rakovina střev

Rakovina patří mezi velice závažné onemocnění, kterým ročně v České republice onemocní několik desítek tisíc lidí. Rok co rok počet nemocných stoupá a bohužel mnoho lidí tomuto onemocnění také podlehne. V tomto článku se budeme konkrétně zabývat rakovinou střev, která patří mezi třetí nejběžnější druh rakoviny u mužů a čtvrtý nejběžnější druh rakoviny u žen. Pokud vás zajímá, jak toto onemocnění včas odhalit a zvýšit tím úspěšnost na vyléčení, pak čtěte dále.

Jak se projevuje rakovina střev?

Rakovina střev je nemoc, která je sice opravdu závažná, avšak dává dost času na to, aby byla objevena a vy se jí začali bránit. Toto onemocnění se projevuje zpočátku tak, že se člověk necítí příliš dobře, aniž by změnil své stravovací návyky, dále trpí dlouhodobou zácpou nebo naopak průjmem. Na záchodě má pocit, že se nemůže důkladně vyprázdnit a jeho stolice je mnohem tenčí než dříve (tzv. stužkovitá stolice).

Postupem času se k těmto projevům přidávají ještě bolesti v podbřišku. Člověk může mít problém s plynatostí nebo dokonce křečemi v břiše. Dochází také ke ztrátě chuti k jídlu, únavě, zvracení a nevolnosti. Signál k vyšetření by vám měla dát také tmavá nebo jasná krev ve vaší stolici.

Na základě všech těchto příznaků vám tělo naznačuje, že s ním není něco v nepořádku a že byste měli navštívit lékaře, který vás důkladně vyšetří. Ročně této nemoci podlehnou tisíce lidí a to jen kvůli tomu, že byla odhalena příliš pozdě. Nepodceňte proto výše zmíněné projevy a v případě, že se tyto problémy objeví, začněte to ihned řešit.

Rakovina nevzniká přes noc

Rakovina ve střevech vzniká postupným rozvojem. Její základy pokládáte už tehdy, když konzumujete velké množství živočišných tuků – např. Nadměrná konzumace tučného červeného masa, uzenin, masových polotovarů atd. Tím podporujete růst polypů. Jejich vznik umocňuje také nedostatek pohybové aktivity, nadváha, kouření či konzumace alkoholu. Polypy patří k relativně běžné záležitosti a ne všechny vedou k rakovinovému bujení. Avšak existuje několik typů polypů, které mohou zahájit rakovinové bujení.

Rakovina střev roste opravdu pomalu a trvá to i několik let, než se objeví typické symptomy. V případě, že tento nádor není včas objeven a následně odstraněn, jeho velikost se neustále zvětšuje a začne postupně ničit i okolní tkáně. Rakovinové buňky z nádoru pak pronikají do krevního oběhu a rozšiřují se do zbytku těla. Často pak napadají lymfatické uzliny, játra a plíce.

Rakovina střev patří mezi nejlépe ovlivnitelné nádorové onemocnění oproti ostatním druhům. Důležité je však její včasné odhalení, od kterého se pak vše odvíjí. V případě podezření se podstupuje koloskopie, která slouží k potvrzení podezření a případnému lokalizování polypu nebo nádoru.

Jaké jsou možnosti při léčbě?

V případě, že vám byla diagnostikována rakovina střev, nezoufejte. Je však potřeba nasadit účinnou léčbu, která spočívá v chirurgickém zákroku, chemoterapii a ozařování. Nezbytnou součástí je také podpůrná léčba, která se zaměřuje na vedlejší nežádoucí účinky protinádorové terapie.

Co se týče chirurgické léčby, pacient musí podstoupit operaci, při které dojde k odstranění polypů nebo nádoru. Když se provede operace nádoru včas, tedy ještě před tím, než nastane proces metastázy, je zde velká pravděpodobnost, že to bude jediný zásah a pacient se poté úplně uzdraví.

Pokud však dojde k tomu, že se rakovina dostane do dalšího stádia a začne metastazovat i v jiných částech těla, přistupuje se i k dalším léčebným prostředkům, jako je již zmiňovaná chemoterapie.

Rakovina střev je vážným onemocněním, které ale lze úspěšně řešit. Abyste se však z této nemoci dostali, ještě jednou opakujeme, že důležitá je včasná diagnostika, nepodcenění počátečních příznaků a vyvarování se rizikových faktorů, které svým způsobem přispívají ke vzniku rakoviny.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje