Sedíte často u počítače? Podpořte oči

Moderní způsob života je náročný pro oči. Nikdy dříve lidé netrávili tolik času sledováním nejrůznějších zařízení, jako jsou počítače, telefony, tablety a televize. Měli byste na to brát ohled a své oči trochu podpořit, aby se s nadměrným zatížením lépe vyrovnávaly.

Dnešní zařízení jsou k očím poměrně příznivá, už neškodí tolik jako dřívější CRT monitory. Přesto jim neprospívá, pokud jsou nuceny se neustále dívat nablízko. Co tedy můžete udělat, abyste jim ulevili?

Dělejte si přestávky

Některým lidem nezbývá nic jiného než sedět u počítače během celé pracovní doby. Patříte-li k nim, udělejte si vždy jednou za hodinu či dvě přestávku. Projděte se, podívejte se z okna, prostě donuťte oči, aby se na pět minut dívaly někam do dálky.

Jestliže v práci sedíte u počítače, aspoň doma se snažte tyto aktivity omezovat. Sportujte, věnujte se dětem. Dělejte cokoliv, co nebude oči tolik namáhat.

Vyživte oči zevnitř

Je několik způsobů, jak oči podpořit zevnitř. Velmi dobré účinky mají na zrak například vitamín A či beta karoten. Beta karotenem se nelze předávkovat, proto je jistější volbou. Konzumovat se dá v mnohé zelenině (petržel, mrkev, rajčata, paprika, špenát), samozřejmě ho mají i v lékárně ve formě doplňků stravy.

Upřednostňujete-li spíš přírodní léčbu, vsaďte na světlík lékařský. Není náhoda, že mu na Slovensku říkají „očianka“. Silným odvarem ze světlíku můžete omývat oči, případně se z něj vaří čaj.

V lékárně určitě seženete nejen beta karoten a vitamín A samostatně, ale i doplňky stravy určené přímo pro lepší oči. Jedním příkladem za všechny je BETAVID se světlíkem lékařským. Tyto tablety obsahují právě beta karoten, extrakty ze světlíku lékařského, borůvek a červeného vína. Rozhodně se nemusíte denně ládovat pilulkami, ale udělat si jednou za čas měsíční ozdravnou kúru pro oči neuškodí.

 

Čaje