-
18
bře 2016
- Vytvořeno: 17. březen 2016
- Aktualizováno: 18. březen 2016
Hluboká žilní trombóza Hlavní
Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se v hlubokém žilním systému nejčastěji na dolních končetinách vytvoří sraženina (trombus), která vede k obstrukci toku krve touto žilou. Vzácnější je hluboká žilní trombóza na horní končetině.
-
11
bře 2016
- Vytvořeno: 7. březen 2016
- Aktualizováno: 11. březen 2016
Pásový opar - neštovice Hlavní
Pásový opar, též Herpes zoster, je kožní infekční onemocnění vyvolané virem Varicella zoster. Tento virus způsobuje při prvním kontaktu s organismem plané neštovice. Po vyléčení planých neštovic zůstává virus v těle ukryt v některém senzitivním gangliu (tělo nervu) a může dojít k jeho aktivaci, která se projeví výsevem pásového oparu v oblasti, která je inervovaná daným senzitivním nervem, v jehož gangliu byl virus ukrytý.
-
11
bře 2016
- Vytvořeno: 11. březen 2016
- Aktualizováno: 11. březen 2016
Infarkt myokardu Hlavní
Infarkt myokardu neboli srdeční mrtvice, je náhlé přerušení přítoku krve do části srdce, které je způsobeno náhlým uzávěrem věnčité (koronární) tepny nejčastěji krevní sraženinou. Krevní sraženina (trombus) vznikne ve věnčité tepně, jejíž stěna je postižena aterosklerózou, tedy je v ní takzvaný aterosklerotický plát (tukové látky uložené ve stěně cévy). Tento plát když doroste určité velikosti, má křehký povrch, který může prasknout a tato ruptura je automaticky aktivací krevního srážecího systému zalepena trombem (sraženinou), která však uzavře již takto zúžený průsvit věnčité tepny. Další příčinou uzávěru věnčité tepny může být vmetek krevní sraženiny, která vznikla na jiném místě cévního řečiště, ostatní příčiny jsou vzácnější.
-
28
úno 2016
- Vytvořeno: 20. únor 2016
- Aktualizováno: 5. březen 2016
Celiakie již není natolik neznámý pojem, jak tomu bylo dříve, a to zejména díky osvětě, která pomohla věnovat dostatečnou pozornost na potraviny obsahující lepek. Odborný lékařský název celiakie jsou celiakální sprue. Jde o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí člověka na již zmíněný lepek.
-
24
úno 2016
- Vytvořeno: 20. únor 2016
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Gastritida Hlavní
Tento, pro někoho možná nesrozumitelný název, neoznačuje nic jiného, než zánět žaludku. Nejedná se o žádný vzácný jev, gastritida postihne během života každého druhého člověka. U někoho to může být dočasné onemocnění, u jiného se může jednat o dlouhodobou, někdy i celoživotní chorobu. Z toho vyplývá i dělení gastritidy podle jejího charakteru na akutní a chronickou. Akutní má příčinu zpravidla buď střevní infekcí nebo nějakou dietní chybou. Jeli zánět žaludku spojen i se střevními problémy, označujeme jej jako gastroenteritida.
-
11
úno 2016
- Vytvořeno: 11. leden 2016
- Aktualizováno: 5. březen 2016
Cévní mozková příhoda, zkráceně CMP, odborně iktus a lidově mozková mrtvice nebo mrtvička je onemocnění vznikající většinou náhle a zdánlivě z plného zdraví. Člověk postižený cévní mozkovou příhodou však dlouho dobu před propuknutím této choroby trpěl nejčastěji vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, tedy metabolickým syndromem.
-
29
led 2016
- Vytvořeno: 29. leden 2016
- Aktualizováno: 5. březen 2016
Lupénka Hlavní
Lupénka neboli psoriáza je jedním z nejčastějších chronickýchzánětlivých neinfekčních onemocnění postihujících především kůži, v menším procentu případů též nehty a klouby. První výskyt kožních projevů bývá mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života. V průběhu života může onemocnění zmizet a opětovně se vyskytnou s časovým odstupem. Onemocnění kloubů při psoriáze se nazývá psoriatická artritida a do jisté míry se podobá revmatoidní artritidě. U některých pacientů kloubní postižení předchází kožnímu výsevu psoriázy.
-
28
led 2016
- Vytvořeno: 28. leden 2016
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Infekce močových cest Hlavní
Časté nucení na močení, pálení a řezání při močení, pocit nedokonalého vymočení, zapáchající moč, přítomnost krve v moči, bolesti břicha v podbřišku, dočasný únik moči, to vše mohou být příznaky močové infekce. Pokud infekce přestoupí na ledviny, přidávají se bolesti v zádech a horečky často se zimnicí a třesavkou.
-
02
pro 2015
- Vytvořeno: 2. prosinec 2015
- Aktualizováno: 5. březen 2019
Bolesti zad, neboli vertebrogenní algický syndrom tvoří skupinu onemocnění, kde hraje zásadní roli páteř společně s vazivovým a svalovým aparátem. Po nemocech z nachlazení jsou bolesti zad druhou nejčastější příčinou návštěvy lékaře.
-
23
lis 2015
- Vytvořeno: 23. listopad 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Gynekologické potíže jsou pro mnoho žen synonymem studu a viny. Když k něčemu takovému dojde, žena se často bojí přijít s těmito problémy i ke svému gynekologovi. Měla by ovšem vědět, že zanedbaná vaginální mykóza může přejít i do chronického problému. Přehlížením nebo zjednodušováním potíží ublížíte především sama sobě.
-
19
lis 2015
- Vytvořeno: 19. listopad 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Dna a dieta při dně Hlavní
Dna je chronické metabolické onemocnění, při kterém je zvýšené množství kyseliny močové ve tkáních těla. Kyselina močová vzniká v těle odbouráváním purinů, které tělo přijímá z potravy, druhým zdrojem purinů je přirozený rozpad buněk v těle. Organizmus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu urikázy, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku.