Mnoho lidí kupuje krabicové džusy v přesvědčení, že dělají pro své zdraví jen to nejlepší. Jsou však opravdu prospěšné našemu zdraví? Pojďme se jim trochu podívat pod víčko…

Číst dál: Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které předčí vaše očekávání

Praktických lékařů pro dospělé ubývá a jejich věk mnohdy dosahuje důchodového. Věda, lékařská péče a moderní vyšetřovací metody však jsou dopředu. S tím mnozí starší praktičtí lékaři nedokážou držet krok. Bohužel ze zvyku, snad i solidarity stále zůstavají pacienti registrovaní u těchto lékařů, i když péče mnohdy neodpovídá dnešní době. Tito lékaři, kteří dnes odporodávají své obvody mnohdy za velmi vysoké částky, aniž by oni sami za ně někdy platili často nedisponují elektronickými recepty, ambulantnímu měření hodnoty INR, CRP a jejich kartotéka je vedena ve starých složkách psaných rukou, protože se nedokázali vyrovnat s elektoronickým softwarem, kterým každý dnešní moderní lékař disponuje. Víte však o tom, že se jedná dnes o službu a vy máte právo praktického lékaře měnit třeba jako dodavatele plynu či elektřiny?

Číst dál: Fenomén praktický lékař, nechte se léčit jen u zkušených, mladých a progresivních lékařů

Obohacujete si svůj jídelníček o „netradiční“ potraviny? Jistě si kladete otázky, co mají obiloviny společného s netradičním stravováním, avšak tato spojitost je veliká. Když si představíme, jak se naši předkové stravovali, zjistíme, že hlavním zdrojem jejich obživy byly na samém počátku různá semena, ale také obiloviny. V dnešní době takovéto stravování již není samozřejmostí a spíše na ty, kteří se tak stravují, hledíme s úžasem.

Číst dál: Obiloviny?

Vejce patří mezi suroviny, které často využíváme při vaření, ale jedí se i samotná. Jsou oblíbená pro svoji chuť i pro snadnou stravitelnost. Mají vyvážený obsah důležitých látek, ze kterých naše tělo čerpá bílkoviny. Ty jsou mnohem hodnotnější než proteiny masa či mléka. Vejce navíc obsahují pestrou škálu vitamínů. Z minerálních látek jsou jejich součástí například fosfor, draslík či zinek. Přesto se nedoporučuje konzumovat vejce moc často. Prospívají tedy našemu zdraví, či mu spíše škodí?

Číst dál: Je konzumace vajec prospěšná, nebo škodlivá?

S nepříjemným zápachem z úst se jistě setkal každý z nás. Takový zápach dokáže snadno pokazit i jinak příjemný rozhovor. To, že je běžný ale neznamená, že se jedná o jednoduchou záležitost. Halitóza – jak se dlouhodobý zápach z úst nazývá odborně – může mít velmi mnoho příčin, od ledvinových onemocnění přes zánět trávicího traktu až po rakovinu. Obvykle jsou však na vině přemnožené bakterie nebo zubní kaz. V takovém případě lze také se zápachem jednoduše a rychle zatočit.

Číst dál: Jak se zbavit nepříjemného pachu z úst a co je příčinou?

Kdy jste naposledy sundali boty a prošli se trávou, zabořili prsty do bahna nebo nechali písek ohřát vám nohy? Chůze naboso není příliš obvyklá, a pokud už někoho bosého potkáme, většinou se na něj díváme s opovržením a myšlenkou, zda je vůbec normální. Přesto se občas objeví někdo, kdo se vzdal obuvi.

Číst dál: Děti i dospělí by měli více chodit naboso

Leden je měsícem nových začátků a mnoho lidí se s nástupem nového roku začíná více zajímat o svoje zdraví a fyzickou kondici. Je to tedy ideální čas pro očistu celého těla. Každý den se totiž do organismu dostávají stovky toxických látek, které jsou obsažené v jídle či prostředí, ve kterém se pohybujete. Je proto potřeba čas od času tělo pročistit. Ozdravný proces zahrnuje změnu stravy, pitný režim a také fyzickou aktivitu. Zejména tekutiny jsou klíčové – nebezpečné škodliviny se totiž z těla musí vyplavit! Během detoxu by se mělo denně vypít až tři litry tekutin a nahradit veškeré toxické látky vitamíny a minerály. Jaké potraviny a nápoje konzumovat?

Číst dál: Lednový detox zdravě a chutně!

V současné době trpí chronickou bolestí svalů a kloubů více lidí, než si vůbec dokážete představit. Mylnou představou je také to, že jde především o seniory, kteří za sebou mají namáhavé zaměstnání. Čím dál častěji se přitom jedná o lidi ve středním, a tedy produktivním věku. V posledních letech proto mnozí lékaři řadí toto onemocnění mezi civilizační choroby.

Číst dál: Bolí vás kyčel? Možná budete muset na výměnu

Atopická dermatitida se týká především dětí. K typickým projevům tohoto nepříjemného onemocnění patří pnutí a svědění pokožky, ale také výskyt ekzémů. Co je však příčinou a jak projevy v co nejvyšší míře zmírnit? Většinou jde o genetickou predispozici a jedinou možností, jak dítku ulevit, je nepodcenit prevenci. Alergickým reakcím lze zamezit následujícími způsoby.

Číst dál: Jak zmírnit projevy atopické dermatitidy?

Melatonin má i jiné názvy:5-Methoxy-N-acetyltryptamin, MEL, melatonina, meatonin, MLT, N-acetyl-5-methoxytryptamin, Pineal Hormon. Bdění během dne, kdy je světlo a spaní v noci, když je tma, je přirozenou součástí lidského života. Teprve nedávno vědci začali chápat střídající se cyklus spánku a bdění a souvislost s denním světlem a temnotou.

Číst dál: Melatonin

Pokud jste se rozhodli stát veganem a vydat se na novou životní etapu zalitou veganským sluncem, gratulujeme. Svým rozhodnutím prospějete nejen sami sobě, ale i zvířatům a zemi celkově. Veganství je skvělý způsob, jak se stravovat chutně a kvalitně a zároveň žít v souladu s přírodou.

Číst dál: Rostlinná strava - na co nezapomenout