Crohnova choroba je chronické autoimunitní onemocnění trávicího systému, které postihuje celý trávicí trakt od úst až k konečníku. Je to vážná nemoc, která je obtížným zpušťovacím faktorem pro další komplexní komplikace po celém trávicím traktu. Crohnova nemoc často vyzývá potíže s trávením, bolesti, otoky a příznaky vyplývající z poruchy trávicího systému. Přesná příčina Crohnovy choroby není jasná, ale existuje mnoho faktorů, které můžou vyvolávat a zhoršovat příznaky.

Příčiny Crohnovy nemoci

Příčiny Crohnovy nemoci zatím nejsou zcela objasněny, ale vědci se domnívají, že má genetické předpoklady. Nemoc může být také vyvolána imunitním systémem, který reaguje na bakterie nebo viry a způsobuje zánět.

Dalším možným faktorem jsou životní prostředí a stravovací návyky. Nesprávná strava může způsobit zánětlivé reakce trávicího traktu a některé chemikálie mohou způsobit stres ve střevě. Stres může také vyvolat zánět, neboť stres může způsobit změny v hormonálních hladinách, které potlačují imunitní systém.

Vzhledem k tomu, že se příčina Crohnovy nemoci stále vyšetřuje, je důležité, aby byl pacientům poskytován kompetentní lékařský přístup a správná léčba, aby se jim mohla zlepšit kvalita života.

 

Komplikace Crohnovy nemoci

Toto onemocnění je systémová nemoc, která může postihnout všechny části trávicího traktu. Nejčastějšími komplikacemi Crohnovy nemoci jsou infekce, vředy, deformace, krvácení, obstrukce střev, perforace střev, fistule, kolitida a žlučníkové kameny.

Pokud se Crohnova nemoc nezachází, může mít vážné komplikace. Mezi ně patří zánětlivá onemocnění střev, artritida, léky nesouvisející se zánětem, nádorové buňky a dokonce i rakovina střeva. V některých případech mohou lidé trpící Crohnovou chorobou mít zvýšené riziko smrti. Proto je třeba co nejdříve zahájit léčbu, aby se udržela dobrá kvalita života a prevence dalších komplikací.

 

Symptomy Crohnovy nemoci

Symptomy Crohnovy nemoci se mohou lišit v závislosti na tom, kterou část střeva je postižena. Nejčastějšími příznaky jsou bolest břicha, časté průjmy, ztráta hmotnosti, horečka, únava a zvracení. Tyto příznaky mohou být více či méně závažné a mohou být doprovázeny krví nebo hlenem ve stolici. Bolení břicha může být akutní nebo chronické. Může to být tupé, bolestivé, křečovité nebo trvalé.

Dalším příznakem Crohnovy nemoci je fistula. Fistula je těsné spojení mezi dvěma orgány nebo mezi orgánem a kůží. Může to způsobit horečku, silné bolesti a zánět. Může také způsobit zánět kůže a vezikulární vyrážky. Někteří lidé s Crohnovou chorobou mají také zvýšenou možnost vzniku nádorů. Důsledky Crohnovy choroby mohou zahrnovat krevní ztráty, špatnou absorpci živin a malabsorpci.

 

Léčba Crohnovy nemoci

Často je obtížné diagnostikovat a léčit, protože se může objevovat v různých oblastech trávicího traktu. Léčba Crohnovy nemoci může zahrnovat léky, chirurgický zákrok a dietu.

Léky mohou být předepsány k potlačení zánětu a zmírnění příznaků. Mezi ně patří dlouhodobé steroidy, imunosupresiva, antibiotika a další léky. Chirurgický zákrok je obvykle indikován pouze v případě, že léky nejsou účinné nebo existuje komplikace. Omezení stravy může také pomoci snížit příznaky Crohnovy nemoci. Vyhnout se potravinám, které dráždí střeva, jako jsou smažené potraviny, tučná jídla, ostré koření a alkohol, může pomoci zmírnit symptomatologii.

Čaje