Nad mraženou zeleninou spousta lidí ohrnuje nos. Zastávají totiž názor, že se té čerstvé ani zdaleka nemůže rovnat. Je tomu ale skutečně tak? Opravdu je mražená zelenina po obsahové stránce nekvalitní a tím pádem nevhodná pro nás jídelníček? Budete se tomu možná divit, ale pravda je někde úplně jinde.
Když se vysloví jméno bodlákovité rostliny artyčoku, málokdo z nás si představí její chuť, ale téměř všichni víme, jak vypadá. Celá rostlina na nás nemusí působit dobře, avšak ve chvíli, kdy ji člověk ochutná, vše se rázem změní. Téměř každou kuchařku či kuchaře od jeho přípravy s největší pravděpodobností zrazuje zdánlivá obtížnost jeho přípravy.
Vitamín B12 je především u veganů poměrně častým tématem k diskuzi. Jedná se o vitamín spadající do skupiny B rozpustných ve vodě. Úkolem tohoto vitamínu je podílet se na správné funkci nervového systému, krvetvorbě a dobrém fungování mozkových činností. Nevýhodou je – a vegani to moc dobře vědí – že se B12 nevyskytuje v rostlinných zdrojích a je tedy potřeba doplňovat ho jinou cestou.
A teď ruku na srdce: co víte o tolik důležitém vitamínu B12? Jak dobře ho znáte? Víte, odkud jej přijímat a jaké je doporučené množství? Dnes se společně na vitamín B12 podíváme, tak rozhodně čtěte dál!
V jisté pohádce se říká, že sůl je nad zlato. I společnost se v nás snaží vyvolat dojem, že se bez soli v kuchyni při přípravě pokrmů zkrátka neobejdeme. Zda solit či nesolit je věčné téma k diskuzi, tomu se ale v dnešním článku věnovat nechceme. I když se na tohle téma stále vedou spory, je důležité podotknout, že naše tělo sůl potřebuje – sůl totiž obsahuje sodík, draslík a jód a ty jsou pro naše tělo nezbytné.
Slovní spojení RAW strava – rovněž i RAW food – si v poslední době hláskuje stále více lidí. Název tohoto způsobu stravování je převzatý z anglického jazyka (raw = syrový, food = jídlo) a v češtině se mu přezdívá živá strava.
Letos už jste hubnutí vzdali, protože do plavek to stejně nestihnete? Děláte chybu. Největší snahu zhubnout sice většina lidí mívá začátkem nového roku a před létem, ale nikdy není pozdě shodit pár kilo. Nechcete přece vytvarovat postavu, abyste dodrželi novoroční předsevzetí nebo abyste se mohli ukázat v plavkách. Najděte si jinou motivaci – třeba být spokojený se svým tělem.
Jezte oříšky a zásobujete tak své tělo dostatečným množstvím tuku! Taky jste se při čtení první věty nevěřícně ťukali na čelo a říkali si, k čemu vás to vlastně nabádáme? O oříškách je známo, že obsahují velké množství tuku.
U vody, na táboře, na dovolené, na chalupě, ale i doma, necháme-li otevřené okno, se během letních měsíců můžeme setkat se zástupci blanokřídlého hmyzu. Patří mezi ně vosy, včely, čmeláci i sršni – ti všichni vám mohou dát nepříjemné žihadlo. Jedním z nejčastějších problémů, které vás mohou potkat, je tak vosí bodnutí.
Současná nabídka rostlinných mlék na našem trhu je více než pestrá a možná právě proto roste jejich popularita. Nutno podotknout, že na rostlinná mléka rozhodně nelze hledět jako na obyčejnou náhražku mléka kravského, které u veganů nepřipadá v úvahu. Je ale pravdou, že mléka rostlinného původu mohou ta živočišná plnohodnotně nahradit a mimo to mají na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků.
Na rostlinná mléka se upínají nejen vegani, ale i lidé, kteří chtějí žít zdravě a nechtějí své tělo zbytečně zanášet škodlivinami. Ať už tedy vegan jste nebo o veganství teprve uvažujete, určitě se vám bude hodit menší přehled rostlinných mlék, které jsou v dnešní době na našem trhu k dostání. Hravě tak předejdete situaci, kdy budete stát před regálem v obchodě a marně si lámat hlavu nad tím, které mléko vlastně vyzkoušet.
Kokain, koks, sníh – to všechno jsou názvy označující silný stimulant, který proslul jako droga smetánky. Jeho užívání zvýší sebevědomí, zlepší náladu a pozvedne výkonnost, avšak znamená také závažné zdravotní riziko.
Být teenager a snažit se přijít na to, kam zapadnout a patřit je již dost těžké i bez dalšího stresu ze zdravotního stavu, který vás odliší od ostatních. Nedávná studie ukázala, že mladí lidé s diabetem mají čtyřikrát větší šanci být hospitalizováni na léčbu duševního zdraví než ti zdraví. "Deprese je dvakrát až třikrát častější u mladých lidí s diabetem, než u těch, kteří nemají choroby," říká Tina Drossos, klinický psycholog na University of Chicago Medicine