Sedmá nemoc, známá také jako exantém subitum, je akutní virové onemocnění, které postihuje hlavně děti do čtyř let věku. Onemocnění je časté a bývá doprovázeno vysokou horečkou, která se objevuje náhle. Charakteristická vyrážka se objevuje během několika hodin až dnů. Dítě může být také podrážděné a nepokojné. Infekce obvykle způsobuje mírné příznaky, které samy odezní, a většinou se může očekávat dobrá prognóza.

Co je to sedmá nemoc

Tato infekce se dostává do těla skrze kapénky vzduchu a běžně se vyskytuje u dětí ve věku od 6 měsíců do 10 let. Virus se šíří snadno a děti mohou být nakaženy jen tím, že se dostanou do blízkosti někoho, kdo už infekci má.

Symptomy sedmé nemoci zahrnují vysokou horečku a malé růžové skvrny po celém těle. Děti také mohou mít bolesti hlavy nebo zvracení. Diagnostika sedmé nemoci je obvykle založena na vizuálním vyšetření a historii pacienta. Léčba je založena na symptomatické terapii a v případě potřeby mohou být podávány antivirotika. Prevenci sedmé nemoci lze dosáhnout očkováním.

Příznaky a symptomy sedmé nemoci

Toto onemocnění se šíří kapénkovou infekcí během kontaktu s příznaky infikované osoby. Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 5–15 let, ale může být přenášeno i na osoby dospělé.

Příznaky a symptomy sedmé nemoci zahrnují výskyt malých červených pupínků na obličeji, krku, trupu a vnitřní straně paží a nohou. Děti mohou mít tepla, slabost, horečku, bolesti hlavy nebo bolesti svalů. Dospělí mohou mít symptomy jako zimnice, bolesti hlavy, zvýšení teploty, zčervenání očí, bolesti svalů nebo průjem. Toto onemocnění obvykle trvá asi deset dnů a během této doby se mohou objevit další příznaky.

Rizikové faktory sedmé nemoci

Příznaky se mohou projevit v podobě horečky, bolestí v krku, náhlého vyrážky na tváři a krku a třesu. Některé děti mohou mít slabost a zkažené chuťové buňky.

Existuje několik rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku sedmé nemoci. Jedním z hlavních faktorů je nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Děti, které nejí zdravou stravu, mají větší šanci na vznik nemoci. Dále by měly být zanedbávány i návštěvy ve školních třídách s dětmi, které už nemoc prodělaly. Špatná hygiena a časté kontakty s infikovanými lidmi také představují rizikový faktor pro vznik sedmé nemoci.

Prognóza a léčba sedmé nemoci

Prognóza sedmé nemoci je obecně dobrá, pokud je správně diagnostikována a léčena. Toto onemocnění je obecně bezpečné a nevyžaduje žádnou specifickou léčbu. Nejdůležitější je, aby se pacienti drželi důkladné hygieny a vyhnuli se kontaktu se zemí s rozšířenou nemocí. V případě potřeby může lékař předepsat léky jako paracetamol nebo ibuprofen, aby snížil teplotu a zmírnil bolest.

V některých případech může lékař předepsat antivirotika, aby zabránil šíření virové infekce. Kromě toho je důležité, aby se pacienti vyhnuli kontaktu s ostatními, aby se zabránilo šíření onemocnění. Pokud k tomu dojde, jsou ostatní lidé náchylní k infekci. Důležité je, aby se pacienti udržovali hydratovaní a upravili svou stravu, aby jim pomohla rychle se uzdravit.

Čaje