erysipel neboli růže

Erysipel, lidově řečeno také růže nebo oheň svatého Antonína, je v podvědomí lidí známým onemocněním. Onemocnění kůže streptokokovou nákazou Streptococcus pyogenes je navíc spojeno i s poruchou prokrvení kůže, ale souvisí rovněž s lymfatickým systémem. Pokud dojde k přímému zranění kůže s následným vnikem infekce, např. úrazem, po operaci křečových žil nebo ozářením, je Erysipel velmi nepříjemnou komplikací.

Jak se projevuje

Vyznačuje se pomalejším i rychlejším průběhem, záleží jestli jedinec onemocněl opakovaně nebo akutně. Mohou se objevit i nespecifické příznaky vypadající jako chřipka. Jedním z nich je horečka, zimnice i třes. V místě poškození je kůže oslabená, zarudlá, oteklá a bolí. Velmi často se růže vyskytuje na nohách (až v 80 %). Ve zbylých procentech se s růží setkáme i v obličeji.

Je to jedno z mála onemocnění, které má velmi krátkou inkubační dobu, stačí pouze několik hodin. Postižená kůže má lehce zvednutý okraj, je červená a někde vytváří efekt pomerančové kůže. Na omak je teplá a zvětšená otokem. Bohužel někdy dojde i k zanícení a vytvoření zánětlivého ložiska nebo purpurových plátů díky krvácení do kůže. Jsou zvětšené mízní uzliny příslušné spádové oblasti.

 erysipel ruze

Jak se diagnostikuje a léčí

Chroničtí pacienti už vědí, jak růže vypadá a samotný pohled na červenou kůži, je pro ně zneklidňujícím faktem. Velmi často se takto stanoví i diagnóza u lékaře, která se opírá o fyzikální vyšetření. Pokud si lékař není jist, zda se jedná o streptokokovou nákazu, může provést stěr. Ve výjimečných případech roli může hrát i stafylokok či jiná příčina a léčba by nemusela být účinná v případě antibiotik penicilínové řady.

Léčbu je potřeba zahájit včas nasazenými antibiotiky, při horečce se podávají i léky snižující tělesnou teplotu. V akutních případech se nitrožilně podávají vysoké dávky penicilinu, v běžných případech se antibiotika užívají 1-3 týdny. Pro rychlejší hojení je vhodné využívat antiseptických mastí a mastí, které zklidňují otoky. Velmi se osvědčila černá mast. Léčbu lze urychlit také chlazením zasaženého místa.

erysipel ruze nahled

Pendepon - aletrnativa retarpen

K tomu, aby se choroba úplně vyléčila a již nevrátila se po vyléčení dlouhodobě aplikuje Pendepon, depotní penicil, který nyní šak není k dispozici na našem trhu. Jeho alternativou je Retarpen, předíší vám jej na infekčním oddělení.

Kůže se úplně zhojí až po několika týdnech, je potřeba dodržovat klid a zvýšenou polohu končetiny. Zhruba 1/3 lidí se růže vrací opakovaně. U některých pacientů lze mluvit o doživotní nemoci, která se opakovaně vrací při narušení integrity kůže v místě, které bylo dříve infekcí zasaženo. Růže postihuje lymfatický systém a tam vyčkává do momentu, kdy je tělo oslabené. Pokud již někdo růži prodělal, je vhodné se vyhýbat jakýmkoliv poranění místa, které bylo zasažené, a rovněž nepodléhat vyčerpání.

Někdy jsou celkové projevy erysipelu velmi bouřlivé a je chdý lokální nález a někdy je chudý celkový klinický oraz a je bouřilý ten lokální. Nejčastější lokalizací je bérec, takže pozor na tuto diagnozu, často se jednoduše přehlídne.

Kde se vyskytuje

Nejčastěji na bérci, ale může se objevit kdekoliv, třeba i na tváři, hrudníku nebou rukou.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje