Když vám kašel nedá spát

V sychravém podzimním počasí nachlazení asi nikoho nepřekvapí. Když podceníte prevenci, virová onemocnění na sebe nenechají dlouho čekat. Začíná to únavou, bolestí kloubů a svalů, nepříjemnými pocity v ústní dutině a končí zvýšenou teplotou, nekonečným smrkáním a dráždivým kašlem. Právě kašel vás může trápit i několik týdnů po nemoci. Jak na něj vyzrát a v klidu se vyspat?

Jaký druh kašle vás trápí?

Hledáte-li lék na kašel svépomocí, musíte se naučit kašel dobře rozlišit. Lidé totiž často nenachází úlevu právě proto, že jimi zvolený lék není zcela vhodný. V zásadě rozeznáváme čtyři druhy kašle, které se můžou objevovat i kombinovaně. Suchý kašel, vlhký, dávivý a dráždivý. Při hledání úlevy si vystačíme s rozdělením na suchý a vlhký. Každý z nich ustoupí po zcela jiném přípravku. Suchý kašel bývá i dráždivý a dokáže se postarat o bezesné noci. Proto léčba suchého kašle musí být založena na antitusikách. Podávají se na noc, zakoupit je můžete ve formě kapek, tablet i sirupů. I když se kašel bude v následujících dnech ještě vracet, po užití vždy dojde k uvolnění svíravých pocitů na hrudi a k utlumení kašle.

Kapky nebo sirup?

V zásadě je jedno, v jaké podobě lék budete užívat. Děti jistě ocení sirup na kašel a jeho sladkou chuť, dospělí zas rychlost a efektivnost prášků. Vždy je ale velmi důležité, aby podávaný lék obsahoval správnou léčivou látku. V případě suchého kašle antitusika a u vlhkého kašle expektorancia. Ta se zaslouží o rozpouštění hlenu, a usnadňují tak jeho vykašlávání. Už jste asi pochopili, co se bude dít, když přípravky zaměníte. Tlumením vlhkého kašle si připravíte větší zdravotní potíže, protože nedovolíte organismu se přirozeně očišťovat. A podněcováním suchého se postaráte o nepříjemné chvíle dušnosti. Na stránkách https://www.vicks.cz/cs-cz/centrum-p%C3%A9%C4%8De-vicks/lecba-a-uleva-od-priznaku-chripky-a-nachlazen%C3%AD/suchy-kasel-a-vlhky-kasel vám poradí, jak kašel rozeznat, a doporučí i vhodná léčiva.

 

 

Čaje