-
23
lis 2015
- Vytvořeno: 23. listopad 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Jak vyzrát nad gynekologickou mykózou
Gynekologické potíže jsou pro mnoho žen synonymem studu a viny. Když k něčemu takovému dojde, žena se často bojí přijít s těmito problémy i ke svému gynekologovi. Měla by ovšem vědět, že zanedbaná vaginální mykóza může přejít i do chronického problému. Přehlížením nebo zjednodušováním potíží ublížíte především sama sobě.
Nepříjemná bakterie, která způsobuje výtok
Na rovinu je nutné říci, že vaginální mykózou onemocní téměř každá třetí žena minimálně jednou za život. Nejčastěji za příčinou stojí kvasinková infekce způsobená Candidou albicans. Přemnožení mikroorganismů ve vagíně vede k disharmonii a klasickým nepříjemnostem typu pálení a svědění pochvy. Díky blízkému umístění močové trubice, si žena může infekci přenést i sem. K tomu se nabalují i další varovné signály, např. časté močení. Žena se obtížněji vyprazdňuje, pochva je oteklá, zarudlá a bolestivá na dotyk. Podstatným příznakem, který nesmíme opomenout, je zapáchající výtok bělavé nebo nažloutlé barvy.
Příčin je mnoho - zaměříme se na ty nejčastější
Hormonální důvody, které ovlivňují rozvoj infekcí, je zejména zvýšená hladina estrogenů (těhotenství, antikoncepce, preparáty v klimakteriu). Z nehormonálních důvodů se podílí cukrovka, stres, oslabení imunity, ale třeba i zapaření v těsných kalhotkách, mokré plavky, návštěva bazénů, saun, užívání antibiotik, nedostatečná nebo i špatná hygiena intimních partií.
Vyloučit cukr a mouku ze stravy nestačí
Zmírnění potíží se objevuje po snížení nadbytku cukru, kořeněných jídel a vyřazení mouky ze stravy. Když bude žena preventivně dodržovat zásady, které logicky souvisí s příčinou, sníží riziko zánětu na minimum.
Oblečení by mělo být prodyšné, rozhodně ne těsné. Vaginální zánětzpůsobují i mokré plavky, které máme na sobě déle, intimní partie je potřeba od vody řádně osušit. Velkou mírou přispívají i sprchové gely, které používáme. Vyrábí se speciální sprchové gely na intimní partie s přiměřeným pH, které pochvě neublíží.
Pokud jste ještě neslyšela slovo „probiotika“ na vaginální výtoky, tak byste se s ním měla setkat zejména po užívání antibiotik, které narušují prostředí v pochvě. Velmi významnou úlohu hraje Lactobacillus acidophilus, což je vlastně přátelská bakterie, která se užívá i v prevenci. Na podporu imunity pro oslabené jedince hraje dobrou roli i echinacea, vitamín C, E, česnek, vápník a hořčík. Co se týče skladby jídelníčku, měl by obsahovat libové maso z kuřete a ryb, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, brambory a rýži. Vhodné je jíst jogurty i nápoje s tzv. „kulturou“. Z tekutin je na místě zařadit mléko. Během případné léčby se vyhnete horkým koupelím, raději se vysprchujte..
Léčba vaginálních mykóz
Mírnějších zánětů se žena zvládne zbavit sama svépomocí díky volně prodejným a dostupným zdravotnickým prostředkům. Do pochvy se mohou zavádět např. vaginální tablety Vagilact. Jejich aktivní látky se v pochvě rozpouští a napomáhají pochvě navrátit její mírně kyselé prostředí, elasticitu a přirozenou hydrataci. Slouží tedy, jak k podpoře léčby, tak k podpoře prevence. V době léčby se vyvarujte pohlavnímu styku, mohla byste nakazit i partnera. Oplachujte vagínu čistou vodou a vyberte si správné pH sprchových přípravků.
Pokud vás ovšem trápí zánět déle než 10 dní, měla byste navštívit svého gynekologa. Když je žena navíc těhotná, svou návštěvu by neměla odkládat a jít k lékaři ihned, aby nebyl v ohrožení plod. Gynekolog zvolí optimální řešení, které pro vás bude nejlepší.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum