Na předsevzetí není nikdy pozdě

Nová předsevzetí si sice dáváme na začátku nového roku, ovšem většina z nás ještě nedostála tomu, co sami sobě s úderem první lednové minuty slíbili. A to je strašná škoda, protože mnohdy se naše předsevzetí mohou pozitivně odrazit na našem životě. Pokud i vy patříte k lidem, kteří sice umí vyslovit košatá předsevzetí – často i díky posilnění alkoholem – ale do dnešního dne jste je nesplnili, pak je dnešní článek určený právě vám!

Dobrou zprávou je, že vůbec nezáleží na tom, co jste si slíbili. Opravdu ne. Ať už to bylo předsevzetí v podobě seknutí s kouřením, zhubnutí několika kilo, naučení nové dovednosti, najití si partnera nebo zvládnutí nějakého kurzu, ještě není pozdě. Pojďme si tedy říci, jak dostát svých předsevzetí, která sice mají prošlou lhůtu, ale i tak se do nich můžete pustit!

Malá osobní revize

Na samotném začátku před sebe vezměte svůj seznam předsevzetí. Je jedno, jestli jste si jej napsali na papír, pivní tácek – protože jste Silvestr oslavovali někde v baru – máte jej v mobilu nebo jen ve své paměti. Vybavte si všechna předsevzetí, která jste sami sobě dali. A co s nimi? Zbavte se těch, které jsou nereálné – moc dobře přece víme, že díky alkoholu v krvi často vymýšlíme věci, které nemohou být skutečné – a ponechte si pouze ta, která splnit jdou. A teď k dalšímu kroku.

Konkrétní datum? Ani náhodou!

Možná vás od vašeho plnění předsevzetí odradilo právě moc konkrétní datum. Hodně lidí to tak má: jakmile si řeknou, že do toho a toho dne musí stihnout nebo udělat to a to, je to pro ně až příliš svazující. Třeba to tak bylo i u vás, začali jste se cítit pod tlakem, a proto jste se vzdali dříve, než jste vůbec stihli začít. A víte co? Tak na nějaká konkrétní data zapomeňte!

Rozdělení cíle na menší části

Je pro vás dané předsevzetí až moc velkým soustem a vy máte pocit, že ho nezvládnete? Pak není nic jednoduššího, nežli si svůj cíl rozdělit na několik menších zastávek. Nejenže tak pro vás bude mnohem jednodušší po malých krůčcích dosáhnout velkého cíle, ale zároveň vás to bude o to více bavit, protože se na své cestě budete moci těšit z dílčích úspěchů. A to stojí za zkoušku, ne?

Plány a vše, co s nimi souvisí

Předsevzali jste si ne moc konkrétní věci, které máte poznamenané třeba jen v bodech? I tohle může být důvod vašeho neúspěchu. Prostě jste před sebou viděli jednu věc, která ale nebyla vykreslena v jasných barvách a vy jste ztratili zájem i motivaci.

A to je škoda. Dobře tedy uděláte, pokud si každé předsevzetí trochu rozvinete a dáte mu barvitější podobu. Můžete si napsat, co všechno k tomu konkrétnímu předsevzetí budete potřebovat – například když chcete zhubnout, napište si, že si musíte koupit pohodlné boty, funkční oblečení, zaplatit permanentku do fitka a podobně.

 

Čaje