Žlučníková kolika

Biliární neboli žlučníková kolika je stabilní nebo přerušovaná bolest v horní části břicha, obvykle v pravém podžebří. To se stane, když něco blokuje normální odtok žluči ze žlučníku. Žluč je kapalina, která napomáhá trávení tuků. Za normálních okolností, žluč se vytváří v játrech a ukládá ve žlučníku. Při konzumaci stravy se žluč odvádí ze žlučníku přes žlučové cesty a společný žlučovod do tenkého střeva-dvanáctníku, kde se mísí s částečně natrávenou stravou.

Žlučové kameny jsou nejčastějším důvodem u biliární koliky. Je-li žlučový kamen zaklíněn v některých z těchto kanálů, normální odtok žluči do střeva je narušen. Svalové buňky v žlučovodech se stahují, aby se pokusili posunout kámen směrem do dvanácterníku, což způsobuje bolest - biliární koliku. Striktury(chorobné zúžení průsvitu dutého orgánu, zejm. zjizvením) žlučových cest nebo nádor také může blokovat tok žluči a způsobit biliární koliku.

Příznaky

Osoba s biliární kolikou si obvykle stěžuje na bolesti nebo pocit tlaku v horní části břicha. Tato bolest může být ve středu horní části břicha těsně pod hrudní kostí, nebo v pravé horní části břicha u žlučníku a jater. U některých lidí se bolest z břicha šíří zpět směrem do pravé lopatky. Mnoho lidí má také nevolnost a zvrací. Vzhledem k tomu, že příznaky žlučové koliky obvykle vznikají na základě poptávky trávicího systému po žluči, jsou obzvláště časté po mastných jídel. Tyto příznaky mohou také nastat, když osoba, která byla nalačno náhle přeruší půst a pozře vetší množství těžkého (tučného) jídla.

Diagnóza

Poté, co popíšete své příznaky, bude Váš lékař provádět fyzikální vyšetření, se zvláštním zřetelem na pravé horní části břicha (oblast vašich jater a žlučníku). Ultrazvuk je bezbolestný postup používaný např. při zřizování fotky miminka v děloze u těhotné ženy. Může být použit k zobrazení struktur dutiny břišní. Lékař může diagnózu objektivně potvrdit zobrazením žlučových konkrementů (kamenů). Krevní testy mohou také napomoci, a to zejména pokud máte horečku nebo pokud bolest přetrvává.

Očekávaná délka trvání

Většina epizod biliární koliky trvá v rámci 1 až 5 hodin do uplynutí nejintenzivnější bolesti. Bolesti břicha mohou pokračovat mírně po dobu asi 24 hodin. Existuji zde však individuální rozdíli v intenzitě i délce trvání. Velkou roli hraje velikost a charakter žlučových kamenů. Není vzácné, že malé a neorganizované kameny odcházejí samovolně, bez jakýkoliv příznaků.

Prevence

Vzhledem k tomu, žlučníková kolika je obvykle spojena s žlučové kameny, může být předcházeno tím, že zredukujeme rizikové faktory odpovědné za vznik žlučových kamenů. Některé z těchto rizikových faktorů, jako je dědičnost, se zvyšujícím se věkem a těhotenství, které jsou běžnou součástí života zabránit nelze. Jiné, jako je obezita a strava bohatá na tuky, jsou rizikové faktory které lze upravit pomocí zdravého životního stylu.

Ženy procházejí menopauzy, kteří berou estrogen (hormonální substituční terapie) mají také větší pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů a žlučníkovou koliku.

Léčba

Zpočátku může lékař předepsat léky proti bolesti a omezit tuky. V případě, že první epizoda biliární koliky je zvláště závažná, nebo se stále vracenjí epizody koliky je na místě chirurgické odstranění žlučníku (cholecystektomie), obvykle se doporučuje. Tento postup lze provést pomocí malých řezů je pomocí přístroje zvaného laparoskop. Tento postup obvykle vyžaduje jen krátký pobyt v nemocnici, a někteří lidé mohou opustit nemocnici ve stejný den, kdy přišli. Jedná se o nejrozšířenější léčbu lidí trpící na bolestivé žlučové kameny, protože je velmi účinná a bezpečná, bez komplikací ve více než 90 procentech případů.

Pokud operace nemůže být provedena, a symptomy biliární koliky jsou trvalé, mohou být použity léky, které rozpouští žlučové kameny. Nicméně, tato léčba je drahá a může trvat měsíce nebo roky práce. Také, pouze drobné kamínky se rozpustí. Zřídka se léky k rozpouštění žlučových kamenů kombinují s procedurou zvanou litotrypse rázovou vlnou, která využívá pečlivě zaměřené rázové vlny a rozbíjí žlučové kameny. Nicméně u mnoha lidí léčených léky nebo litotrypsí mají žlučové kameny tendenci vytvářet recidivu během několika let.

Mezi bylinky, které pomáhají při žlučníkové kolice a mohou jí předcházet je ostropestřec mariánský

Kdy volat doktora

Zavolejte svého lékaře vždy, když máte silné bolest břicha nebo nevolnost, či zvracení. Máte-li příznaky žlučových koliky a najednou se objeví horečka a třesavka, může to signalizovat žlučníku infekce (cholecystitidu), tak volejte ihned svého lékaře.

Prognóza

Tak dlouho, jak máte žlučové kameny, které mohou blokovat svou cystickou kanály nebo společný žlučovod, jste v ohrožení pro opakovanými epizody žlučové koliky. K dispozici je také 25 procent šance, že budete rozvíjet akutní cholecystitida, nebo nějaká jiná komplikace žlučových kamenů, během 10 až 20 let.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum