Jak se zbavit nepříjemného pachu z úst a co je příčinou?

S nepříjemným zápachem z úst se jistě setkal každý z nás. Takový zápach dokáže snadno pokazit i jinak příjemný rozhovor. To, že je běžný ale neznamená, že se jedná o jednoduchou záležitost. Halitóza – jak se dlouhodobý zápach z úst nazývá odborně – může mít velmi mnoho příčin, od ledvinových onemocnění přes zánět trávicího traktu až po rakovinu. Obvykle jsou však na vině přemnožené bakterie nebo zubní kaz. V takovém případě lze také se zápachem jednoduše a rychle zatočit.

Ústa kypící životem

Vědci předpokládají, že v naší ústní dutině žije více než 700 druhů bakterií, ze kterých ovšem identifikovali pouhou polovinu. A právě látky, které miliony a miliony těchto mikroorganismů živících se zbytky potravy uvízlé mezi našimi zuby vylučují, jsou zdrojem nepříjemného zápachu. Je pravděpodobné, že některé z bakterií jsou nám vlastně prospěšné a zápach ve skutečnosti redukují, bohužel zatím není v našich silách provést takovéto podrobné třídění a vystrnadit pouze špatné bakterie, zatímco ty dobré si ponechat. Řešení je však nasnadě – pečlivá starost o ústní dutinu, její pravidelné čištění a pravidelná návštěva stomatologické ordinace.

chair 2589771 1920

Důkladné čištění

dental 842314 1920

Již od dětství slýcháváme o nutnosti čistit si zuby dvakrát denně a dát na tuto radu je velmi moudré rozhodnutí. K tomu je však třeba přidat i používání zubní nitě, neboť kartáček nečistí úzké mezizubní prostory ideálně, a i po vyčištění zubů tam tak často zůstávají zbytky jídla, na které se bakterie s chutí vrhnou. I v průběhu dne je ale dobré si po jídle ústa vyplachovat.

Jako prevenci lze navrhnout vynechání cigaret a také kyselých nápojů včetně kávy. Doporučit lze naopak čaje s antimikrobiálními složkami, zeleninu nebo ovoce s vysokým obsahem vitaminu C. V případě, že se dotyčný zápachu nemůže zbavit ani přes upřímně míněnou snahu, je na místě navštívit zubaře.

 

Čaje