repelent

Chcete se v létě obejít bez štípanců a obtížného hmyzu? Tak to určitě každý rok kupujete a řešíte repelenty. Ovšem klasický repelent nemusí každému vyhovovat, má nepříjemný zápach a také jeho chemické složení není nejzdravější. Pojďme se podívat na ty účinnější a příjemnější.

Nechcete-li sáhnout po klasickém repelentu, jehož nejčastější aktivní složkou je DEET, která tělu škodí (působí na mozkové buňky a přináší neurologické poškození, jako například poruchy paměti, bolesti hlavy, slabost, bolesti kloubů a svalů a dušnost), musíte se spoléhat na ty přírodní přípravky proti komárům a klíšťatům. Jaké to jsou?

Bylinky

Na hmyz a hlavně komáry funguje – světe div se - " aromaterapie ". Mezi nejúčinnější zbraně patří levandule, která se dá použít několika způsoby. Nasušte si ji a rozmístěte po terase nebo si ji nastrkejte do kapsy či se potřete levandulovým olejem. Pozor, nepoužívejte ji v případě, že máte nízký tlak nebo jste v prvním trimestru těhotenství.

Podobně je na tom i máta. Vědci přišli na to, že její vůně je účinnější než chemické insekticidy. Natrhejte ji a nechte sušit v mističce přímo na stole zahradního posezení. Výborně zafunguje, když listy promnete v ruce, potřete si jimi předloktí a oblast krku. Obdobně funguje skořice a meduňka.

Tea tree oil

Tea tree oil je také skvělou záležitostí a komáry či klíšťata tento přírodní zázrak spolehlivě odradí. Stačí pár kapek olejíčku, které rozetřete na citlivá místa na těle, která nejsou chráněna oděvem. Jeho vůně odrazuje veškerý hmyz, někdy ale nevoní ani lidem. Na léto je to ovšem ideální pomocník, který hojí a zklidňuje také podrážděnou pokožku.

Repelent z karafiátu

Z Polska, kde s komáry každoročně také svádí nekončící souboj, přichází recept na repelent z karafiátu. Karafiátový květ stačí zalít vroucí vodou, nejlépe do termosky, aby teplota vydržela co nejdéle, a nechat ho do druhého dne louhovat. Pak vzniklý nálev přecedit a používat jako repelent.

Citronová tráva

Milujete-li asijskou kuchyni, jistě dobře víte, o co jde. Je příjemná, osvěžující a skvěle dochutí polévku s kokosovým mlékem. Toto nadšení však nesdílí dotěrný hmyz, nesnáší ji. Kupte si esenciální olej z citronové trávy a zapalte aromalampu, uvidíte, že je brzy odpudíte ze své terasy a do domu se ani neodváží.

Elektrická raketa

Elektrická raketa je skvělý nástroj na hubení obtížného hmyzu bez chemických látek, repelentů dráždicích pokožku, také bez nepříjemného zápachu a fleků na stěnách. Tedy ideální pomůcka i pro ty, kterým vadí jakékoliv aromatické odpuzovače. Tento jedinečný elektronický likvidátor hmyzu je vhodný pro použití v domácnosti nebo kdekoliv v přírodě! Účinně a rychle zabíjí celou škálu hmyzu a brouků. Chytání otravného hmyzu se pro mnohé stane dokonce i novým koníčkem.

 

Čaje