Infekce močových cest

Časté nucení na močení, pálení a řezání při močení, pocit nedokonalého vymočení, zapáchající moč, přítomnost krve v moči, bolesti břicha v podbřišku, dočasný únik moči, to vše mohou být příznaky močové infekce. Pokud infekce přestoupí na ledviny, přidávají se bolesti v zádech a horečky často se zimnicí a třesavkou.

Příčiny infekce močových cest

Na močové infekce jsou náchylnější ženy a dívky z důvodů krátké močové trubice, kdy bakterie vyskytující se v oblasti zevního genitálu a konečníku, nejčastěji Escherichia coli, přestoupí do močové trubice, dále do močového měchýře a pokud není infekce dostatečně nebo včas zaléčena, mohou pokračovat až do oblasti močovodů a ledvin. U mužů stoupá výskyt po 40. roce života v souvislosti se zbytněním prostaty a urolitiázou (přítomnost kamenů v močových cestách). Hlavní příčiny přestupu bakterií do močových cest bývá oslabení obranyschopnosti v močových cestách (prochladnutí, nedostatečný příjem tekutin)au některých žen zavlečení bakterií do močové trubice při pohlavním styku. Další příčinou infekce močových cest mohou být poruchy odtoku moči (zúžení močové trubice, reflux moči z močového měchýře do močovodů, reziduum moči v močovém měchýři po vymočení, kameny v močových cestách, těhotenství, hypertrofie prostaty), na které je potřeba myslet zejména při opakujících se infekcích močových cest.U neléčené či špatně kompenzované cukrovky, ať 1. či 2. typu, se v moči nachází cukr, který tvoří pro bakterie výborné prostředí pro jejich růst, proto se u diabetiků setkáváme s močovými infekcemi častěji. Také dlouhodobě zavedená močová cévka zvyšuje riziku infekce močových cest.

Laboratorní vyšetření u infekce močových cest

Základním vyšetřením je vyšetření moči, která musí být odebrána po důkladném omytí zevního genitálu. Moč chytáme do čisté nádoby, nejlépe sterilní zkumavky, po odmočení malého množství počáteční moči (chytáme takzvaný střední proud moči). Následně je moč vyšetřena chemicky + její sediment, kdy při zánětu močových cest jsou nalezeny bakterie v množství minimálně 10 na 5/ml moči, bílé krvinky a většinou i krev v menší či větší míře. Ve sterilní zkumavce se moč odesílá na kultivaci, kde je přímo popsána bakterie, která se v močových cestách nachází, její množství a antibiotika na která je citlivá, což nám pomůže při zacílení antibiotické terapie, pokud by první nasazená antibiotika či chemoterapeutika nebyla účinná.Při podezření na zánět ledvin pomůže diagnózu potvrdit vyšetření krve, kdy je zvýšená hodnota sedimentace, bílých krvinek a CRP, což u prostého zánětu močové trubice nebo močového měchýře nebývá.

Prevence infekce močových cest

Základem je neprochladnout a pít dostatečné množství tekutin, což zajišťuje dostatečný průtok močovými cestami a případné bakterie pokoušející se vzestupnou cestou dostat do močových cest jsou vyplachovány. U žen sexuálně aktivních, kde jsou močové infekce vázány na pohlavní styk, je základní prevencí vymočení a omytí zevního genitálu po styku. Při překážce v odtoku moči je prevencí opakování infekce odstranění této překážky. U diabetiků je prevencí kompenzace cukrovky. Při dlouhodobě zavedené močové cévce se mohou podávat preventivně antibiotika či močová chemoterapeutika v různém režimu, například jedna tableta na noc, dle doporučení lékaře. Preventivně je možné používat brusinkové preparáty ať v podobě tablet, sirupů, džusů či čajů. Brusinky mají antibakteriální účinek na močové cesty, brání přilnutí bakterií ke sliznici a tak předcházejí vzniku infekce.

Léčba infekce močových cest

Základem léčby je opět dostatečný pitný režim, který zajistí proplachování močových cest, sexuální abstinence, teplo a klidový režim. Při zánětu močové trubice nebo močového měchýře se volí chemoterapeutika (nitrofurantoin, trimetoprim – sulfametoxazol) na dobu 5-7 dní u žen, u mužů 7-10 dní, při komplikovaných zánětech na dobu 10-14 dní a dále jednu tabletu na noc po dobu týdnů až měsíců k zábraně recidivy (např. u pacientů s nutností trvalého zavedení močového katetru, u pacientů s přítomností obstrukce odtoku moči). Při zánětu ledvin se podávají antibiotika (amoxicilin + kyselina klavulanová, nebo cefuroxim) na dobu alespoň 10 dní. Těžký průběh zánětu ledvin vyžaduje hospitalizaci a podávání antibiotik nitrožilně.

Infekce močových cest u těhotných

V těhotenstvíse volí na zánět močových cest antibiotika penicilinové či cefalosporinové řady, ostatní doporučení jsou stejná vyjma urologických čajů s diuretickým účinkem, které působí mírně dráždivě, proto nejsou v těhotenství vhodné. Vhodnější jsou čaje řepíkové, meduňkové, heřmánkové nebo šípkové. Po odléčení akutního infektu je vždy nutná kontrolní kultivace moči.

Infekce močových cest u dětí

U dětí se podávají chemoterapeutika či antibiotika dle hmotnosti dítěte. U menších dětí většinou ve formě sirupu, u větších dětí tablety. Na infekce dolních cest močových (močové trubice, močového měchýře) jsou lékem volby trimetoprim-sulfametoxazol, nitrofurantoin nebo aminopeniciliny. Zánět ledvin si často vyžádá hospitalizaci se zahájením antibiotické terapie nitrožilně, kdy lékem volby jsou potencované aminopeniciliny či cefalosporiny. Platí zde stejně jako u dospělých nutnost zvýšeného pitného režimu, klid a teplo.

Bylinky při infekci močových cest

Jednoznačně nejčastěji se použivá Brusinka a Vrbovka malokvětá

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

 

Čaje