CEREC je počítačová technologie zhotovení keramických a zirkonových korunek, fazet, inlay a onlay výplní. Tuto technologii vyvinuli před více než 30 lety na univerzitě v Curychu.  V současné době je to nejznámější CAD/CAM (počítačový) systém používaný ve stomatologických ordinacích. Vývojem technologie CEREC se zabývá společnost Sirona, gigantický výrobce stomatologického zařízení a materiálů.

Číst dál: CEREC - vyspělá technologie nápravy zubů

Když se řekne luštěniny, většina lidí ohrne nos a okamžitě si představí nafouklé břicho a problémy s plynatostí. Další nepříjemnou vzpomínkou jsou nevábně vyhlížející hromady vařené čočky nebo hrachové kaše vykydnuté na talíř ve školní jídelně. A přiznejme si upřímně – kdo z nás na tato jídla, která často neměla žádnou chuť a o vůni se už vůbec nedá mluvit, vzpomíná s láskou?

Číst dál: Luštěniny

O důležitosti vápníku pro naše tělo většina lidí moc neví. Pro spoustu z vás je to možná jen známý minerál, který se vyskytuje v našem těle a podepisuje se na kvalitě našich kostí. Tohle je bohužel jen velmi omezené množství informací, které nestačí k tomu, abyste si dokázali odpovědět na otázku:proč k životu potřebujeme vápník?!

Číst dál: K čemu potřebujeme vápník?

Tibetská kefírová houba je pojem, o kterém se prostřednictvím dnešního článku mnozí z vás možná dozvídají úplně poprvé. Na první pohled připomíná květák a velmi často se jí lidově přezdívá kefírka. Jedná se o symbiotickou kulturu kombinující kvasinky a bakterie v bílkovinách, cukrech a tucích. Ačkoli je pro spoustu lidí neznámá, našemu zdraví prospívá. Tak si o ní pojďme říci něco bližšího.

Číst dál: Tibetská kefírová houba

S kašlem se během následující měsíců bude muset potýkat většina z vás. Jedná se o virovou infekci, která se výborně šíří v MHD, práci, ve škole či školce. Pokud tedy neonemocníte vy, pravděpodobně půjde aspoň o vaše děti a blízké. Připravte se na to, jelikož včasně nasazená léčba může průběh nemoci výrazně urychlit.

Číst dál: Jak poznáte vlhký kašel a čím se léčí?

Parfémy a vůně, jaký vliv vlastně mají? Je známo, že člověk nemá tak vyvinutý čich jako jiní obratlovci, ale přesto je schopen vnímat až 3000 vůní svými 10 miliony čichových buněk. S rostoucím věkem se schopnost člověka vnímat vůně postupně snižuje. Při běžném dýchání se ke sliznici v nose dostane jen málo molekul. Schopnost cítit se však rychle zlepší pokud se dýchá krátce, rychle a přerušovaně.

Číst dál: Když vůně pomáhají

Moderní způsob života je náročný pro oči. Nikdy dříve lidé netrávili tolik času sledováním nejrůznějších zařízení, jako jsou počítače, telefony, tablety a televize. Měli byste na to brát ohled a své oči trochu podpořit, aby se s nadměrným zatížením lépe vyrovnávaly.

Číst dál: Sedíte často u počítače? Podpořte oči

V našich článcích jsme se zatím vždy zabývali stravováním dospělých jedinců. Ale jak je to s našimi ratolestmi, o tom tu nepadlo zatím ani slovo. Při tom se jedná o dost důležité téma, protože to, jak se člověk stravuje ve svém nejútlejším věku, ovlivňuje jeho zdravotní stav v dospělosti.

V dnešní době je kojení svým způsobem považováno za přežitek, přitom je to ta nejkrásnější cesta k navázání zdravého a blízkého vztahu mezi matkou a dítětem. Zároveň však můžeme říci, že je to i jediná cesta, jak se vaše děťátko může dostat k vitamínům, minerálům a dalším zdraví prospěšným látkám. Věřte tomu, že umělá mléka tyto látky miminku nepředávají v takovém množství, v jakém by potřebovalo.

Tématem našeho článku však není zkoumání tvoření vztahu mezi matkou a dítětem. Budeme se zabývat tím, jaké látky jsou miminku matkou zprostředkovány, jak dlouho by mělo být kojené a proč.

Číst dál: Jak ovlivňuje kojení zdraví miminka?

Ať už jste veganem pouze krátce nebo se řadíte mezi ty zkušenější a léty prověřené jedince, těhotenství vám může vyčarovat vrásky na čele. Na jednu stranu prožíváte radostné okamžiky a na dvě jasně viditelné čárky na těhotenském testu se díváte s úsměvem na tváři. Na stranu druhou se vám ale hlavou začíná vířit nespočet otázek.

Číst dál: Těhotenství a rostlinná strava

Kešu oříšky se řadí mezi nejlahodnější ořechy, které pohladí a potěší chuťové pohárky nejednoho mlsouna. V našich krajinách si je bohužel nevypěstujeme, protože potřebují teplé a vlhké klimatické podmínky, takže největšími producenty tohoto ořechového bohatství jsou Mosambik, Brazílie, Tanzanie a Nigérie. Omezené možnosti pěstování a produkce se bohužel odráží na jejich mírně vyšší cenové hladině, v jaké je v obchodech můžeme zakoupit.

Číst dál: Kešu ořechy

S chřipkou se během svého života setká snad každý. Vyznačuje se vysokými horečkami, bolestmi hlavy a celého těla. Kolikrát může trvat dva až tři týdny. Domníváte se, že je zcela neškodná a nejde vlastně o nic horšího než trochu těžší nachlazení? Jste na omylu. Chřipka je ve skutečnosti docela nebezpečná nemoc, a to obzvlášť pro malé děti a dospělé starší 65 let, osoby se zdravotním postižením a těhotné ženy.

Číst dál: Má očkování proti chřipce smysl?

Čaje