Alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergie na bílkovinu kravského mléka je vlastně jakousi neadekvátní reakcí imunitního systému. Lidé jí dost často zaměňují s intolerancí laktózy, ale obě onemocnění mají jinou příčinu. Intolerance laktózy je způsobená neschopností organismu strávit cukr, což nemá s alergií vůbec nic společného. Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABMK) je velmi rozšířenou potravinovou alergií, která se v 95% vyskytuje u novorozenců do 1 roku jejich života. Tato alergie se ztratí u devíti z deseti dětí do konce batolecího období, cca 3 let.

Příznaky, diagnostika a léčba

Příznaky jsou pestré, ale souvisí hlavně se zažívacím traktem. Dítě trpí hodně často na průjmovitou stolici s bolestmi bříška a zvracením. ABMK se projevuje i na kůži - kopřivkou nebo v horším případě atopickým ekzémem. Dítě může mít porušený respirační systém, objevuje se alergické rýma nebo astma. Na dítěti je možné pozorovat tzv. celkové neprospívání spojené i s chudokrevností. Diagnostika je tedy z velké části založena na faktech, které přináší rodič. Na základě potíží se stanoví metody, které pomohou nemoc včas odhalit. Jsou to zejména krevní testy s průkazností zvýšených protilátek z řad IgE, kožní a dýchací testy. Léčba je poměrně snadná. Striktní dieta spočívá ve vysazení mléka a mléčných výrobků včetně dalších zdrojů představujících kravské bílkoviny.

Jak se z uplakaného novorozence stane spokojený kojenec

U kojených dětí tedy problém nebude, tam se doporučuje s kojením v drtivé většině pokračovat, ale s dětmi na umělé výživě je potřeba počítat se speciálně upraveným mlékem. Tam se nachází lehce stravitelné bílkoviny, díky tomu, že jsou již naštěpené hydrolyzovanou formou. Tyto bílkoviny jsou tělem dobře přijímané, jsou současně hypoalergenní. Z uplakaného miminka se rázem stane miminko spokojené.

 

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje