Podle statistik má v Česku nesnášenlivost lepku asi 50krát více obyvatel, než kolik jich to o sobě skutečně ví. Právě vzhledem k tomu, že to není nic, na co by se umíralo, připisuje spousta lidí různé problémy jiným příčinám. Bezlepková dieta jim nic neříká, tím pádem se jejich zdravotní stav nikdy nezlepší. Patříte také mezi ty, jejichž alergie na lepek nebude nikdy diagnostikována?

Číst dál: Nejznámější příznaky alergie na lepek

V současné době dochází k nárůstu výskytu alergií. Trpí jí až cca 10% lidí. Pod pojmem alergie se může skrývat několik typů odlišných reakcí. Nejčastěji se setkáváme s prvním typem alergické reakce tzv. protilátkami zprostředkovaným - atopickým.Nejčastjší alegie jsou na různé druhy potravin a pylů. O něco méně časté jsou alergie na prach. Mezi vzácnější alergie patří alergie na kovy nabo například latex, silikon a jiné látky. Velmi nebezpěčné jsou alergie na léky a jedy hmyzu. V případě vystupňované alergické reakce může nastati takkzvaný anafylaktický šok, jehož následkem může být při neposkytnutí pomoci i smrt.

Číst dál: Alergie, co o ní víme?

Křečové žíly neboli varixy jsou vlastně žilní městky, onemocnění žil dolních končetin v důsledku žilní nedostatečnosti, které představují zpočátku kosmetický problém, ale mohou postupem času znamenat i poměrně velké zdravotní riziko, pokud se správně neřeší. Postihují jak muže, tak ženy.

Číst dál: Křečové žíly

Biliární neboli žlučníková kolika je stabilní nebo přerušovaná bolest v horní části břicha, obvykle v pravém podžebří. To se stane, když něco blokuje normální odtok žluči ze žlučníku. Žluč je kapalina, která napomáhá trávení tuků. Za normálních okolností, žluč se vytváří v játrech a ukládá ve žlučníku. Při konzumaci stravy se žluč odvádí ze žlučníku přes žlučové cesty a společný žlučovod do tenkého střeva-dvanáctníku, kde se mísí s částečně natrávenou stravou.

Číst dál: Žlučníková kolika

Divertikulóza je stav, ve kterém se vnitřní vrstva tlustého střeva nebo tlusté střevo vyboulí přes vnější, svalové vrstvy. Tyto "vybouleniny" se nazývají divertikly. Divertikulitida je termín pro záněty a infekce v jednom nebo více divertiklech.

Číst dál: Diverkulitida a divetrikuloza

Bolest hlavy migrenózního charakteru je považována za chronické onemocnění, které člověka obtěžuje v opakovaných cyklech. Typická bolest se obvykle vyskytuje jen na jedné polovině lebky. Jedná se o civilizační chorobu postihující cca 20% žen a 6% mužů. I když ataky migrén člověka neohrožují na životě, jsou svazující a velmi nepříjemné z hlediska kvality života. Na bolesti hlavy dosedají totiž další problémy.

Číst dál: Migréna

Alergie na bílkovinu kravského mléka je vlastně jakousi neadekvátní reakcí imunitního systému. Lidé jí dost často zaměňují s intolerancí laktózy, ale obě onemocnění mají jinou příčinu. Intolerance laktózy je způsobená neschopností organismu strávit cukr, což nemá s alergií vůbec nic společného. Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABMK) je velmi rozšířenou potravinovou alergií, která se v 95% vyskytuje u novorozenců do 1 roku jejich života. Tato alergie se ztratí u devíti z deseti dětí do konce batolecího období, cca 3 let.

Číst dál: Alergie na bílkovinu kravského mléka

Náhradu kyčelního kloubu podstoupí v České republice ročně stovky pacientů. Nejčastěji to bývá z degenerativních změn kyčelního kloubu a více pacientů je mezi ženami. Menší procento pacientů má kyčelní kloub opotřebovaný již v mladším věku v důsledku nesprávných anatomickcých poměrů mězi kloubní hlavicí a kloubní jamkou, což bývá vrozené. Další skupinou pacientů jsou lidé po úrazu, jehož vlivem dojde ke zničení kyčelného kloubu.

Číst dál: Náhrada kyčelního kloubu

Toto méně časté onemocnění je vyvoláno nadměrným ukládáním železa do tkání. Naše tělo železo nezbytně potřebuje, ale také si pečlivě hlídá jeho hladinu. Pokud se ukládá ve větší než zdravé míře, vede to k toxickému poškození. To může být buď častější vrozené, nebo získané, čili sekundární, které se do těla dostává opakovanými transfúzemi nebo léčbou jiné choroby.

Číst dál: Hemochromatóza

O kapavce slyšel pravděpodobně už každý a zatímco je mezi mladými generacemi často podceňovaná, ve světě se jí stále nedaří vymýtit. Název této nejrozšířenější pohlavně přenosné choroby na světě je odvezen od slovesa kapat. Starší generace možná znají její německý výraz „tripper“, který v překladu rovněž znamená kapat.

Číst dál: Kapavka

Příušnice jsou akutní virové onemocnění způsobené virem ze skupiny paramyxovirů, kam patří též virus zarděnek a spalniček. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkami z nemocného člověka na zdravého. Vstupní branou infekce jsou horní cesty dýchací, kde se virus pomnoží, odtud se viry šíří do regionálních mízních uzlin a zhruba za 2 týdny se dostávají do krve a můžou se šířit dál po těle. První projevy onemocnění se tedy objevují 14-21 dní od nákazy. Nakažený je však infekční již týden před prvními projevy onemocnění a následně 2 týdny po odeznění příušnic. Nejčastěji se infekce vyskytuje v zimě a na jaře a po prodělané infekci zůstává doživotní imunita.

Číst dál: Příušnice

Čaje