K čemu potřebujeme vápník?

O důležitosti vápníku pro naše tělo většina lidí moc neví. Pro spoustu z vás je to možná jen známý minerál, který se vyskytuje v našem těle a podepisuje se na kvalitě našich kostí. Tohle je bohužel jen velmi omezené množství informací, které nestačí k tomu, abyste si dokázali odpovědět na otázku:proč k životu potřebujeme vápník?!

Možná ani vy nevíte, k čemu všemu je vápník v našem těle potřeba. A to je škoda. Naštěstí před sebou máte dnešní článek, ve kterém se společně na nejhojněji zastoupený minerál v našem těle trochu blíže podíváme a řekneme si o něm spoustu užitečných informací. Tak hurá na to!

Informační okénko: co je to vápník?

Určitě nebude od věci, když do dnešního článku vstoupíme vysvětlením, co to ten vápník vlastně je. O pár řádků výše jsme se již zmínili, že se jedná o nejhojněji zastoupený minerál v lidském těle.

Důležité je zmínit, že například naše kosti a zuby by bez tohoto minerálu vůbec nemohly vzniknout, což vysvětluje, proč by měly těhotné ženy konzumovat mléčné výrobky: v těch se vápník nachází a skrze matčinu potravu se dostává až k miminku, které se tak může správně vyvíjet. Za zmínku stojí i fakt, že 99 % vápníku v našem těle se ukrývá právě v zubech a kostech. A to jste třeba věděli?

K čemu slouží vápník?

Kromě skutečnosti, že je nezbytný pro tvorbu kostí a zubů – nebýt vápníku, kosti ani zuby by vzniknout nemohly – má vápník důležitou roli i v celé řadě dalších procesů v těle. Kupříkladu napomáhá ve správné funkci svalových a nervových vláken, díky čemuž se můžeme hýbat.

Má pozitivní vliv na činnost našeho srdce, je nezbytný pro srážlivost krve a uvolňování hormonů. Nesmíme zapomenout na podporu oběhového systému či prevenci proti vzniku svalových křečí. Vidíte? Bez vápníku by naše tělo nefungovalo, a proto nám vápník určitě nesmí chybět.

Vitamín D a vápník – nerozlučná dvojka

Když už se v dnešním článku bavíme o vápníku, byla by chyba nezmínit jeho nerozlučného parťáka – vitamín D. Jen málokdo to ví, ale vápník bez vitamínu D není ani z poloviny tím, čím by měl být. Co z toho plyne a co se vám snažíme říci?

Že vápník našemu tělu dodá vše potřebné jen v případě, kdy jej doplníme vitamín D. Ten je totiž důležitý pro jeho uvolňování a zároveň ukládání do kostní hmoty. I přítomnost vitamínu D je pro nás velice důležitý, naštěstí si ho naše tělo dokáže vyrobit na slunci a stačí mu k tomu opravdu málo: sluníčko.

Kde najdeme vápník?

Kdo četl pozorně, ten jistě zaznamenal zmínku o mléčných výrobcích. Vápník se totiž ve velké míře vyskytuje právě v nich. Proto do svého jídelníčku zařaďte mléko a mléčné výrobky v podobě sýrů, jogurtů, tvarohů a podobně. Vegani jistě ocení i rostlinné zdroje vápníku, mezi které řadíme listovou zeleninu, květák, oříšky, ovesné vločky nebo brokolici.

 

Čaje