brusinka

Brusinka (Vaccinium vitis) je nízký polokeř s výškou 10-30 cm. Charakteristické jsou tuhé střídavé lístky oválného až vejčitého tvaru. Vrchní část lístku je tmavě sytě zelená, zespod jsou potom světle nazelenalé. Květy brusinky mají formu hroznu se zvonkovou korunou a bílou až slabě narůžovělou barvou. Koruny většinou nesou 4-5 květů. Vůně květů je spíše slabá, nikterak aromatická. Zajímavé jsou především plody brusinky, které v průběhu dozrávání značně mění svou barvu. Zprvu mají bílou zelenou barvu, postupně blednou do jasně bílé zářivé barvy a posléze začnou sytě červenat.

Uvnitř plodů nalezneme drobná hnědá semínka rohlíkového tvaru. Brusinka je velmi odolná bylina. Na území Evropy ji lze spatřit především v severských oblastech, dále je rozšířena v Asii, Japonsku i severní Americe. Je dokonce znám i její výskyt v oblasti za polárním kruhem. Velmi dobře snáší horské podnebí, pahorkatiny, mýtiny i prostředí rašelinišť.

Historie využití brusinky


 
Existuje legenda, která praví, že na území Severní Ameriky upustila tuto bobuli bájná holubice. Indiáni tuto bobuli pojmenovali podle její chuti „hořká bobule“ a začali ji používat zejména při ránách způsobných jedovatými šípy. Poté byly na území Severní Ameriky brusinky objeveny okolo roku 1620 právě evropskými přistěhovalci. Jak už se ale v americké historii mnohokrát opakovalo, byli to právě místní Indiáni, kteří naučili tyto Evropany, jak s brusinkou nakládat. Zprvu se její léčebné účinky začaly využívat zejména při bolestech břicha nebo léčbě nádorových onemocnění. Jako vděk byl v Americe založen svátek Den Díkuvzdání, kdy se na počest právě Indiánů připravuje krocan s brusinkami.   

Sběr, sušení a zpracování brusinky

Brusinka patří k těm bylinám, u kterých lze využít jak plody, tak i listy. Plody se zásadně nepoužívají čerstvé. Sbírají se v období od června do září, kdy je zapotřebí dbát zejména o to, aby byly sytě červeně zbarvené, ale na pohmat stále pevné. Plody brusinek se zpracovávají pouze dvěma způsoby – sušení, zavaření. Výhodou brusinkových zavařenin je, že díky obsahu kyseliny benzoové, která je přírodním konzervantem, nedochází ke zkažení celého obsahu.

Látkové složení listů brusinky

 

  • Arbutin (min 4-9%)
  • Třísloviny
  • Flavonidy
  • Minerální soli
  • Kyseliny organického typu

 

Látkové složení plodů brusinky

 

  • Cukry
  • Kyselina citronová
  • Kyselina šťavelová
  • Kyselina benzoová
  • Karotenoidy
  • Vitamíny C
  • Flavonidy
  • Třísloviny
  • Glykosidy
  • Antokyany

 

Léčivé účinky brusinky

Brusinka má močopudné a zároveň desinfekční účinky. Její využití je tedy zejména při zánětech močových cest, močového měchýře nebo i při průjmových onemocněních. Nejčastěji se užívá ve formě sirupu. Své uplatnění nalezne i při léčbě onemocnění žlučníku a také cukrovky, zde ale pouze jako doplněk, nikoliv jako hlavní léčivo.

Další významné druhy brusinek

Název Vaccinium čítá okolo 200 druhů. Tyto druhy ač si jsou velmi podobné, v některých oblastech se podstatně odlišují. Některé jsou odolné z horských oblastí, jiné se vyskytují v tropech. Podnebí a klima se výrazně projeví nejen na vzhledu, ale především na velikosti a složení plodů. Oblíbené je především pěstování odrůd Koralle, Red Pearl nebo velkoplodých brusinek.

  • Brusnice brusinka
  • Brusnice borůvka
  • Vlochyně bahenní
  • Vlochyně náholní /drobnolistá

Brusinky americké

Americké brusinky mají jemně kyselkavou chuť a jsou příbuzné naší brusinky či klivy. Rostou v severoamerické přírodě a dosahují rozměrů olivy. U nás se pěstují v lehké kyselé půdě, například na vřesovišti. Dokáží bránit bakteriím v usazování na sliznicích vnitřních orgánů těla a jsou prevencí bakteriálních onemocnění močových cest. Doporučují se při rekonvalescenci po urologických operacích a jako prevence žaludečních vředů, cukrovky, a dokonce rakoviny. Jsou nejsilnějším antioxidantem ze všech druhů dostupného ovoce. Zakoupíme je čerstvé (v lednici vydrží i čtvrt roku a mrazáku až jeden rok), ale celoročně i sušené, ve formě protlaků a džemů, kompotů či pastilek. Drtivá většina se sklízí mokrým způsobem. Farmáři zaplaví svá políčka do výšky dvaceti centimetrů a pak plody očešou speciálními rotujícími nástavci, jež brusinky z keřů oklepou. Díky částečné dutosti plodu brusinky vyplavou na hladinu. Některé brusinky plodí i ve stých sto letech existence.

 

Brusinky sušené

Brusinky se jedí jak čerstvé, tak sušené či konzervované v plechovce. Sušené plody by neměly být sířeny a doslazovány. Sušené brusinky slouží spolu s konopnými, slunečnicovými nebo chia semínky jako chutná a zdravá svačinka. Můžete je přidat do cereálií či ovesných vloček nebo do těsta na pečení.

Brusinky v těhotenství

V těhotenství dochází ke zvětšení dělohy, ta pak utlačuje močový měchýř, který se pomaleji a nedostatečně vyprazdňuje. Vhodnou pomocí mohou být právě brusinky. Ty mají být konzumovány v průběhu dne a zapíjeny urologickým čajem, dokud potíže nezmizí. Dříve se tvrdlo, že jsou nebezpečné pro plod, a to díky vyššímu obsahu kyseliny šťavelové v dužině plodů. Podle nynějších výzkumů je přiměřené množství brusinek (asi dvě hrsti sušených plodů – čerstvé se nedoporučují) neškodné jak pro matku, tak pro plod.

Brusinky tablety

Tablety využívající extrakt z brusinek jsou silné a zajišťují pomoc při náhlých potížích močových cest už od prvního dne jejich užívání. Většinou stačí jedna tabletka denně, ta bývá obohacena například o zlatobýl obecný. Tableta podporuje správnou funkci močového měchýře a dolních močových cest. Antioxidanty obsažené v brusinkách chrání buňky i tkáně před volnými radikály.

Brusinky doplněk stravy

Výtažky z brusinek jsou prodávány jako doplňky stravy působící při akutním zánětu močových cest i jako přírodní antioxidant. Spolu s vyváženou stravou a zdravým životním stylem pomáhají regeneraci organismu. Nejsou náhradou pestré stravy a jsou vhodné pro vegetariány i pro bezlepkovou dietu. Velmi známým doplnkěm stravy z brusinek je Swiss Natural Sources Mega Brusinky 500mg

Brusinky Swiss mega plus

Brusinky se zde vyskytují ve své nejsilnější podobě. Pochází ze severoamerických brusinek a mají nadstandardně vysoký obsah přírodních látek (vitamínů, stopových prvků, organických kyselin, vláknin, polyfenolů a flavonoidů) s fyziologickým účinkem. Brusinková vláknina má ochranný obal, jenž ochrání účinné látky před žaludeční kyselinou, a tak jsou účinné látky uvolňovány postupně a mají prodloužený účinek. Doporučuje se dávkovat jednu kapsli denně.

Brusinky a cholesterol

V brusinkách je tzv. A-typ polyfenol, který je zodpovědný za pozitivní účinky na naše zdraví. Nejen že působí protizánětlivě, ale je také účinným pomocníkem při snižování cholesterolu v krvi a krevního tlaku. Tím zabraňuje vzniku aterosklerotických plátů, a tak je důležitý i z kardiologického hlediska. Navíc podporuje endoteliální funkci, zvyšuje pružnost cév a pomáhá předcházet kornatění tepen (ateroskleróze), infarktu a mozkové mrtvici.

Brusinky v prášku

Brusinky v prášku patří mezi doplněk stravy a je vyroben ze stoprocentní přírodní šťávy z celých plodů brusinky. Neobsahuje konzervanty ani přidaný cukr a je zdrojem látek bránících přemnožení bakterií a jejich následného přilnutí k výstelce močových cest. Pomáhá i lidem trpícím únikem moči a zpomaluje rozklad vyloučené moči. Dospělí užívají jeden až dva sáčky za den a děti do tří let pouze jeden. Prášek se rozpustí ve vodě, šťávě či jogurtu, z čehož vznikne přirozeně mazlavá směs.

Brusinky cena

Za jeden kilogram kvalitních nesířených sušených plodů zaplatíme zhruba od 160 Kč do 300 Kč. Pokud ale zakoupíme BIO kvalitu dovezenou z Kanady, můžeme si připlatit, a to až na 660 Kč za jeden kilogram. Záleží tedy na kvalitě, zemi původu, síření, přidaných jablečných šťávách, třtinovém cukru a tak dále.

Pěstování brusinky

Brusinka není na pěstování nijak náročná. Vysazovat se může v průběhu celého roku, avšak nejvhodnější je období jara a podzimu. Pro výsadbu je vhodná kyselá půda zbavená plevele. Brusinka má ráda spíše polostín, na slunných místech je potřeba neustále kontrolovat dostatečnou vlhkost půdy. Brusinku sadíme do vyhloubených děr cca 30x30x30cm, které vystele rašelinou. Dobře lze tuto bylinu pěstovat i v květináči, kde opravdu musíme hlídat vlhkost, jelikož brusinka velmi špatně snáší přelití – začnou odumírat nové výhonky a posléze i celá rostlina.

Brusinku lze vysazovat po celý rok, nejlépe na jaře či na podzim. Půda musí být kyselá (obohacená rašelinou). Rostlina má ráda slunná místa. Hnojit ji nemusíte. Brusinka kvete od května do července. Na rozdíl od borůvek má menší nároky na vodu, ale dlouhodobé sucho je ničí. V suchých oblastech je potřeba zálivka. Mělký kořen brusinky uchráníme vrstvou nastýlky (rašelina, drcená kůra, piliny). Mezi prověřené odrůdy patří Koralle, Bielawskie a Red Pearl.

Brusinka při zánětu močových cest

Většena žen, která trpí na záněty močových cest ví, jak mohou být tyto záněty nebezpečné, zvláště jsou-li časté. Zvyšuje se tak riziko vzniku pylonefritidy, tedy stavu, kdy se infekce přesune až do ledvin. Jedná se o velmi bolesitvé horčenaté onemocnění, které může vyústit až v omezenou funkci ledvin. Většina infekcí je způsobená bakterií E.coli. Proto je alespoň z počátku infekce velmi vhodné užívat brusinku v jakékoliv podobě, čaje, tablety nebo džemy. A proč na infekce močových cest trpí hlavně ženy? Je to způsobenou krstší močovou infekcí a ta má větší šancise tak dostat močových traktem výše a rozvinout se tam.

Brusinka v gastronomii

   Brusinka se stala velmi oblíbeným nápojem především v podobě džusů, kdy si zákazník může vybrat hned z několika značek podle své chuti i kvality. Chuť masa podtrhne brusinková omáčka, která se podává studená a je velmi snadná na přípravu (cukr, pomerančová šťáva, brusinky, voda). Brusinky lze také připravit i v podobě teplé omáčky – dipu (nakládané brusinky, med, limetka, pepř, sůl). Milovníci likérů si i s brusinkou přijdou na své. Brusinkový likér je velmi lahodný a jemný (pomerančová šťáva, brusinkový džus, sušené brusinky, Cointreau nebo jiný pomerančový likér).

Recepty z brusinek

Brusinková omáčka

Omyjeme 370 g čerstvých či mražených brusinek. Vložíme je do hrnce se 100 ml vody, jedním vymačkaným pomerančem, pomerančovou kůrou a 140 g cukru krystal. Vše za stálého míchání vaříme, dokud borůvky nepopraskají. Omáčka se podává studená, a to na podlití bílého masa.

Brusinková marmeláda

250 g čerstvých brusinek omyjeme studenou vodou. Do hrnce nasypeme 200 g cukru, vlijeme 200 ml vody. Směs přivedeme k varu, přidáme brusinky a mícháme, dokud brusinky nepopraskají. Pak teplotu snížíme a přidáme půl lžičky nastrouhané citronové kůry a jeden kus hřebíčku. Marmeládu občas promícháme a na mírném ohni ji necháme po dobu 20 minut zhoustnout. Ještě teplou ji lejeme do sklenic a uzavřeme je.

Pikantní muffiny

Nejprve si připravíme těsto a formy na muffiny vymažeme a vysypeme moukou. V mixeru si připravíme těsto ze 450 g mleté mouky, 7 lžic studené vody, 200 g másla a lžičky soli. Těsto se nesmí lepit. Poté jej zpracujeme v kouli, kterou zabalíme do potravinářské folie a necháme jej na třicet minut odpočinout v lednici.

500 g krůtích prsou očistíme a nakrájíme na kostičky, poté dáme do mrazáku. 350 g kuřecích prsou očistíme a nakrájíme na dvanáct kousků, které osolíme, opepříme a na olivovém oleji spolu s chili paprikou opečeme.

Jednu šalotku nakrájíme a společně se zmrzlými kousky krůtího masa, jedním bílkem, 200 g smetany a trochou soli vložíme do mixéru a najemno rozmixujeme. Poté přidáme tymián, jednu lžíci brusinek a opět vše promícháme.

Těsto rozdělíme na osmnáct kousků. Dvanáct z nich rozválíme na placičky o průměru deseti centimetrů a ty položíme do formiček na muffiny. Pak je propíchneme vidličkou. Poté přidáme lžičku krůtího krému a kostku kuřecího masa. Zbytek těsta použijme pro přikrytí plněných muffinů a opět slabě propíchneme vidličkou a potřeme žloutkem. Vše pečeme po dobu 45 minut asi při dvě stě stupních Celsia. Pikantní kuřecí muffiny se podávají teplé.

Rybíz jako brusinky

Nemáte-li pro ruce přímo brusinky, můžete si připravit chutnou přílohu ke svíčkové přímo doma.

Budete potřebovat 1 kg červeného rybízu, který přelejeme ¼ litrem vody s ¼ litrem octu. to necháme okapat.
Do hrnce tento rybíz vložímea přidáme 1,5 dcl vody, 650 g cukru moučky, špetku skořice a několik hřebíčků. Směs vaříme 10 minut, dochutíme panákem rumu. Ještě teplé nalijeme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru.

Rabíz jako brusinyk v troubě

Postup je prakticky stejný, s tím, že celou směs dáme ještě na několik minut zapéct do trouby, aby mohl cukr v klid karamelizovat.

Čaje