Co jste o heřmánku lékařském nevěděli

Naše babičky měly v kredenci vždycky pytlík sušeného heřmánku. Zaháněly s ním žaludeční i duševní neduhy. Víte, na co ještě pomáhá? Můžete si i vy dnes nasbírat léčivý heřmánek pravý, nebo si ho dokonce vypěstovat? A opravdu léčí? Většině z vás tyto otázky asi přijdou zcela banální, ale skutečně o heřmánku víte úplně všechno?

Pěstování, sběr a účinné látky

Jednoletou rostlinku s drobnými bílými kvítky poznají už i děti na základní škole. Pravděpodobně už i ony doma postřehly, že jim heřmánkový čaj maminky vaří od útlého dětství na bolavé bříško. Heřmánek je jako jedna z mála bylin vhodná pro kojence i kojící matky.

Heřmánek je v podstatě plevel, takže se vyskytuje hojně na polích, úhorech a pustých místech. Můžete si ho ale i vypěstovat na své zahradě. Semínka je vhodné zasít od září do dubna, na bohatou sklizeň a omamnou vůni se můžete těšit už počátkem května.

Nejúčinnější složkou heřmánku pravého jsou silice. Právě jim bylina vděčí za svou aromatickou a typickou vůni. Své využití nachází v lékařství, kosmetice i aromaterapii.

Uvolní tělo i duši

Trápí vás nervozita nebo úzkostné stavy? Těžko se vám večer usíná? Dopřejte si večer koupel s esenciálním heřmánkovým olejem. Koupel nebo výluh z heřmánku vás dokáže zbavit napětí a uvolnit vaše přetažené nervy. Díky tomu se vám večer daleko lépe usne. Kvalita spánku bude mnohem vyšší, což znamená, že do nového dne vstanete zregenerovaní, odpočatí a plní energie.

Nevhodná strava, stres a špatná životospráva mohou mít za následek trávící potíže, plynatost a v horším případě nepříjemné žaludeční vředy. Heřmánek doslova pohladí žaludeční stěny, uvolní hladké svalstvo a pomůže od střevních křečí.

Zbaví vás teploty a nachlazení

V sychravém podzimním počasí každého z nás trápí chvilková virová onemocnění. Heřmánek je velmi účinný v boji proti virům. Podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž se nepřímo zasluhuje o tvorbu protilátek v krvi. Urychluje pocení a snižuje horečku. Inhalováním uvolníte horní cesty dýchací.

Jeho pravidelné pití má blahodárný vliv i na chronická onemocnění, jako je například astma.

Krása až na prvním místě

Heřmánek se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Šampóny s jeho obsahem dodávají lesk a zvýrazňují světlou až blonďatou barvu vlasů. Krémy mají zklidňující a dezinfekční účinky. Proto pokud máte citlivou kůži nebo problémy s ekzémy, mějte v kabelce vždy krém na ruce s heřmánkovým extraktem. Uklidňuje podrážděnou kůži po holení a urychluje hojení ran. Osvědčil se i při kožních alergiích.

Vyzraje na záněty a bolesti

Léčivé jsou i heřmánkové obklady. Trápívá vás zánět spojivek nebo bolavý zub? V heřmánkovém výluhu si namočte obyčejný kapesník a ten přikládejte na zavřené oči nebo na bolavou tvář, velice brzy pocítíte úlevu. Odvar je možné kloktat v ústní dutině, antiseptické vlastnosti vyléčí lehčí záněty.

Malá rada na závěr, nezapomínejte, že se heřmánek nesmí louhovat příliš dlouho, jinak čaj získá nepříjemně hořkou chuť.

 

Ordasoft Social Comments and Sharing Free

Komentáře