sice pravda, že tělo potřebuje pravidelné doplňování energie, ovšem ne vždy je nutné striktně jet podle nějakého návodu…
Když se řekne luštěniny, většina lidí ohrne nos a okamžitě si představí nafouklé břicho a problémy s plynatostí. Další nepříjemnou vzpomínkou jsou nevábně vyhlížející hromady vařené čočky nebo hrachové kaše vykydnuté na talíř ve školní jídelně. A přiznejme si upřímně – kdo z nás na tato jídla, která často neměla žádnou chuť a o vůni se už vůbec nedá mluvit, vzpomíná s láskou?
Vypadáváním vlasů je postižena až polovina dospělé populace. Častěji jsou tímto onemocněním zasaženi muži, ale nezřídka se stává, že vypadávají vlasy ženám, ba dokonce dívkám. Statistiky hovoří o tom, že mezi pány se vyskytuje až šedesát procent z nich, kteří alopecií – vypadáváním vlasů a ochlupení – trpí. Mezi ženami je toto číslo nižší, ale přece jen vysoké. Podle odborníků je až třetina ženské populace postižena právě alopecií.
V sychravém podzimním počasí nachlazení asi nikoho nepřekvapí. Když podceníte prevenci, virová onemocnění na sebe nenechají dlouho čekat. Začíná to únavou, bolestí kloubů a svalů, nepříjemnými pocity v ústní dutině a končí zvýšenou teplotou, nekonečným smrkáním a dráždivým kašlem. Právě kašel vás může trápit i několik týdnů po nemoci. Jak na něj vyzrát a v klidu se vyspat?
Nová předsevzetí si sice dáváme na začátku nového roku, ovšem většina z nás ještě nedostála tomu, co sami sobě s úderem první lednové minuty slíbili. A to je strašná škoda, protože mnohdy se naše předsevzetí mohou pozitivně odrazit na našem životě. Pokud i vy patříte k lidem, kteří sice umí vyslovit košatá předsevzetí – často i díky posilnění alkoholem – ale do dnešního dne jste je nesplnili, pak je dnešní článek určený právě vám!
O důležitosti vápníku pro naše tělo většina lidí moc neví. Pro spoustu z vás je to možná jen známý minerál, který se vyskytuje v našem těle a podepisuje se na kvalitě našich kostí. Tohle je bohužel jen velmi omezené množství informací, které nestačí k tomu, abyste si dokázali odpovědět na otázku:proč k životu potřebujeme vápník?!
Jedno známé přísloví říká, že krása se ukrývá v maličkostech. Musíme dodat, že mnohdy i ta největší síla je ukrytá vtěch nejmenších věcech. Skvělým příkladem jsou malé plody, které se na první pohled tváří nenápadně a skromně. Ve skutečnosti v sobě schovávají mnohem více, nežli by si kterýkoli nás dokázal představit
O jakém ovoci je vlastně řeč? Dnešní článek patří drobným plodům: konkrétně tedy jahodám, malinám, černému rybízu a borůvkám. Tato čtveřice je ve skutečnosti mnohem zajímavější, než si mnozí z nás myslí. V tomto případě se hodí zmínit další známé rčení: nesuď knihu podle obalu!
Jsou malé a umí velké věci
Drobné ovoce v zastoupení jahod, borůvek, rybízu a malin je nejen skvělou součástí nejrůznějších moučníků, bublanin nebo buchet. Jsou to ideální kandidáti pro posílení našeho zdraví a my si společně v dnešním článku prozradíme, proč tomu tak je.
V čem jsou tyto malé plody, které sice všichni věrně známe, ale jen málokdo z nás skutečně ví, co všechno se v nich ukrývá, tolik výjimečné? V čem napomáhají našemu zdraví? Čím jsou dobré pro naše tělo? Dost už bylo otázek, pojďme hledat odpovědi!
Pozitivní účinky známé po staletí
U spousty věcí si můžeme s jistotou říci, že o nich věděli již naši předci a v případě drobných plodů tomu samozřejmě nemůže být jinak. Už několik staletí zpátky totiž byly známé jejich účinky a pozitivní vliv na naše zdraví. Naši předci jahod, borůvek, malin a rybízu využívali jako zdrojů přírodního léčitelství – a to nejen samotných plodů, ale i jejich listů!
Kupříkladu listy maliníku nahradily černý čaj, listy borůvek si dokázaly poradit s vysokou hladinou cukrů u diabetiků, sušené borůvky napomáhají ke zmírnění průjmu a malinová šťáva – teď nemáme na mysli malinovku, kterou si můžete koupit v obchodě, ale šťávu vymačkanou z malin – zase zmírňovala horečku.
Když vám chybí vitamíny
Už teď vám musí být více než jasné, že tyto na první pohled nenápadné plody jsou pro naše zdraví hotovým pokladem. A to jsme si ještě ani zdaleka neřekli všechno! Zmínit se musíme o vysokém obsahu vitamínů, kterými tato čtveřice ovoce disponuje.
Maliny, borůvky, jahody i rybíz obsahují vysoké množství vitamínu C, který je obecně doporučován pro zvýšení funkce imunitního systému. Dále obsahují i vitamíny B a K, nechybí kyselina listová, která je důležitá především pro ženy a beta-karoten.
Nedodají energii, ale chutnají skvěle!
A teď ruku na srdce: kdo by si s chutí nedal hrstičku červených jahod, nepochutnal si na malinách nebo si nenatrhal borůvky? Tak vidíte, jen málokdo by odolal.
Drobné plody chutnají skvěle a jsou tolik oblíbené dokonce i přes skutečnost, že co se týče energie, neřadí se mezi nejvydatnější zdroje. Spíše je tomu naopak. Energii vám sice nedodají, ale vašemu tělu dopřejí pořádnou dávku vitamínů, minerálů i zdravých tuků. A to rozhodně stojí za to!
Tibetská kefírová houba je pojem, o kterém se prostřednictvím dnešního článku mnozí z vás možná dozvídají úplně poprvé. Na první pohled připomíná květák a velmi často se jí lidově přezdívá kefírka. Jedná se o symbiotickou kulturu kombinující kvasinky a bakterie v bílkovinách, cukrech a tucích. Ačkoli je pro spoustu lidí neznámá, našemu zdraví prospívá. Tak si o ní pojďme říci něco bližšího.