spalničky

Bolest kolene je velmi častým problémem, kterým trpí mnoho lidí. Bolest kolene může být způsobena různými faktory, jako je nadměrná fyzická aktivita, zranění či zánět. Pokud trpíte bolestí kolene, měli byste vědět, jaké jsou možné příčiny a jaké kroky byste měli udělat, abyste bolest zmírnili nebo jí zcela zbavili. Tento článek poskytuje pět rad, které vám mohou pomoci s bolestí kolene.

Příčiny bolesti kolene

Příčiny bolesti kolene mohou být velmi rozmanité. Mezi nejčastější příčiny patří artritida, poškození menisků, vyhřeznutí kloubu, úraz, zánět a degenerativní onemocnění. Artritida je obecná zánětlivá onemocnění, která postihuje kloubní tkáň.

Tento druh onemocnění může být vyvolán některými bakteriemi, viry nebo autoimunitními procesy. Vyhřeznutí kloubu může být způsobeno přílišnou fyzickou aktivitou, přetížením nebo jako důsledek poškození ligamentů nebo menisků.

Poškození menisků může být způsobeno stejnými faktory, jako vyhřeznutí kloubu, nebo být způsobeno poškozením kůže. Úrazy, jako je přetrhnutí nebo trhnutí svalů nebo vazů, mohou také způsobit bolesti kolene. Zánět kolene může být způsoben infekcí, alergickou reakcí nebo přítomností kolagenózy. A nakonec, degenerativní onemocnění kloubů, například osteoartróza, může být také jednou z příčin bolesti kolene.

 

Jak zmírnit bolest kolene

Pro zmírnění bolesti kolene je důležité se nejdříve poradit s lékařem. Lékař vám po vyšetření a zhodnocení stavu kolene poradí jakou léčbu zvolit. Případně vám předepíše nějaké léky, které mohou pomoci zmírnit bolest.

Dále je dobré se vyvarovat dlouhodobého sezení nebo stání. Pokud máte pracovní činnosti, které jsou spojené s dlouhým sezením, využijte přestávky a odpočívejte, abyste zmírnili zátěž na koleno. Ideální je procházet se po menších vzdálenostech. Také se snažte vyhýbat pohybům, které způsobují bolest. K tomu vám může pomoci fyzioterapeut, který vám poradí cviky, které jsou pro vaše koleno nejvhodnější.

 

Léčba bolesti kolene

Prvním krokem k léčbě bolesti kolene je úleva od bolesti. K tomu lze použít léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen. Dále je doporučeno chladit postižené místo, aby se zmírnila bolest. Můžete také použít ortopedickou náplast nebo náplast s ledem.

Poté je důležité provést důslednou rehabilitaci, aby se zabránilo dalšímu poškození kolene. Zde jsou užitečné fyzické cvičení a terapie, které posílí kolenní svaly. To také pomáhá zmírnit tlak na kolenní klouby a tím snížit bolest. Pokud je to možné, je dobré dát kolenu nějakou dovolenou, aby se mohlo zotavit. Například místo chůze doporučujeme vhodnou náhradu, jako je jízda na kole nebo na kolečkových bruslích.

 

Čaje