Jako syndrom bílého pláště se obecně považuje úzkost z nemocničního prostřední, přeneseně strach z lékaře či lékařského perzonálu. Do povědomí se dostal především v souvislosti s měřením krevního tlaku pro zjištění arteriální hypertenze, neboli vysokého krevného tlaku.

Číst dál: Syndrom bíleho pláště

Zlomenina klíční kosti patří k nejčastějším zlomeninám mladých dospělých, zejména aktivních jedinců, vyskytující se v 5-10% všech úrazů. Zlomenina střední třetiny diafýzy tvoří přibližně 80% . Vzniká většinou nepřímým mechanizmem nárazem na rameno.

Číst dál: Zlomenina klíční kosti

Zánět močových cest, dýchacích cest, zažívacího ústrojí, záněty gynekologické či záněty kůže, kdo z nás to nezažil. Když onemocníme jednou za čas, není to nic příjemného, ale zvládnout se to dá. Jenže když po dobrání antibiotik do měsíce sedíte opět se stejnými problémy v čekárně svého praktického lékaře je to k vzteku a co teprve když už se to celé opakuje po třetí, po čtvrté a vy máte pocit, že to snad nikdy neskončí, že už neexistují antibiotika, která byste nebrali. Něco je v nepořádku! Váš imunitní systém nefunguje, jak by měl.

Číst dál: Recidivující neboli opakující se infekce

Každoročně v chladných měsících řada z nás onemocní akutním onemocněním dýchacích cest. Jde o skupinu onemocnění postihující sliznici od nosu, přes krk, průdušnici, průdušky až po plíce. Nejčastějším původcem těchto onemocnění jsou viry (rhinoviry, koronaviry, adenoviry, RS viry, virus chřipky a další), které se velmi snadno šíří vzdušnou cestou, tedy kýchnutím či zakašláním se do vzduchu dostávají drobounké kapičky plné těchto virů, které buď vdechneme, nebo rukama zaneseme do dýchacích cest po té, co sáhneme na něco znečištěného těmito kapénkami. Dalšími původci mohou být bakterie (Streptokoky, Haemophily, Staphylokoky, Moraxella, Chlamydie, Mycoplazmy), jejich pomnožení v dýchacích cestách však většinou navazuje na virovou infekci, která poškodí sliznice dýchacích cest a na takto poškozené sliznici se bakterie snadněji uchytí.

Číst dál: Chřipka a nachlazení klepou na dveře

Co je kojenecká kolika? Příčina koliky není známa stejně jako způsob její léčby. Předpokládá se, že převážnou většinu kojeneckých kolik způsobuje zvýšená plynatost v zažívacím traktu, vzácnější příčinou může být nesnášenlivost kravského mléka či mléčného cukru, metabolické vady, poruchy střevní průchodnosti atp. Koliky trápí až 30 % kojenců zejména mezi 2. a 3. měsícem života.

Číst dál: Kojenecká kolika, záchvaty neutišitelného křiku kojence

Poranění v oblasti hlezenního kloubu patří mezi nejčastější poranění vůbec a především u mladých aktivních lidí. Jedná se především o úrazy vzniklé při sportování, ale téměř stejně často k nim může dojít chybným došlápnutím. Zhruba 99% procent těchto poranění vznikne distorzním mechanismem, tedy podvrtnutím. Zbylé 1% vznikne přímým mechanismem, tedy úderem nebo nárazem přímo do oblasti hlezna. Distorze, nebo také podvrtnutí znamená, že se osa kloubu vychýlí a dojde k zátěži vazů udržujících stabilitu hlezenního kloubu.

Číst dál: Podvrtnutý kotník nebo hlezno?

Polibek nebo dotek na čelo vašeho dítěte. Pokud se vám zdá, že je teplejší, než je obvyklé, asi máte pravdu. Horečka je obvykle známkou toho, že tělo vede válku proti infekci. Zjištění teploty vašeho dítěte může potvrdit vaše podezření a pomoci vám a vašemu dětskému lékaři vymyslet nejlepší způsob, jak dostat své dítě zpět na cestu ke zdraví. Většina lékařů souhlasí s tím, že normální tělesná teplota pro zdravé dítě je mezi 36 a 37,9 °C Pokud je rektální teplota vašeho dítěte 38 stupňů a vyšší, má horečku.  Horečka je mnohem vážnější u dětí do 3 měsíců. Odečtení teploty není jediné kriterium, zda horečka je vážná.

Číst dál: Má moje dítě horečku?

Dyslipidemie je změna koncentrace cholesterolu a/nebo triglyceridů v krvi. Na jejím vzniku se podílí kombinace faktorů genetických (dědičných) a faktorů daných životním stylem: složení a množství stravy, kouření, alkohol, fyzická aktivita a tělesná hmotnost.

Číst dál: Dyslipidemie, nesprávné hladiny krevních tuků

Výskyt vysokého krevního tlaku je v ČR u dospělé populace kolem 35%. Spolu s kouřením, obezitou, cukrovkou (diabetes) a zvýšenými krevními tuky (dyslipidemie) je jedním z největších rizikových faktorů poškození cév: cévní mozkové příhody (mrtvice), ischemické choroby srdeční (infarkt, angina pectoris), ischemické choroby tepen dolních končetin (nedokrevnost dolních končetin).

Číst dál: Vysoký tlak - Arteriální hypertenze

Diabetes mellitus, lidově též cukrovka, je dlouhodobé, ve většině případů doživotní onemocnění, které vzniká z nedostatku hormonu zvaného inzulin (důležitého pro správné metabolizování cukru zvaného glukoza v těle), orgenismus tak není schopen zacházet s glukozou správně, čímž její hodnota v těle stoupá, což se projeví hyperglykemií (zvýšenou hladinou cukru v krvi).

Číst dál: Diabetes mellitus - Cukrovka

Borelioza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice. Většina nákaz probíhá bezpříznakově, menší část se projeví postižením kůže, kloubů, nervového systému a srdce. Nejčastější forma Lymeské borreliozy je červená skvrna vznikající v místě přisátí klíštěte většinou s odstupem 7-14 dnů ( s hranicí 3-30 dnů), většinou dosahující značných rozměrů, pro jistou diagnozu by měl průměr červené skvrny přesahovat 5 cm.

Číst dál: Borelioza

Čaje