Migréna

Bolest hlavy migrenózního charakteru je považována za chronické onemocnění, které člověka obtěžuje v opakovaných cyklech. Typická bolest se obvykle vyskytuje jen na jedné polovině lebky. Jedná se o civilizační chorobu postihující cca 20% žen a 6% mužů. I když ataky migrén člověka neohrožují na životě, jsou svazující a velmi nepříjemné z hlediska kvality života. Na bolesti hlavy dosedají totiž další problémy.

Ať už to jsou potíže se soustředěním nebo marnou snahou se při této bolesti něco naučit, negativní dopad migrén na kognitivní schopnosti člověka jsou a budou i v práci. Člověk je méně výkonný a může trpět také doma v sexuálním životě. Do jaké míry si člověk připustí migrénu k tělu, tak se bude následně i cítit. Způsoby, které migrénu zmírňují, naštěstí existují.

Vyvolávající příčiny migrény

Spouštěčů migrén je velké množství, přesto se vám pokusíme přiblížit ty nejčastější důvody, proč zrovna vy, musíte trpět tak nesnesitelnou bolestí hlavy. Ohlédněte se po členech své rodiny, není tu náhodou někdo, po kom byste migrénu zdědili? Pokud máte k migrénám i genetický předpoklad, zřejmě u vás stačí málo, aby se tato bolest hlavy nějak projevila. Stačí třeba stres, špatné počasí, málo nebo naopak moc spánku a hormonální nerovnováha (u žen i menstruace). Vznik migrény se však pojí se sníženým prokrvením určité mozkové části. U většího poklesu se vyskytuje migréna s aurou, u těch menších aura být nemusí (později si vysvětlíme). Následkem sníženého prokrvení, mají cévy tendenci k vlastnímu rozšiřování. To způsobuje bolest, v horším případě se tu objevuje zánět.

Projevy migrény

Migrénu doprovází dost často žaludeční potíže. Člověku je na zvracení nebo dokonce zvrací. Bolest hlavy je spíše tupá a přechází do oblasti šíje, která ztuhne. Příznaky migrén lze stupňovat do konkrétních fází (prodromy - to, co předchází migrenóznímu stavu, dále aura, bolest hlavy, odeznění a zotavení). Ne u všech musí nutně migréna znamenat všechny tyto fáze, dost často se migréna objevuje bez aury.

 

Pokud tu tato fáze je, člověku se vyskytují záblesky před očima či vidí dvojitě. Může a nemusí mít potíže s mluvením. Migréně předchází únava, změna chuti a citlivost na světlo a zápach. Člověk už tak zřejmě tuší, co bude následovat - jednostranná bolest hlavy pulsujícího rázu, pocity na zvracení a ospalost. I ve fázi zotavení má kolikrát ještě „žaludek na vodě“.

Diagnostika a léčba migrény

Migréna je bohužel jedno z onemocnění, u kterého se původ nedá zcela jednoznačně říci. Opírá se hlavně o fakta, která tvrdí pacient. Na základě příznaků se volí metody, které spočívají hlavně v neurologickém vyšetření. Je důležité pamatovat na všechny okolnosti, dědičnost a další faktory, které migrénu spouští a ty ze života vyřadit nebo alespoň eliminovat.

 

Migréna se v drtivém procentu léčí konzervativním způsobem. Mimo medikamentů (analgetika, tryptany) jsou známy i relaxační techniky a obklady na čelo a hlavu. Rozhodující je také úprava životního stylu a nejrůznějších návyků. Proti vzniku migrén se doporučuje profylaktická léčba - snižuje počet záchvatů. Neužívejte léky bez předpisu lékaře, řada z nich působí stejně jen dočasně a v závěru mohou bolestem hlavy v dlouhodobějším horizontu skutečně i škodit. Migrenik by měl mít při ruce malý deníček, kam si frekvenci migrén zapisuje. Komunikace s lékařem a nastavení správné léčby je v tomto případě jednodušší, i když stále složitá, což pochopí zřejmě jen ti „zasvěcení“.

 

Domácí zázvorová limonáda proti migréně

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Ordasoft Social Comments and Sharing Free

Komentáře