-
11
úno 2018
- Vytvořeno: 11. únor 2018
- Aktualizováno: 11. únor 2018
Jednou z velmi nepříjemných nemocí zaviněných přímo konkrétním člověkem je bezesporu cirhóza jater. Jedná se prakticky o chronickou činnost, při které se postupně mění jaterní buňky vlivem tvorby vaziva. Původní stavba jater se postupně stává minulostí a jedinou šancí na vyléčení nemocného je zpravidla transplantace jater, tedy hodně nákladný a časově náročný proces. My se na cirhózu jater zaměříme mnohem podrobněji. Podíváme se jak na její pojmenování, tak i rozšíření a v neposlední řadě rozklíčujeme hlavní příčiny, příznaky a léčbu.
-
07
úno 2018
- Vytvořeno: 7. únor 2018
- Aktualizováno: 7. únor 2018
S depresemi v současné uspěchané době bojuje spousta lidí, ovšem ne všichni se dokážou obejít bez antidepresiv. Občas se deprese dostane do takového stádia, ze kterého se sám člověk nedostane, ani když udělá veškerá preventivní opatření, jako jsou změna složení stravy, společenských návyků a celkového způsobu života.
-
25
lis 2017
- Vytvořeno: 17. listopad 2016
- Aktualizováno: 26. listopad 2017
Bolesti zad bohužel trápí čím dál větší procento populace. U někoho přetrvávají dlouhodobě, jiní se potýkají spíš s nárazovou ostrou bolestí. Případů, kdy samy vymizí, je však minimum. Bolest zad může potkat každého, ale riziko se zvyšuje s přibývajícím věkem (poprvé se potíže objevují už mezi 30. a 40. rokem), špatnou fyzickou kondicí, nadváhou, jinými nemocemi (rakovina či artritida) či kouřením. Někdy je to i dědičná záležitost.
-
21
lis 2017
- Vytvořeno: 20. listopad 2017
- Aktualizováno: 21. listopad 2017
Vbočený palec je jako časovaná bomba, souvisí s milionem dalších problémů a barefooty jsou na něj obvykle krátké. Jak se dostat vbočenému palci na kobylku, jak vyřešit související problémy a jak si užívat zdravější, štíhlejší a pružnější tělo bez bolesti zad?
Číst dál: Jak srovnat vbočený palec bez operace a jednou pro vždy?
-
01
lis 2017
- Vytvořeno: 30. říjen 2017
- Aktualizováno: 1. listopad 2017
Únik moči je problém, který trápí velké množství lidí a ačkoliv se o něm příliš nemluví, neměl by se zanedbávat. Stejně jako většina zdravotních potíží, i tato se dá léčit, a proto je vhodné začít s léčbou co nejdříve. Ještě než se léčba zahájí, je vhodné zjistit, jaký typ inkontinence dotyčný člověk má. Jedině tak může být léčba při inkontinenci účinná.
-
25
říj 2017
- Vytvořeno: 25. září 2017
- Aktualizováno: 25. říjen 2017
Glykovaný hemoglobin Hlavní
Doufejme, že většina lidí si ještě z dob biologie na škole pamatuje, že hemoglobinem se nazývá barvivo, které je obsažené v červených krvinkách. Glykovaný hemoglobin je tedy pro jednodušší představu červené krevní barvivo, u kterého je jako ocásek navázána glukóza, tedy cukr. Velmi častý je tento jev u lidí trpících diabetem. Při stavu zvaném hyperglykémie mívají totiž v krvi nadbytek cukru, a právě v tom okamžiku se spojí s hemoglobinem.
-
13
říj 2017
- Vytvořeno: 13. říjen 2017
- Aktualizováno: 13. říjen 2017
Alopecie - vypadávání vlasů Hlavní
Vypadáváním vlasů je postižena až polovina dospělé populace. Častěji jsou tímto onemocněním zasaženi muži, ale nezřídka se stává, že vypadávají vlasy ženám, ba dokonce dívkám. Statistiky hovoří o tom, že mezi pány se vyskytuje až šedesát procent z nich, kteří alopecií – vypadáváním vlasů a ochlupení – trpí. Mezi ženami je toto číslo nižší, ale přece jen vysoké. Podle odborníků je až třetina ženské populace postižena právě alopecií.
-
13
říj 2017
- Vytvořeno: 13. říjen 2017
- Aktualizováno: 14. říjen 2017
Když vám kašel nedá spát Hlavní
V sychravém podzimním počasí nachlazení asi nikoho nepřekvapí. Když podceníte prevenci, virová onemocnění na sebe nenechají dlouho čekat. Začíná to únavou, bolestí kloubů a svalů, nepříjemnými pocity v ústní dutině a končí zvýšenou teplotou, nekonečným smrkáním a dráždivým kašlem. Právě kašel vás může trápit i několik týdnů po nemoci. Jak na něj vyzrát a v klidu se vyspat?
-
19
zář 2017
- Vytvořeno: 19. září 2017
- Aktualizováno: 19. září 2017
Co je to autismus? Hlavní
Autismus je celoživotní vývojové postižení, které ovlivňuje způsob, jakým lidé vnímají svět a jakým komunikují s ostatními. Autisté vidí, slyší a cítí svět naprosto jinak než ostatní lidé. Pokud jste autistický, jste autistický na celý život; autismus není nemoc nebo onemocnění a nemůže být vyléčen. Často se lidé cítí být autisty, a to je právě základním aspektem jejich identity.
-
30
srp 2017
- Vytvořeno: 30. srpen 2017
- Aktualizováno: 30. srpen 2017
Rýma, červené oči, kýchání, dušnost, vyrážka, to je výčet několika hlavních projevů doprovázejících alergické potíže. Nejhorší období bývá na jaře a z časného léta, kdy všechno kvete a objevují se alergie na plyn. Častým problémem však je i prach, roztoči či plísně, což bývá záležitost celoroční. Co dělat, pokud se u vás najednou objeví alergie?
-
10
srp 2017
- Vytvořeno: 4. srpen 2017
- Aktualizováno: 10. srpen 2017
Vitamín B12 Hlavní
Vitamín B12 je především u veganů poměrně častým tématem k diskuzi. Jedná se o vitamín spadající do skupiny B rozpustných ve vodě. Úkolem tohoto vitamínu je podílet se na správné funkci nervového systému, krvetvorbě a dobrém fungování mozkových činností. Nevýhodou je – a vegani to moc dobře vědí – že se B12 nevyskytuje v rostlinných zdrojích a je tedy potřeba doplňovat ho jinou cestou.
A teď ruku na srdce: co víte o tolik důležitém vitamínu B12? Jak dobře ho znáte? Víte, odkud jej přijímat a jaké je doporučené množství? Dnes se společně na vitamín B12 podíváme, tak rozhodně čtěte dál!