Děti i dospělí by měli více chodit naboso
Kdy jste naposledy sundali boty a prošli se trávou, zabořili prsty do bahna nebo nechali písek ohřát vám nohy? Chůze naboso není příliš obvyklá, a pokud už někoho bosého potkáme, většinou se na něj díváme s opovržením a myšlenkou, zda je vůbec normální. Přesto se občas objeví někdo, kdo se vzdal obuvi.
Myslíte, že je chůze naboso jen dalším trendem poslední doby? Ne, je tomu přesně naopak. Boty jsou tím trendem. Podle těch, co chodí bosí, se jedná spíš jen o pomůcky, které byste měli používat, když je na zemi sníh nebo musíte procházet po horkém asfaltu.
Chůze naboso je dobrá pro vaše nohy
Když dojde řeč na chůzi naboso, většinu lidí jako první napadne riziko zranění. Je pravda, že pokud stoupnete na ostrý předmět, ublížíte si. Nicméně nemusíte mít strach z každého kamínku. Na nohou je kůže tvrdší. Navíc při chození bez bot daleko lépe vnímáte zem, a tak se ostrým předmětům vyhnete. Nohy mají přes 200 000 nervových zakončení a jsou velmi citlivé. Dokud je tedy nezavřete do bot.
Obzvlášť malé děti by měly chodit raději bosé. Jejich nervová zakončení detailně vnímají povrch a hmatové informace posílají do mozku. Dítě tak poznává svět okolo sebe, učí se lépe držet rovnováhu a pohybovat se v prostoru.
Boty často poškozují nohy
Dvacet pět procent všech kostí se nachází v nohou a jsou to ony, kdo nesou váhu celého těla. V každé noze je 26 kostí a 33 kloubů, takže existuje spousta příležitostí, aby se něco pokazilo. A obzvlášť když si vyberete nevhodnou obuv. Například žabky či boty na vysokých podpatcích mohou nohy nenávratně poškodit. V botách na podpatku kladete větší váhu na prsty a celé tělo nakloníte dopředu, takže se opřete o záda, namáháte boky, bedra a kolena. Při dlouhodobém nošení nevhodné obuvi se můžete potýkat nejen s bolestmi nohou, ale také zad.
Chůze naboso není nebezpečné
Jak to je se zraněním ostrými předměty, už jsme si vysvětlili. A bakterie? Mnohem více parazitů a infekčních nemocí dostanete kvůli tomu, že se dotknete špinavého místa rukou.
V severozápadním Mexiku žije část obyvatel, kteří vyznávají chůzi naboso. Možná jste o nich už slyšeli – jsou známí tím, že uběhnou 200 km během dvou dnů. Běhají bosí, a to je prý důvod jejich pozoruhodných výkonů. Boty o několik procent zvyšují spotřebu kyslíku.
Na Haiti také koexistují populace bosých a obutých lidí. Úrazy dolních končetin tam častěji mívají ti, co chodí v botách. Nošení obuvi rovněž zvyšuje pravděpodobnost vyvrtnutí kotníku, protože boty snižují povědomí o poloze nohy.
Samozřejmě není možné chodit naboso všude. Na gumě, dřevu, asfaltu, vinylové či plastové podlaze se to nedoporučuje. Na trávě, v písku, po betonu či keramických dlaždicích však stojí za zkoušku si boty sundat.