Jak zmírnit projevy atopické dermatitidy?

Atopická dermatitida se týká především dětí. K typickým projevům tohoto nepříjemného onemocnění patří pnutí a svědění pokožky, ale také výskyt ekzémů. Co je však příčinou a jak projevy v co nejvyšší míře zmírnit? Většinou jde o genetickou predispozici a jedinou možností, jak dítku ulevit, je nepodcenit prevenci. Alergickým reakcím lze zamezit následujícími způsoby.

Vhodně zvolená strava

Základním kamenem prevence atopie je přísný dohled nad jídelníčkem. Děti spořádají kde, co a není snadné přesně určit alergeny, které jsou příčinou alergické reakce. Obecně nejsou vhodné potraviny s vysokým obsahem histaminu (např. kvašená a konzervovaná jídla) a potraviny, které jsou již delší dobu skladovány. Atopici by měli jídlo konzumovat pokud možno v čerstvém stavu.

Důsledná péče o pokožku

Naštěstí pro atopiky existují speciální produkty pro péči o citlivou pokožku, jejíž ochranný film byl kvůli ekzému narušen. Přesněji jde o přípravky určené k ochraně, promaštění a hydrataci. Efektivně zabraňují pronikání škodlivin z okolního prostředí.

Lidé s atopickou pokožkou by se měli vyhýbat dlouhým a horkým koupelím. Neprospívají jim ani kosmetické přípravky, které kůži vysušují. V horším případě mohou projevy onemocnění zhoršit. Pro děti je ideální kratší olejová koupel s frekvencí cca 3× do týdne. Případně krátká vlažná sprcha.zdravi nemoc.cz bioderma cz com 01

Správné oblečení

Citlivá pokožka atopiků vyžaduje šetrné materiály. Nevhodné jsou syntetické vlněné látky. Zároveň byste neměli zapomenout odstranit všechny štítky, protože i ty mohou způsobit podráždění kůže.
To samé platí o hračkách. Plyšáci bohužel nepatří k vhodným dárkům pro dítě s projevy atopického ekzému. Pokud již v pokojíčku nějaké má, alespoň je pravidelně perte.

Bez zbytečného stresu

Jedním ze „spouštěčů“ atopického ekzému je stres. Děti, které v domácím prostředí čelí agresi, negativním emocím, křiků apod., jsou k projevům atopie mnohem náchylnější. Proto by se rodiče měly snažit o uvolněnou atmosféru bez nežádoucího napětí.

Vliv okolního prostředí

Atopický ekzém může člověka provázet celý život a velký podíl bude mít i prostředí, ve kterém se bude dítě nacházet v budoucnosti. K tomu by se mělo přihlížet také při výběru školy, která významně ovlivní uplatnění dítěte na pracovním trhu. Jako naprosto nevhodné profese jsou například ty, při nichž dochází ke kontaktu s chemikáliemi a vodou. Lidé s citlivou kůži tak logicky nemohou vykonávat práci mechanika, kadeřnice apod.zdravi nemoc.cz bioderma cz com 02

Na to by měli rodiče myslet a snažit se dítě motivovat k takovým zálibám a koníčkům, které ho povedou k vhodnému a bezpečnému povolání.

Čaje