V poslední době se zdravý životní styl řeší daleko více než dříve. Lidé se snaží jíst jídla připravená ze zdravých surovin, pijí dostatek tekutin, dbají na pohyb a správně spí, nebo se o to aspoň pokouší. Ale jak vlastně vypadá takový správný spánek?
Nad mraženou zeleninou spousta lidí ohrnuje nos. Zastávají totiž názor, že se té čerstvé ani zdaleka nemůže rovnat. Je tomu ale skutečně tak? Opravdu je mražená zelenina po obsahové stránce nekvalitní a tím pádem nevhodná pro nás jídelníček? Budete se tomu možná divit, ale pravda je někde úplně jinde.
V jisté pohádce se říká, že sůl je nad zlato. I společnost se v nás snaží vyvolat dojem, že se bez soli v kuchyni při přípravě pokrmů zkrátka neobejdeme. Zda solit či nesolit je věčné téma k diskuzi, tomu se ale v dnešním článku věnovat nechceme. I když se na tohle téma stále vedou spory, je důležité podotknout, že naše tělo sůl potřebuje – sůl totiž obsahuje sodík, draslík a jód a ty jsou pro naše tělo nezbytné.
RAW Food Hlavní
Slovní spojení RAW strava – rovněž i RAW food – si v poslední době hláskuje stále více lidí. Název tohoto způsobu stravování je převzatý z anglického jazyka (raw = syrový, food = jídlo) a v češtině se mu přezdívá živá strava.
Jezte oříšky a zásobujete tak své tělo dostatečným množstvím tuku! Taky jste se při čtení první věty nevěřícně ťukali na čelo a říkali si, k čemu vás to vlastně nabádáme? O oříškách je známo, že obsahují velké množství tuku.
Vyzkoušejte rostlinná mléka Hlavní
Současná nabídka rostlinných mlék na našem trhu je více než pestrá a možná právě proto roste jejich popularita. Nutno podotknout, že na rostlinná mléka rozhodně nelze hledět jako na obyčejnou náhražku mléka kravského, které u veganů nepřipadá v úvahu. Je ale pravdou, že mléka rostlinného původu mohou ta živočišná plnohodnotně nahradit a mimo to mají na naše zdraví celou řadu pozitivních účinků.
Na rostlinná mléka se upínají nejen vegani, ale i lidé, kteří chtějí žít zdravě a nechtějí své tělo zbytečně zanášet škodlivinami. Ať už tedy vegan jste nebo o veganství teprve uvažujete, určitě se vám bude hodit menší přehled rostlinných mlék, které jsou v dnešní době na našem trhu k dostání. Hravě tak předejdete situaci, kdy budete stát před regálem v obchodě a marně si lámat hlavu nad tím, které mléko vlastně vyzkoušet.
Alespoň jednou týdně, mi klient říká, jak je zmatený, pokud se týká výživy - a já to chápu. S tolika informacemi a protichůdnými radami, které se vznášejí kolem, je snadné se cítit zmateně. Ale porážet mýty a vysvětlovat vědu, která je za zdravou stravou je jedna z nejoblíbenějších částí mé práce. Zde je pět nejčastějších mylných pojmů, které slyším, a proč je můžete navždy zapomenout.
Číst dál: 5 Mýtů o výživě, dokonce i se špatnými zdravotními příznaky
5 tipů pro pevné zdraví Hlavní
Cítit se pohodově je cílem mnohých z nás. Ne každému se to ovšem daří. Právě proto se pokusíme dát 5 tipů, jež vám dopomohou k tomu, že zmizí únava a zvýší se vaše fyzická výkonnost. Nejedná se o žádné převratné rady, nicméně spousta lidí si základní fakta spojená s budováním dobré kondice a pevného zdraví zkrátka nedokážou uvědomit.
Pijavice Hlavní
Pijavice jsou kroužkovci, kteří patří do kmene annelida a tvoří podtřídu hirudinea. Stejně jako vermikulární oligochaeti, jako jsou žížaly sdílejí pijavice clitellum a jsou hermafroditi. Nicméně se od vermikulárních oligochaetů liší významným způsobem. Například pijavice nemají štětiny a vnější segmentace jejich těla neodpovídá vnitřnímu členění jejich orgánů. Jejich těla jsou mnohem skutečnější, mezery v jejich coelomu jsou husté, s pojivovými tkáněmi. Mají také dvě přísavky, na každém konci jednu. Většina pijavic žije v sladkovodním prostředí, zatímco některé druhy se nacházejí v zemském a mořském prostředí.
Aplikace Záchranka Hlavní
Mobilní aplikace, která může zachránit život. Při náhlých zdravotních obtížích jde často o minuty, jež rozhodují o životě člověka. Každý z vás by měl vědět alespoň základní kroky, jak se v takovéto kritické situaci zachovat. V dnešní době moderních osobních přístrojů je přivolání pomoci jednodušší nežli dříve.
Denní konzumace různých ořechů a semen představuje další zásadu zdravé výživy. Ořechy hrály významnou roli ve výživě člověka od pravěku. Jeden z nejstarších textů, který uváděl ořechy lze nalézt v knize Genesis. "Vezměte si některé z nejlepších plodů země do vašich cév a doneste dárek pro muže. - Trochu balzámu a trochou medu, koření a myrha, pistácie, ořechy a mandle" (Genesis 43, 11) Jsou to slova patriarchy Jacoba ke svým synům, před cestou do Egypta. V další knize Písma Píseň písní z doby před asi 3000 lety najdeme zmínku o ořechové zahradě: "Šel jsem dolů do zahrady ořechové" (Píseň Šalamounova 6, 11) Podle legendy, královna starověkého království Sáby, ustavila dekret, který určil pistácie jako královské jídlo. Podle stejné legendy, tento dekret zakázal obyčejným lidem pěstovat tyto ořechy a používat je pro vlastní potřebu. Král Nebúkadnesar, který byl stavitelem starověkého Babylonu, měl pistáciové stromy vysázené ve svých slavných visutých zahradách.