Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy jsou vlastně žilní městky, onemocnění žil dolních končetin v důsledku žilní nedostatečnosti, které představují zpočátku kosmetický problém, ale mohou postupem času znamenat i poměrně velké zdravotní riziko, pokud se správně neřeší. Postihují jak muže, tak ženy.

Křečové žíly vznik

Příčiny vzniku křečových žil jsou u každého člověka trochu jiné a o jejich původu existuje několik teorií. Vlivem gravitace a toho, že chodíme po dvou končetinách, na žíly působí větší síly a ty je rozšiřují. Ke vzniku přispívá dlouhé sezení nebo stání, hormonální vlivy a dědičná predispozice.

Křečové žíly nohou

Žíly odvádějí krev směrem k srdci a na dolních končetinách existují dva žilní systémy, hluboký a povrchový, propojené sítí spojek. Právě v povrchovém systému varixy vznikají. Aby krev mohla odtékat nahoru k srdci proti gravitaci, musí žilní stěna správně fungovat, pomáhá i svalová pumpa končetin a v žilách jsou přítomny malé chlopně bránící zpětnému toku krve. Problém nastává, pokud se tento promyšlený mechanismus poruší.

Křečové žíly projevy

Postižená žíla se rozšiřuje, přestávají správně fungovat chlopně, krev se vrací zpět a dochází k přetlaku. Nejmírnější fází jsou „metličky“, rozšířené kožní žilky vypadající jako pavučinka. Problém doprovází pocit těžkých nohou, otoky končetin, křeče, později i hnědavé fleky na bércích a bércové vředy. Křečové žíly pak vypadají jako objemné, vinuté a mnohdy namodralé podkožní útvary. Závažnou komplikací je žilní trombóza.

Křečové žíly prevence

Základní prevencí je omezit statickou zátěž nohou, kterou představuje dlouhé sezení a stání. Jako kompenzace je vhodný dostatek pohybu a občas bychom měli doslova položit nohy na stůl. Dobrým opatřením v případě hrozícího rizika jsou kompresivní punčochy, a to i pro muže.

Křečové žíly léčba

Léčba závisí na fázi onemocnění a předchází jí důkladné cévní vyšetření. V počátcích se volí konzervativní léčba venofarmaky a kompresními punčochami, někdy se zvolí ošetření laserem. Větší postižení se řeší chirurgicky, a to sklerotizací, flebotomií nebo radiofrekvenční ablací.

Křečové žíly operace

Operace křečových žil spočívá většinou v jejich odstranění. Pokud se přistoupí ke sklerotizaci, do postižené žíly se vpraví pěnová látka, která ji postupně poškodí, žíla se zajizví, zavře a postupem času vstřebá.

Křečové žíly babské rady

I když je potřeba řešit křečové žíly za pomoci odborníka, jako prevence nebo doplňková terapie mohou posloužit i „babské rady“. Vhodné je konzumovat pohanku, která obsahuje rutin blahodárně působící na cévy a také ječné kroupy. Jako obklady se využívají odvary z komonice lékařské, květů hluchavky bílé, spařených květů a listů jírovce maďalu, zábaly z kyselého zelí, octové zábaly a doporučuje se mazat nohy mastí z měsíčku lékařského v kombinaci s propolisem.

Křečové žíly mast

V lékárně lze sehnat různé masti na křečové žíly, které mají za úkol chladit, nastartovat přirozené regenerační procesy a tlumit projevy onemocnění. Hodí se především jako prevence. Obsahují přírodní výtažky, které podporují prokrvení a mírní bolest. Obsažen v nich může být třeba kostival, konopí, dubová kůra, jírovec a další složky.

Křečové žíly v těhotenství

Varixy jsou často průvodním jevem těhotenství. Na vině jsou hormony, zvýšení hmotnosti i dědičná predispozice. Navíc děloha utlačuje žíly v pánvi a krev z dolních končetin hůře odtéká. Jako prevence jsou dobré kompresivní punčochy, odpočinek s nohama ve zvýšené poloze, vyhnout se dlouhému stání a sezení a zařadit vhodné pohybové aktivity. Pokud trpěla na křečové žíly vaše matka nebo babička, určitě myslete na prevenci včas.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje