Nejznámější příznaky alergie na lepek

Podle statistik má v Česku nesnášenlivost lepku asi 50krát více obyvatel, než kolik jich to o sobě skutečně ví. Právě vzhledem k tomu, že to není nic, na co by se umíralo, připisuje spousta lidí různé problémy jiným příčinám. Bezlepková dieta jim nic neříká, tím pádem se jejich zdravotní stav nikdy nezlepší. Patříte také mezi ty, jejichž alergie na lepek nebude nikdy diagnostikována?

Některé příznaky jsou známé

Úplně nejznámější příznaky alergie na lepek představují problémy se zažíváním – nadýmání, bolesti břicha, křeče, průjem nebo zácpa. Důkazem, že je něco špatně, mohou být také podivně páchnoucí stolice a nevolnost po požití potravin s lepkem. Dalším jasným úkazem je onemocnění keratosis pilaris (hovorově „kuřecí kůže“), které se projevuje jako červené hrbolky na kůži. Vypadají jako husí kůže, která se dělá například ze zimy, ale jen tak nezmizí.

Ostatní si lidé spojují s jinými potížemi

Bohužel je tu daleko více příznaků, které se dají spojit s něčím úplně jiným. Po jídle s lepkem se můžete cítit unavení, mohou vás brnět končetiny, trápit deprese nebo úzkost. Může vám být diagnostikováno autoimunitní onemocnění nebo neplodnost. Pacienty, kteří ignorují bezlepkovou dietu, často trápí i jiné nemoci a potíže – migrény, chronická únava, bolesti, záněty a otoky kloubů a neustálé změny nálady. Potraviny obsahující lepek celou situaci jen zhoršují, a jelikož se mnoho nemocných nikdy nedozví, čím vlastně trpí, stav se nezlepší. Lepek navíc zhoršuje také průběh ostatních nemocí, kterými člověk s celiakií trpí, proto je důležitá bezlepková dieta.

Zkuste, zda vám pomůže bezlepková dieta

Jestli se vám rovnou nechce k doktorovi na vyšetření, můžete se otestovat sami doma. Vyzkoušejte nějakou dobu dodržovat bezlepkovou dietu a uvidíte, zda se vaše potíže zlepší. Informace o tom, co se v rámci diety může a nemůže jíst, najdete v magazínu Plné zdraví. Celiakií se tam zabývají docela často, takže si přečtete spoustu zajímavých informací.

Čaje