Reishi a 3 další houby, které posilují imunitu. Jak?

Sezóna viróz je v plném proudu, kolegové kolem vás kašlou a vy jen čekáte, až nějaká nemoc skolí vás nebo vaše děti. A co kdybyste se letos pustili do opravdového boje s nemocí? Začněte posílením imunity. Pomůžou vám s tím houby, která tradiční čínská medicína využívá tisíce let.

HOUBA REISHI (LESKLORKA LESKLÁ)

Reishi Ganoderma

Reishi, česky lesklokorka lesklá a čínsky ling zhi, je houba, kterou čínská medicína využívá už 4000 let. Její schopnosti zkoumali vědci z Harvardu, Bayloru, Tulane, Kentucky a dalších vědeckých pracovišť. A na co přišli? Na to, že je reishi s trochou nadsázky „všelék“.

Obsahuje betaglukany, přírodní komplexní polysacharidy, které podporují obranyschopnost. Aktivují totiž mikrofágy, buňky, které hrají stěžejní roli při reakci organismu na nemoc. Díky tomu reishi zvyšuje odolnost těla vůči bakteriím, virům i parazitům.

Reishi také obsahuje triterpeny, nenasycené uhlovodíky, které mají protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální účinky. Podle některých studií také pomáhají tělu v boji proti nádorovým onemocněním.

Účinky lesklokorky nekončí u posílení imunity, tato houba také buduje odolnost proti stresu a zklidňuje. Šaolinští mniši ji dokonce po staletí používali pro zlepšení koncentrace při meditacích! Zklidnění ucítíte brzy po užití reishi – a věříme, že to po náročném dni v práci oceníte.

Užívání reishi vám pomůže i se spánkem – tato léčivá houba pomáhá zvýšit kvalitu spánku, spánek se po ní prohloubí a vy usnete rychleji. Může se dokonce stát, že se vám změní kvalita snů, které budou barvitější a vy si je budete po probuzení častěji pamatovat.

Jaké další houby vám pomůžou posílit imunitu?

Hlíva ústřičná – dobrota i lék

Hlíva Ústřičná

Hlívu seženete i v supermarketu a pravděpodobně jste ji už ochutnali. Věděli jste ale, že i ona je v Číně ceněna jako léčivá?

Stejně jako reishi obsahuje betaglukany, a tak pomáhá tělu bojovat s viry, bakteriemi a plísněmi. Pomůže vám předejít nachlazení i chřipce a zafunguje na ekzémy nebo alergie. Tím její „superschopnosti“ nekončí: také zvyšuje tvorbu červených krvinek a harmonizuje trávicí trakt.

Sibiřská čaga – lék, který roste na bříze

sibirska caga siberian chaga

Černá houba známá jako čaga parazituje na břízách a je využívaná v tradiční čínské medicíně i ruském léčitelství. Z březové kůry „vytahuje“ betulin a kyselinu betulinovou. To jsou právě látky, díky kterým má čaga protizánětlivé účinky. Čaga tedy působí protizánětlivě, pomáhá v boji s viry a díky antioxidantům ochrání vaše tělo před volnými radikály.

Obsahuje také melanin – o tom jste jistě slyšeli v reklamách na omlazující prostředky. Je obsažený ve vlasech a v kůži, a pokud ho tělu pomocí čagy doplníte, sami uvidíte rozdíl v kráse vlasů a mladistvosti kůže.

Cordyceps – zázrak z vysokohorských oblastí

tibet cordyceps fungus harvest

Houba cordyceps je u nás známá také jako housenice čínská. Roste ve vysokohorských oblastech, kde parazituje na larvách motýlů – odtud její název. Extrakt z cordycepsu se používá především jako životabudič. Podporuje totiž tvorbu ATP, látky, při jejímž rozkládání se uvolňuje energie potřebná pro fungování všech buněk.

Cordyceps také pomáhá harmonizovat organismus, a tedy i imunitní systém. To se projeví jednak vyšší odolností proti nemocem, jednak zmírněním alergických reakcí. A pozor, tato houba se po staletí používá také pro podporu pánské potence!

Vyzkoušejte některou z těchto hub. Uvidíte, že budete mnohem odolnější vůči nachlazení i chřipce.

Čaje