V posledních měsících jsme všichni čelili obtížné situaci, která je spojena s pandemií COVID-19. Nyní, kdy přecházíme do jara, může být užitečné se obeznámit s dalšími rizikovými nemocemi, se kterými bychom se mohli setkat. Tento článek upozorňuje na riziko srdečních chorob, cukrovky, astmatu, alergií a různých infekčních nemocí, které mohou být obzvlášť významné během tohoto ročního období.

Srdeční choroby a jaro

Srdeční choroby patří mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění. Navíc se obecně předpokládá, že lidé trpící srdečními chorobami mají během jara vyšší riziko, než obvykle. V období jara se probouzí příroda, s níž přichází i změna stravovacích návyků a rozvrhu. Tento přechod může zvýšit riziko, že srdeční onemocnění se zhorší.

Předpokládá se, že sezónní změny počasí mohou způsobit, že lidé trpící srdečními chorobami budou mít vyšší riziko. Kromě toho mohou lidé s těmito chorobami být náchylnější k angínovým epizodám, které jsou často spojeny s přechodem do jara. Pokud lidé trpící srdečními chorobami trpí více útoků anginy pectoris nebo záchvatů arytmie, měli by se poradit s lékařem, aby se vyhnuli možným komplikacím.

 

Cukrovka a příznaky

Cukrovka je jednou z nejčastějších rizikových onemocnění, s níž se na jaře potýká většina lidí. Cukrovka je způsobena nadměrnou tvorbou cukru v krvi, což může vést k mnoha zdravotním problémům. Příznaky cukrovky se mohou lišit, ale obecně lidé trpící cukrovkou zažívají častou žízeň, časté močení, únavu a ztrátu hmotnosti. Ti, kteří trpí typem 2 cukrovky, mohou mít na jaře také problémy s koncentrací a mohou mít obtíže s trávením a poruchami chuti.

Lidé, kteří mají tušení, že trpí cukrovkou, by měli navštívit svého lékaře, aby získali důkladnou diagnózu a správnou léčbu. Lékaři mohou předepsat léky nebo léčebné postupy pro kontrolu cukrovky a zabránit komplikacím. Kromě léčby léky lékaři obecně říkají, aby lidé s cukrovkou také změnili svůj jídelníček a více se pohybovali, aby se udržely jejich cukrovkové hladiny v krvi na uzdě.

 

Alergie a opatření

Alergie jsou jednou z rizikových nemocí, se kterými se na jaře často setkáváme. V tomto období se projevují alergické reakce nejčastěji na pyly, které jsou součástí prachu. Alergeny jsou často obsaženy v ovzduší většinou v období od března do června. Navíc, když je počasí chladné a vlhké, může se zvýšit i koncentrace alergenů v ovzduší.

V boji proti alergiím je velmi důležité, abychom se vyvarovali kontaktu s alergeny, pokud je to možné, a omezili vystavování se jim. Je také užitečné nosit si nasazovací respirátor, vyhýbat se používání často vymetaných koberců a křesel, omezit přímé sluneční světlo a zvlhčovat vzduch. Kromě toho je můžeme podporovat a posilovat naši imunitu a zdraví správnou výživou a dostatkem spánku.

 

Infekční nemoci a rizika

Infekční nemoci jsou časté na jaře, a proto lidé musí být obzvlášť obezřetní. Existuje několik rizikových infekčních onemocnění, které se zhoršují při teplých dnech a suchém počasí. Mezi tyto nemoci patří chřipka, hepatitida, vzteklina, tuberkulóza, spalničky, šarlatová horečka a další infekce.

Kontakt s nemocnými a přímý kontakt s přírodou mohou také vést k infekci. V tomto ohledu lze všechny tyto nemoci prevenovat vyhýbáním se potenciálně infikovaným lidem a plochám. Navíc, když je to možné, je důležité vyhnout se kontaktu s přírodou, jako je země, mech a jiné materiály. Používání osobních ochranných prostředků, jako jsou rukavice, masky a rukavice, může také pomoci lidem vyhnout se infekcím.

Čaje