Jednodenní chirurgie

Zatímco v USA a v Evropské unii se řeší jednodenní chirurgií přes 60 procent všech operací, v České republice zatím pokulháváme. Uvádí se, že jde pouze o 5, maximálně 10 procent zákroků. Přitom jednodenní chirurgie je žádaná jak ze strany pacientů, tak zdravotních pojišťoven. Pacienti si pochvalují vyšší komfort a méně stresující zákrok, pojišťovny zas výrazně nižší náklady. Důležitý pro obě strany je pak menší počet infekčních komplikací (riziko nozokomiální nákazy), které se na lůžkových odděleních šíří. Na druhou stranu je třeba říci, nozokomiální infekce, získané v nemocnici nechytne jen tak každý. Většinou se jedná o těžce nemocné pacienty. Co zdravotní zařízení poskytující jednodenní chirurgii, stejně tak pojišťovny zamlčují je fakt, že nejsou schopni zvládat své komplikace způsobené operačním zákrokem. Jdete tedy na banální operaní výkon, který vám provádí většinou lékař, který není ani na své domácí půdě a prostě jen pendluje a své komplikacenevidí a řeší je za něj někdo jiný, málo zkušený a nezřídka takto postižený pacient nakonec stejně končí ve státním zařízení běžného typu, mnohdy horšího, než kam by šel mimo centrum jednodenní chirurgie.

 

Jednodenní chirurgie se hodí pro řadu oborů

Zvlášť vhodné jsou zákroky jednodenní chirurgie vhodné pro tyto obory:

· Chirurgie - operace tříselné a pupeční kýly

· Plastická chirurgie - zvětšení nebo zmenšení prsou, operace odstávajících uší, odsátí tuku - liposukce

· Gynekologie - laparoskopické odtranění srůstů v dutině břišní, umělé oplodnění

· Ortopedie - artroskopie

· ORL - odstranění nosních mandlí, korekční výkony na nosní přepážce

· Urologie - obřízka, cystoskopie, dilatace uretry

· Stomatologie - zubní implantáty

Proč je zákroků jednodenní chirurgie stále málo?

Podle zdravotních pojišťoven neexistují z jejich strany žádné překážky k tomu, aby lékařská zařízení jednodenní chirurgické zákroky více využívaly. Brání se jim zejména nemocnice, které pro ně nemají nastaveny procesy. A to přesto, že řada z nich už má vybudovány i speciální pracoviště jednodenní chirurgie. Největší zájem je ze strany ambulantních lékařů, kteří jsou pro tyto úkony vybaveni jak technicky, tak personálně. Často se s nimi setkáváme například ve stomatologii, někdy i v gynekologické péči. Jednodenní chirurgie je běžná především v soukromých zařízeních, pro která znamená snížení nákladů, zvýšení efektivity a tím i zisku.

Někteří specialisté tvrdí, že jsou však statistiky o jednodenní chirurgii u nás a v zahraničí poněkud zavádějící. Jde především o pojem jednodenní chirurgie. Pooperační péče i u ní trvá dva až tři dny. Proto se u nás do statistik vlastně jako jednodenní nedostává. Avšak ani pacienty v USA nepošlou domů ihned po operaci. Podrobné sledování pacienta trvá minimálně 24 hodin. Navíc přímo vedle nemocnic jsou zřizovány speciální hotely, kde pacient po operaci zůstává další dva až tři dny a pořád je pravidelně monitorován vyškoleným personálem i lékaři. Tento systém u nás chybí.

Nejrychlejší chirurgie

Zákroky, které se v režimu „jednodenní“ ujaly nejvíce, jsou zejména ty, jež jsou realizovány v lokální anestesii. Ale i složitější zákroky s hospitalizací dva až tři dny jsou považovány za jednodenní chirurgii. Jde například o operace kýl (zejména laparoskopické), operace hemoroidů, varixů, operace perianálních lézí, operace žlučníku i řada zákroků v oblasti plastické chirurgie.

 

 

 

Čaje