Proč vás bolí záda a jak s tím bojovat?

Bolesti zad bohužel trápí čím dál větší procento populace. U někoho přetrvávají dlouhodobě, jiní se potýkají spíš s nárazovou ostrou bolestí. Případů, kdy samy vymizí, je však minimum. Bolest zad může potkat každého, ale riziko se zvyšuje s přibývajícím věkem (poprvé se potíže objevují už mezi 30. a 40. rokem), špatnou fyzickou kondicí, nadváhou, jinými nemocemi (rakovina či artritida) či kouřením. Někdy je to i dědičná záležitost.

Mohou být bolesti zad projevem vážnější nemoci?

Bohužel ano. Mezi nejčastější původce patří:

· degenerativní onemocnění páteře,

· artritida,

· ledvinové kameny,

· endometrióza,

· infekce,

· fibromyalgie.

Stejně tak může být příčinou bolesti zad třeba nádor nebo obyčejný stres. Vypátrat důvod není úplně snadné, avšak pokud vás bolesti páteře trápí dlouhodobě, určitě si nechte udělat vyšetření. Obzvlášť jestli se k bolestem přidává mravenčení, necitlivost končetin, úbytek hmotnosti, slabost, potíže s močením či horečka, určitě návštěvu lékaře neodkládejte.

Ne vždy jsou příčiny tak vážné

To, že vás trápí bolesti bederní páteře, však automaticky neznamená vážné onemocnění. Někdy jsou příčiny daleko banálnější. Bolest se někdy objevuje v důsledku přenášení těžkých břemen, špatného pohybu nebo dlouhodobého sezení u počítače. V takovém případě si zcela jistě poradíte i bez lékaře. Možná by problémy i samy ustoupily, ale na co trpět, když je možné se jich rychle zbavit.

Co opravdu pomáhá?

Jestli vás bolesti trápí dlouhodobě (například kvůli sezení v práci), určitě zkuste různá cvičení. Buď začněte sportovat (běhat, plavat, tančit – prospěje vám jakýkoliv pohyb), nebo doma zkoušejte speciální cviky na protažení zad. Na internetu jich najdete spoustu.

Jestliže nemáte na cvičení čas, rychle vám pomůže mast proti bolesti. Hodně si lidé chválí Unikátní kůru Celadrin Locomotive + Boby Star, který obsahuje i mnoho bylin

Pokud vás trápí běžné bolesti zad, dá se s nimi účinně bojovat. Při dlouhodobých obtížích je ale nepodceňujte. Pamatujte, že nemoci páteře jsou jedněmi z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti.

 

Čaje