Lednový detox zdravě a chutně!

Leden je měsícem nových začátků a mnoho lidí se s nástupem nového roku začíná více zajímat o svoje zdraví a fyzickou kondici. Je to tedy ideální čas pro očistu celého těla. Každý den se totiž do organismu dostávají stovky toxických látek, které jsou obsažené v jídle či prostředí, ve kterém se pohybujete. Je proto potřeba čas od času tělo pročistit. Ozdravný proces zahrnuje změnu stravy, pitný režim a také fyzickou aktivitu. Zejména tekutiny jsou klíčové – nebezpečné škodliviny se totiž z těla musí vyplavit! Během detoxu by se mělo denně vypít až tři litry tekutin a nahradit veškeré toxické látky vitamíny a minerály. Jaké potraviny a nápoje konzumovat?

 

Detoxikační potraviny

Pokud chcete očistit organismus, tyto potraviny by rozhodně neměly chybět ve vašem jídelníčku.

· ZÁZVOR

Absolutní špičkou v detoxikačních potravinách je zázvor. Ten slouží skvěle jako koření jídla či se z něj připravuje čaj. Je hojně využíván v alternativní čínské medicíně, protože podporuje zdravé trávení, má antioxidační účinky a posiluje žaludek a plíce. Také dokáže povzbuzovat při únavě a ničí škodlivé bakterie a viry. Podporuje krevní oběh. Pro detoxikaci je důležitý zejména tím, že podporuje vylučování toxinů prostřednictvím potu či vyměšování.

· ČERVENÁ ŘEPA

Tato výjimečná zelenina se řadí mezi superpotraviny a má velmi zajímavé nutriční složení. Je velkým zdrojem vitamínu C, železa, hořčíku, mědi, zinku, manganu, kyseliny listové a jódu. Podporuje zdravou obranyschopnost organismu a má přímo zázračné účinky na látkovou výměnu. Napomáhá trávení a čištění jater.

· CITRON

Asi nejznámější zdroj vitamínu C. Je velkým pomocníkem pro posílení imunity a má silné protizánětlivé účinky. Napomáhá také spalování tuků a detoxikaci organismu. Čistí totiž krev a působí močopudně, takže škodlivé látky se z těla snadněji dostávají.

Kombinujte a nehladovějte!

Toto samozřejmě nejsou jediné potraviny, které působí blahodárně při očistě organismu. Velkou pomocí je například i zelená zelenina – brokolice, špenát, růžičková kapusta apod. Vitamíny a minerály však můžete doplnit ze snad každého druhu ovoce či zeleniny. Stačí jen zapojit fantazii a kombinovat podle chuti! Ovoce ani zeleninu však nevařte, nejlepší účinek má syrová. Jak však sníst syrovou brokolici či špenát? Jednoduše – udělejte si smoothie! Lahodný šálek smoothie plný vitamínů vám umožní tělo dokonale vyčistit.

K výrobě smoothies avšak potřebujete výkonný přístroj. Jedním takovým je i nízkootáčkový odšťavňovač Orava OS-151 A. Má jedinečný způsob odšťavňování, díky kterému z ovoce i zeleniny získáte maximum šťávy. Velká podávací trubice navíc umožní odšťavňovat celé kusy ovoce či zeleniny bez nutnosti krájení na malé kousky. Obsahuje dvě litrové nádoby na šťávu i na dřeň. Výhodou je také tichý chod motoru, velmi jednoduchá obsluha a snadné čištění.

Pokud vás nízkootáčkový odšťavňovač Orava OS-151 A zaujal, najdete jej na www.orava.info.

 

Čaje