Bolí vás kyčel? Možná budete muset na výměnu

V současné době trpí chronickou bolestí svalů a kloubů více lidí, než si vůbec dokážete představit. Mylnou představou je také to, že jde především o seniory, kteří za sebou mají namáhavé zaměstnání. Čím dál častěji se přitom jedná o lidi ve středním, a tedy produktivním věku. V posledních letech proto mnozí lékaři řadí toto onemocnění mezi civilizační choroby.

Totální endoprotéza kyčle

 

Pokud je toto i váš případ, měli byste se pomalu chystat na totální endoprotézu kyčle. Samozřejmě můžete bolestivé stavy tlumit pomocí léků. Nakonec však stejně přijdete na to, že totální endoprotéza kyčle je to nejlepší možné řešení. Jedná se v podstatě o umělou náhradu postiženého kyčelního kloubu. Používají se dvě metody, buď je nahrazena pouze hlavice stehenní kosti, nebo, v případě totální endoprotézy kyčle, je vyměněna jak hlavice, tak i kloubní jamka. Jelikož v posledních letech dochází k rozšiřování kloubních postižení, narůstá rovněž mnohem více druhý případ výměny kyčelního kloubu. Díky výzkumům a inovacím se životnost umělých náhrad stále prodlužuje, a tak se může také snižovat věk pacientů, u kterých je totální endoprotéza kyčle prováděna.

Život po totální endoprotéze kyčle

Možná máte nyní pocit, že život po totální endoprotéze kyčle už nikdy nemůže být takový jako dřív, to ale vůbec není pravda. Díky stále novým výzkumům, inovacím a zdokonalování operačních metod se váš život po výměně kyčelního kloubu změní maximálně v tom, že vás již nebude omezovat ona nesnesitelná bolest. Na kvalitě vašeho života se však totální endoprotéza kyčle nijak nepodepíše. Naopak, budete moci dělat všechno jako dříve. Samozřejmě jsou před úplným návratem k běžnému životu nutné rehabilitace a kontroly u lékaře. Nicméně již po půl roce od operace můžete začít s lehčími sportovními aktivitami, které pro vás před zákrokem byly již tabu.

 

Čaje