erysipel neboli růže

Erysipel, lidově řečeno také růže nebo oheň svatého Antonína, je v podvědomí lidí známým onemocněním. Onemocnění kůže streptokokovou nákazou Streptococcus pyogenes je navíc spojeno i s poruchou prokrvení kůže, ale souvisí rovněž s lymfatickým systémem. Pokud dojde k přímému zranění kůže s následným vnikem infekce, např. úrazem, po operaci křečových žil nebo ozářením, je Erysipel velmi nepříjemnou komplikací.

Jak se projevuje

Vyznačuje se pomalejším i rychlejším průběhem, záleží jestli jedinec onemocněl opakovaně nebo akutně. Mohou se objevit i nespecifické příznaky vypadající jako chřipka. Jedním z nich je horečka, zimnice i třes. V místě poškození je kůže oslabená, zarudlá, oteklá a bolí. Velmi často se růže vyskytuje na nohách (až v 80 %). Ve zbylých procentech se s růží setkáme i v obličeji.

Je to jedno z mála onemocnění, které má velmi krátkou inkubační dobu, stačí pouze několik hodin. Postižená kůže má lehce zvednutý okraj, je červená a někde vytváří efekt pomerančové kůže. Na omak je teplá a zvětšená otokem. Bohužel někdy dojde i k zanícení a vytvoření zánětlivého ložiska nebo purpurových plátů díky krvácení do kůže. Jsou zvětšené mízní uzliny příslušné spádové oblasti.

 erysipel ruze

Jak se diagnostikuje a léčí

Chroničtí pacienti už vědí, jak růže vypadá a samotný pohled na červenou kůži, je pro ně zneklidňujícím faktem. Velmi často se takto stanoví i diagnóza u lékaře, která se opírá o fyzikální vyšetření. Pokud si lékař není jist, zda se jedná o streptokokovou nákazu, může provést stěr. Ve výjimečných případech roli může hrát i stafylokok či jiná příčina a léčba by nemusela být účinná v případě antibiotik penicilínové řady.

Léčbu je potřeba zahájit včas nasazenými antibiotiky, při horečce se podávají i léky snižující tělesnou teplotu. V akutních případech se nitrožilně podávají vysoké dávky penicilinu, v běžných případech se antibiotika užívají 1-3 týdny. Pro rychlejší hojení je vhodné využívat antiseptických mastí a mastí, které zklidňují otoky. Velmi se osvědčila černá mast. Léčbu lze urychlit také chlazením zasaženého místa.

erysipel ruze nahled

Pendepon - aletrnativa retarpen

K tomu, aby se choroba úplně vyléčila a již nevrátila se po vyléčení dlouhodobě aplikuje Pendepon, depotní penicil, který nyní šak není k dispozici na našem trhu. Jeho alternativou je Retarpen, předíší vám jej na infekčním oddělení.

Kůže se úplně zhojí až po několika týdnech, je potřeba dodržovat klid a zvýšenou polohu končetiny. Zhruba 1/3 lidí se růže vrací opakovaně. U některých pacientů lze mluvit o doživotní nemoci, která se opakovaně vrací při narušení integrity kůže v místě, které bylo dříve infekcí zasaženo. Růže postihuje lymfatický systém a tam vyčkává do momentu, kdy je tělo oslabené. Pokud již někdo růži prodělal, je vhodné se vyhýbat jakýmkoliv poranění místa, které bylo zasažené, a rovněž nepodléhat vyčerpání.

Někdy jsou celkové projevy erysipelu velmi bouřlivé a je chdý lokální nález a někdy je chudý celkový klinický oraz a je bouřilý ten lokální. Nejčastější lokalizací je bérec, takže pozor na tuto diagnozu, často se jednoduše přehlídne.

Kde se vyskytuje

Nejčastěji na bérci, ale může se objevit kdekoliv, třeba i na tváři, hrudníku nebou rukou.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Alena
Alena odpověděl/a na téma: #2
Růže je hrozná, kamarád se kopnul v bazéně do nohy, potom mu zarudla noha, doktoři kolem toho chodili jako kolem horké kaše, pak zjistili že má růži, dostal antibiotoka anakonec se mu udělal absces, kolekce hnisu, kterou mu vyřízli a léčí se s tím již dva měsíce