-
09
lis 2015
- Vytvořeno: 21. říjen 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Kýla
Kýla je oslabení či přímo natržení břišních svalů. Vytváří se kapsa, která je podobná malému balónku, to může způsobit vyboulení pod kůži, které jde vidět. To způsobuje velkou bolest a problémy s tím spojené. Existuje několik druhů kýly, kýla může být vrozená či získaná, oba případy je však vhodné řešit.
Výskyt kýly
Kýla je velmi častým onemocnením. Dle literárních údajů postihuje 3-5 % populace. Nejčastější je kýla tříselná (75 %), dále pupeční (10 %) a stehenní (8 %). Incidence tříselné kýly v dospělosti je 2-3 % u mužu a 0,2-0,5 % u žen. Dva až třikrát častejší je tříselná kýla nepřímá proti kýle přímé. V případe dětí je postiženo 3,5-5 % donošených a 9-11 % nedonošených novorozencu. Přesná incidence a prevalence tříselné kýly však není známa.
Příznaky kýly
Jakmile poznáte příznaky kýly, je nutno zahájit včasnou léčbu. Každý druh kýly může mít jiné příznaky. Mohou se projevovat postupně nebo akutně. Objevují se také různě stupně potíží a také bolesti.
Mezi nejčastější příznaky patří:
- Bolesti při námaze, při zvedání něčeho, při kašli a podobně
- Pocity, že se něco přetrhlo
- Tlak či pálení v podbřišku
- Celková slabost
- Bulka či vydutí v podbřišku
Druhy kýly
Pupeční kýla – vyskytuje se blízko pupku, vyskytuje se často u novorozenců, ihned po narození a může být řešena ve věku tří až čtyř let. Projevit se může i u dospělých a neléčená se často progresivně zhoršuje.
Tříselná kýla – postihuje častěji muže, vzniká v tříselném kanále. Nachází se v podbřišku, v oblasti stydké kosti, může se objevovat na obou stranách.
Femorální kýla – tento typ tříselné kýly se často objevuje u žen, vyskytuje se pod shyby třísel a obvykle jde o výsledek porodu či těhotenství.
Diagnostika kýly
Lékař pacienta vyšetří pohmatem, vyzkouší zatlačit (zreponovat) kýlu zpět. Pro přesné ozřejmení může lékař doporučit sonografii břicha.
Léčba kýly
Kýla se nejčastěji řeší chirurgicky, vrátí se břišní orgány zpět do dutiny břišní, zafixuje se a poté se reponuje pobřišnice. Po operaci musí pacient dodržovat určitá opatření, aby se nemoc nevrátila. Léčba může být také konzervativní, tedy bez chirurgického zákroku. Jde tedy o to, že se na kýlu zatlačí a jde o snahu o návrat zpátky do břišní dutiny. Doporučuje se také kýlní pás, který se nosí. Konzervativní léčba kýly nemusí ovšem vyřešit příčinu problému, proto se tento typ už prakticky nevyužívá.
U dětí se téměř vždy u pupeční kýly postupuje konzervetivně pomocí náplasťových stripů.
Prevence kýly
Prevence jako taková není možná, ideálním doporučením je se nenosit příliš těžká břemena, hlídat tělesnou hmotnost a dbát na posilování nebo zpevňování břišního svalstva. Zajímáte-li se o prevenci kýly, navštivte také magazín o zdraví.
Možné komplikece
- Recidiva - znovu objevení kýly
- Pooperační komplikace - rozpad rány, hnisání a podobně
- Uskřinutí neoperované kýly
- Pooperační komplikace - rozpad rány, hnisání a podobně
Kdy vyhledat lékaře?
- Velké bolesti v oblasti kýly
- Kýla vám nejde zreponovat
- Zvracení
- Zástava větrů a stolice
- Krev či hlen ve stolici
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum