Lupénka

Lupénka neboli psoriáza je jedním z nejčastějších chronickýchzánětlivých neinfekčních onemocnění postihujících především kůži, v menším procentu případů též nehty a klouby. První výskyt kožních projevů bývá mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života. V průběhu života může onemocnění zmizet a opětovně se vyskytnou s časovým odstupem. Onemocnění kloubů při psoriáze se nazývá psoriatická artritida a do jisté míry se podobá revmatoidní artritidě. U některých pacientů kloubní postižení předchází kožnímu výsevu psoriázy.

Příčina lupénky

Přesná příčina vzniku psoriázy není známa. Odhaduje se, že zhruba u 30% pacientů má onemocnění na svědomí dědičnost, nedědí se však samotná choroba, ale náchylnost k jejímu vzniku. Vznik choroby pak vyvolá působení provokujících faktorů, zejména stres, infekce, poranění, některé léky, klimatické a hormonální vlivy, alkohol, spálení sluncem, nízké teploty, suchý vzduch. Při vzniku choroby hraje důležitou roli složka autoimunitní, kdy tělu vlastní bílé krvinky (T-lymfocyty) imunitního systému vycestovávají do spodních vrstev kůže, kde způsobují uvolňování zánětlivých látek, což podporuje rozvoj chronického zánětu v kůži, kvůli kterému dochází ke zvýšené tvorbě kožních buněk a jejich olupování. Olupování pokožky je 7x rychlejší než u zdravé pokožky.

Příznaky lupénky

Psoriáza je především onemocnění kůže. Může postihnout téměř jakékoliv místo na těle včetně genitálu či vlasové části hlavy. Nejčastější forma psoriázy je psoriáza ložisková, kdy se zejména v oblasti kolen a loktů objevují červená šupící se ložiska. U formy kapkovité, vyskytující se zejména u dětí a mladistvých, jsou ložiska jen velikosti dešťových kapek. Při formě inverzní se objevují červená suchá či mokvavá ložiska v kožních záhybech, zejména na krku, v podpaží, pod prsy, v pupku, v tříslech, v oblasti konečníku a genitálu. Pustulózní forma je zcela odlišná od ostatních forem a často vyžaduje hospitalizaci pacienta. Objevují se puchýřky v oblasti dlaní a plosek nohou, často doprovázena horečkou a zimnicí. V závažných případech může olupující se pokožka pokrývat téměř celé tělo, jedná se o generalizovanou formu lupénky, která je nejzávažnější formou a též ve většině případů si vyžádá hospitalizaci pacienta.

U části pacientů postihuje lupénka též klouby, kdy se rozvíjí chronický zánět jednoho nebo více kloubů, který může při dlouhodobém trvání vést až k deformitám a ztrátě funkce kloubu. Postihuje nejčastěji drobné klouby rukou a nohou. Prsty jsou oteklé, bolestivé a po ránu ztuhlé. Můžou být postiženy i velké klouby jako rameno nebo koleno, též se vyskytuje postižení páteře či šlach a vazů.

Při psoriáze bývají též postiženy nehty na rukou i nohou. Psoriáza vytváří na nehtech mělké jamky, může také dojít ke zbytnění nehtového lůžka a jeho lžičkovitém prohýbání nahoru. Pokud se objeví ložisko lupénky pod nehtem, vidíme obraz nažloutlé skvrny prosvítající pod nehtem. Někdy je postižení nehtů přítomno bez postižení kůže.

lupenka krk

Diagnostika lupénky

Diagnózu určuje kožní lékař na základě kožního nálezu. Pokud by nález nebyl jednoznačný, doplňuje se mikroskopické vyšetření vzorku kůže.

Léčba lupénky

Lupénka je v dnešní době poměrně dobře léčitelná, nikoliv však vyléčitelná choroba. Vrozená dispozice zůstává i při zhojení kožních ložisek a nelze vyloučit recidivu, tedy opětovný výsev ložisek.

Pří mírnějších formách psoriázy se používá léčba lokální, kdy se na postiženou kůži aplikují masti, gely či tělová mléka. Jejich obsahem jsou kortikosteroidy, černouhelný dehet, kalcitriol, retinoidy, keratolytika a hydratační složky v různých kombinacích.

U závažnějších forem psoriázy se využívá systémová léčba, tedy léčivé látky podávané v tabletách nebo injekcích. Oproti lokálnímu podání léků je zde vyšší riziko nežádoucích účinků, protože se látky dostávají do krevního oběhu a tudíž do celého těla. Nejčastěji užívanými preparáty je Metotrexát, Cyklosporin a Retinoidy.

Ve vybraných případech se podává biologická léčba, tedy produkty, které se podobají přirozeným molekulám produkovaným v organismu a které byly vyrobeny genetickým inženýrstvím. Tyto látky cíleně zasahují do imunitních mechanismů a tak tlumí zánět v časné fázi a tím brání plnému rozvoji příznaků lupénky.

Příznaky psoriázy též zmírňuje každodenní krátkodobé vystavení se slunečnímu záření – tzv. fototerapie. K léčbě psoriázy se užívá UVB složka záření a UVA v kombinaci se senzibilizujícími prostředky (lokální či celkové užívání psoralenu) jako takzvaná PUVA.

V léčbě se často doporučují krémy z Aloe vera, sůl z mrtvého moře, olej extrahovaný z tuku pštrosa Emu. V rámci fototerapie se doporučuje lopuch a jetel luční.

Všeobecná doporučení

Nutnou prevencí je dostatečný příjem tekutin, správná vlhkost vzduchu doma i v práci, pravidelná a dostatečná aplikace promašťujících látek na kůži, vyhýbat se kouření a alkoholu.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje