-
21
bře 2016
- Vytvořeno: 17. březen 2016
- Aktualizováno: 21. březen 2016
Příušnice
Příušnice jsou akutní virové onemocnění způsobené virem ze skupiny paramyxovirů, kam patří též virus zarděnek a spalniček. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkami z nemocného člověka na zdravého. Vstupní branou infekce jsou horní cesty dýchací, kde se virus pomnoží, odtud se viry šíří do regionálních mízních uzlin a zhruba za 2 týdny se dostávají do krve a můžou se šířit dál po těle. První projevy onemocnění se tedy objevují 14-21 dní od nákazy. Nakažený je však infekční již týden před prvními projevy onemocnění a následně 2 týdny po odeznění příušnic. Nejčastěji se infekce vyskytuje v zimě a na jaře a po prodělané infekci zůstává doživotní imunita.
Projevy
Charakteristickým projevem je zduření jedné nebo obou příušních slinných žláz (otok před uchem a podél dolní čelisti) doprovázené horečkou kolem 40°C. Při mírnější formě může být pouze nepříjemný pocit v dané lokalitě, při horším průběhu se může zánět rozšířit i do ostatních slinných žláz (otok pod dolní čelistí až na krk), otok přestupuje podkožím až na hrudník.
Komplikace
Rizikové je onemocnění zejména u dospívajících a dospělých mužů, kde se může přidat zánět varlete, vzácněji obou varlat. Zánětem postižené varle je bolestivé, zduřelé, začíná se vazivovatě přeměňovat (jizvit) a pokud jsou postižena obě varlata, hrozí trvalá sterilita. U žen mohou být zánětem postiženy vaječníky a prsní žláza.
Komplikací příušnic může být též nehnisavá meningitida neboli zánět mozkových blan, kdy se k základnímu onemocnění přidává silná bolest hlavy a strnulá šíje.
Může dojít též k rozšíření zánětu na slinivku břišní, což se projeví bolestí břicha často doprovázenou zvracením. Proto je třeba během příušnic dodržovat spíše šetřící dietu s omezením mastných, tučných jídel. Zánět se může rozšířit ve vzácnějších případech též na ledviny, osrdečník nebo klouby.
Těžší průběh a více komplikací bývá častější spíše u dospělých než u dětí. Pokud dojde k nákaze těhotné ženy v 1. trimestru může dojít k samovolnému potratu.
Většina komplikací se vyléčí bez následků, pokud je dodržován lékařem doporučený režim.
Diagnóza
Diagnóza je stanovena na základě potíží pacienta a klinického nálezu. Ve většině případů nejsou nutná doplňková vyšetření. Pokud jsou pochybnosti, diagnózu potvrdí vyšetření krve, kde jsou přítomny protilátky proti viru příušnic. Protilátky se též nacházejí ve slinách, v moči nebo v mozkomíšním moku.
Léčba
Není specifická léčba na příušnice, používají se léky na tlumení bolesti a horečky. Nemoc sama odezní. Nutný je klid na lůžku a izolace od okolí alespoň na 2 týdny. Hospitalizace bývá nutná jen při výskytu komplikací. Teploty bývají zvýšené 2-3 dny, otok přetrvává zhruba 10 dní. Preventivně se doporučuje šetřící dieta s omezením tučných a mastných jídel. Kousání bývá zejména zpočátku bolestivé, proto je vhodnější tekutá či kašovitá strava. Nejsou vhodné kyselé potraviny provokující činnost slinných žláz, a tudíž zhoršují bolest. Nezbytná je důkladná ústní hygiena a dostatečný příjem tekutin, nejlépe studených a vlažných čajů.
Prevence
Jedinou prevencí příušnic je očkování. Provádí se společnou vakcínou se zarděnkami a spalničkami nejdříve po dokončeném 15. měsíci věku dítěte a následně se s odstupem času přeočkovává druhou dávkou. I po očkování může při poklesu tvorby protilátek dojít k nákaze, průběh onemocnění však bývá lehký. Plošné očkování dětí se provádí od roku 1987, do té doby bylo onemocnění nejčastější v předškolním a školním věku. Dnes se onemocnění vyskytuje více mezi dospělými, kteří nebyli očkováni v dětství.
Dále si přečtěte o užívání Paralenu při horečkách po očkování
Po prvním očkování se v rozmezí 5. – 12. dne může objevit zvýšená teplota, rýma a slabší vyrážka, po přeočkování se mohou tyto příznaky u menšího množství dětí objevit v rozmezí 4. -9. dne.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum