Když vůně pomáhají

Parfémy a vůně, jaký vliv vlastně mají? Je známo, že člověk nemá tak vyvinutý čich jako jiní obratlovci, ale přesto je schopen vnímat až 3000 vůní svými 10 miliony čichových buněk. S rostoucím věkem se schopnost člověka vnímat vůně postupně snižuje. Při běžném dýchání se ke sliznici v nose dostane jen málo molekul. Schopnost cítit se však rychle zlepší pokud se dýchá krátce, rychle a přerušovaně.

 

 

V čem tedy vůně pomáhají ?

K tomu, abychom se cítili hezky může pomoci nejen kvalitní kosmetika, ale výrazně také dobře zvolený parfém nebo interiérová vůně. Reakce člověka na vůně se odehrává v limbickém centru, což je ta část mozku, kde se utvářejí naše nálady a jejich projevy, sebezáchovný pud a paměť. Dobře to známe, například když si podvědomě vybíráme kosmetiku, která nám také voní. Obdobně je tomu, když si kupujeme třeba mýdlo nebo prací a čistící prostředky. Vůně nás ovlivňují mnohem více, než si sami připouštíme a uvědomujeme.

 

Správně volené příjemné vůně pomáhají zejména proti stresu, úzkostem a velmi se uplatňují v kosmetice. Když ucítíme nějakou vůni, tak ji nejprve vnímáme a utváříme si z ní pocit. Vůně nám může navodit konkrétní příjemnou vzpomínku. Vůně mají nejsilnější účinky ze všech smyslových vjemů člověka a působí bezprostředně na náš psychický stav. Vůně, které používáme působí také na naše okolí, které tak můžeme částečně ovlivnit. Čich je smyslová funkce, která je nejsilněji spojena s informacemi uloženými v podvědomí. Setkáme-li se s vůní, která provázela v minulosti nějakou příjemnou situaci, tak ožijí původní pocity a celková nálada. Tímto způsobem se vybavují spíše hezké zážitky.

Vonné oleje a složky obsažené v parfémech, kosmetice, éterických olejích nebo vonných svíčkách mají schopnost navodit příjemné pocity a také uvolňovat různé blokády, které pocitům spokojenosti předtím bránily. Jsou to zejména čisté rostlinné esence, které mají sílu rostlin a komplex vzájemně na sebe působících látek. Tyto síly přírodních vůní se uplatňují také v přírodních BIO parfémech, kde působí svými harmonizujícími účinky. Tyto rostlinné esence mají tzv. normativní efekt, což je schopnost navozovat celkově zdravý a příjemný stav.

Parfémy obsahují různá množství aromatických látek a složení parfému závisí vždy na typologii vonných složek, které byly vybrány a smíchány s cílem vytvořit různé unikátní čichové pocity. U parfumerie je třeba poznamenat, že zcela čisté a přírodní esenciální oleje například pelyňkový, rákosový nebo saturejkový a některé další mohou být při použití bez jejich dobré znalosti škodlivé. To k čistě přírodním olejům. Naopak desítky aromatických molekul syntetického původu používaných v parfumerii jsou vedle zajímavých vonných vlastností pro člověka jeho zdraví zcela neškodné.

Ty nejkvalitnější parfémy pouze originálního původu a špičkovou kosmetiku je možné výhodně nakoupit v oblíbené parfumerii www.clinia.cz Facebook profil: @clinia.cz

 

Jaký vliv mají některé významné vonné esence?

Cedr

Trpká vůně cedru spojuje se zemitými silami, navozuje klid a pocit bezpečí.

Hřebíček

Jeho vůně přináší změnu, oživení a uvolňuje nahromaděné energie.

Ylang Ylang

Olej nasládlé vůně získávaný z květů stromu Ylang Ylang je známý také jako jedno z afrodisiak. Ylang Ylang uvolňuje jemné smyslové vnímání a dodává pocit bezpečí.

Santal

Santalové dřevo je známé z Orientu, kde je odpradávna využíváno ke zvýšení sexuální energie, povzbuzuje fantazii a probouzí radost z tvořivých činností.

Levandule

Levandulová vůně má uklidňující účinky a pomáhá při uvolňování emocí.

Rozmarýn

Trpká kořenná vůně oživuje, povzbuzuje a podporuje připravenost k jednáním.

Bergamot

Surovinou je olej připravovaný z plodů stromu bergamot. Má čerstvou svěží vůni podobnou citronu. Bergamot podporuje sebedůvěru a posiluje životní energie.

Růže

Růžový olej působí nejvíce harmonizujícím způsobem ze všech esencí, má něžné tóny, které vzbuzují vnímavost pro projevy lásky a harmonie.

Eukalyptus

Čerstvá vůně eukalyptu dodává jasnost, šířku a vnitřní inspiraci.

Máta

Osvěžující vůně máty uvolňuje blokády a pomáhá svou jasností, živostí a podporuje sílu koncentrace.

Jasmín

Jemná vůně jasmínu zjemňuje vnímání a spojuje energie.

Kadidlo

Je získávané z pryskyřice kadidlovníku Olibanum. Jeho vůně povznáší ducha a má očistnou schopnost víry.

Lotos

Lotosový květ je symbolem krásy a duchovní dokonalosti. Lotos koření v bahně a zvedá se svým nádherným květem vzhůru nad hladinu. Vůně lotosu v sobě nese světlo a harmonii, šíří radost, lásku a poznání.

 

 

 

 

 

Čaje