Kolikrát za den jíst?

Ve spojitosti se zdravým stravováním se často mluví o doporučeném počtu porcí jídla za den. Kolikrát se dočítáme o povinnosti dodržovat určitý režim, chceme-li se začít stravovat zdravě a udělat něco pozitivního pro naše tělo. Je sice pravda, že tělo potřebuje pravidelné doplňování energie, ovšem ne vždy je nutné striktně jet podle nějakého návodu… Možná jste se i vy dočetli, že si zdravý životní styl vyžaduje, abyste během dne zvládli sníst 5 porcí jídla. Přičemž samozřejmě platí, že porce musí být rozumné a vy se tak nesmíte přejídat nebo si dopřávat pořádné kopce jídla.

 

Jakmile se chceme pustit do určité životní změny – a snaha stravovat se zdravě, potažmo dodržovat obecně zdravý životní styl – změna určitě je a někdo před nás postaví nějakou povinnost, najednou se ocitáme na rozcestí: otázkou je, jakým směrem se vydat?!

2, 5 nebo snad 7 jídel denně?!

Napadlo vás někdy zamyslet se nad otázkou, kolikrát denně bychom měli jíst? Pokud byste se začetli do internetových článků, s největší pravděpodobností byste narazili na rozporuplné názory. Někteří odborníci jsou totiž toho názoru, že zdravému dospělému člověku stačí pouhá dvě jídla denně.

Jiní zase tvrdí, že optimální počet je 5. A pak jsou tu tací, kteří se hrdě ohání číslem 7. Tak kde je tedy pravda? Kolikrát denně bychom měli jíst, abychom byli zdraví, dopřáli našemu tělu vše, co potřebuje, aby mohlo správně fungovat a cítili se dobře?

Co si žádá zdravý životní styl

Když se na to podíváme z hodně širokého úhlu pohledu, přijdeme na to, že by člověk měl jíst tolikrát, kolikrát si jeho tělo řekne. Teď tím samozřejmě nemáme na mysli nekontrolovatelné přejídání se, kdykoli vám dá vaše tělo najevo, že byste mohli něco sezobnout.

Obecně bychom se měli stravovat tak, abychom neměli hlad. Nutno v tomto případě dodat, že pocit hladu se odvíjí od rychlosti poklesu hladiny glukózy v krvi, což může být u každého z nás úplně jiné. Tím tedy bouráme pravidlo určitého počtu jídel denně, protože si konkrétní počet musí každý z nás určit sám a přizpůsobit jej svým potřebám.

Dodržujte 3 jídla denně, zbytek je individuální

Pokud přeci jen potřebujete nějaké vodítko, kterým byste se mohli řídit, můžeme vám doporučit pravidlo 3. Konkrétně máme na mysli 3 hladní jídla denně: snídani, oběd a večeři. Co sníte mezi těmito jídly, záleží na vašich potřebách – lépe řečeno na potřebách vašeho těla.

Nejdůležitějším předpokladem je vyvážený a pestrý jídelníček. Pokud totiž svému tělu dopřejete vše, co potřebuje a ono tak nebude mít pocit, že jej v některé oblasti zanedbáváte, pak vás nebude nutit jíst tak často. Někomu tak bude stačit jíst třeba 3x denně, jinému naopak lépe sedne 7 porcí jídla za den.

 

Čaje