Slovo stres je dnes skloňováno v mnoha podobách. V nabídkách pracovních pozic vždy dominuje požadavek „odolnost vůči stresu“, vrcholní manažeři jsou školeni na zvládání stresových situací. Hovoří se také o chorobách spojených se stresem a negativních účincích, které stres na lidské tělo a lidský organismus má.
S příchodem prvního podzimního ochlazení a poté v zimních měsících se každoročně zaplní ordinace praktických lékařů pacienty s příznaky chřipky. Média pak pravidelně informují o vypuknutí chřipkové epidemie. Chřipka se stala téměř civilizační chorobou, která za život postihne snad každého jedince. Dle záznamů ze Státního zdravotního ústavu bylo např. v chřipkové sezóně 2004/2005 nakaženo onemocněním chřipky 1 552 000 osob.
Pozitivní účinky saunování na lidský organismus jsou již dnes známé. Mnozí z nás využívají pobyt v sauně v rámci relaxace a odpočinku, jiní zase jako prostředek regenerace po zvýšené fyzické námaze a energetickém výdeji. Ve společnosti se saunování stalo dokonce tak oblíbenou činností a součástí týdenního režimu, že se mnozí rozhodli pro její výstavbu přímo doma. Ani Češi nejsou výjimkou a počet domácích infrasaun každoročně stoupá. Je ovšem domácí saunování bezpečné? Kolik stojí provoz a jaké parametry by měla domácí sauna mít? Pro tento článek byla vybrána domácí infrasauna od firmy Marimex, která se pyšní více než dvacetiletou tradicí na českém trhu v prodeji infrauasuny.
Bolesti kloubů patří mezi jednu z nejčastějších příčin návštěvy lékaře v populaci nad 50 let. Zejména se jedná o bolesti velkých nosných kloubů jako je kyčelní kloub či kolenní kloub, které podléhají opotřebení a degenerativním změnám, neboli artróze. Tyto změny si nezřídka vyžádají až operační řešení ve formě náhrady postiženého kloubu. Je však na trhu celá řada přípravků, které nám slibují zázračné uzdravení. Je to však opravdu možné a existuje skutečně přípravek, který by dokázal poškozenou kloubní chrupavku obnovit?
Ebola je s úmrtností až 90% považována za jednu z nejnebezpečnějších světových chorob. Aktuálně celý svět přihlíží epidemii, která propukla v afrických oblastech Guinea, Libérie, Senegal a Sierra Leone. Odtud se virus může rozšířit do celého světa. V současnosti snad nenajdeme stát, který by se touto problematikou nezabýval a nepodnikal bezpečnostní kroky, aby zabránil zavlečení viru právě do své země.
Tepová frekvence – dvě slova, která (stále bohužel) nechávají většinu „amatérských“ dietářů v klidu, zatímco profesionálním trenérům tato ignorance způsobuje noční můry. Jak souvisí tepová frekvence s hubnutím? Překvapivě hodně, k tomu se hned dostaneme. Není žádným tajemstvím, že srdce tepe neustále a frekvence tepů za minutu se mění podle toho, zda právě vykonáváme nějakou fyzickou námahu.
Tento článek je hlavně věnovaný malým a povrchovým popáleninám, které se rozhodnete léčit doma. Při všech pochybnostech vyhledejte lékařskou pomoc, nejlépe v chirurgické ambulanci. Asi každý z nás se v životě popálil, ať o vroucí vodu, olej, rozžhavená kamna, plotnu, motor vozidla nebo třeba uhlík z ohniště. Způsobů jak se poranit teplem je celá řada a díky tomu také ve všeobecném povědomí koluje spousta mýtů a babských rad. Ne všechny jsou ale správné a některé dokonce popálenině vyloženě škodí. Popálenina může ale vzniknout i jinak než přímým působením tepla. Popálit se můžete i o chemikálie, elektřinu a záření, jako je tomu například při dlouhém pobytu na slůnci.V domácnosti a běžném životě se snad nikdo nesetká se zářením radiačním, ale i to může způsobit popáleniny.
Řepík, rostlina, která pozitivně působí na lidské zdraví a dá se dobře využít i v kuchyni. Tak přesně to je řepík, přesněji řečeno řapík lékařský, jenž uleví od průjmů, bolestí v krku, zánětech horních cest dýchacích nebo zánětů sliznic – a samozřejmě mnoho dalšího.
Olivový olej je považován za jeden z nejzdravějších olejů, protože má vysoký obsah tuků zdravých pro srdce, vitaminu E a omega 3 mastných kyselin. Olivový olej je běžný v mnoha kuchyních po celém světě, včetně středomořské stravy. Středomořská kuchyně je bohatá na olivový olej, luštěniny, celá zrna, ovoce, zeleninu, mořské plody, víno a má nižší spotřebu červeného masa. Existuje mnoho výzkumů naznačujících že, středomořská strava může mít řadu zdravotních výhod. Ačkoli existuje mnoho důkazů o tom, že je olivový olej v jádru zdravý, existují případy, kdy olivový olej nemusí být nejlepší volbou pro vaření. Zde jsou některé důležité faktory, které je třeba vzít v úvahu při určování, se kterým olejem budete vařit.
Vitamín D, který se dává (respektive v ještě nedávné minulosti dával) nejčastěji do spojení s dobrým zdravotním stavem našich kostí, je velmi náročné získávat z klasické stravy. Obsahují jej totiž vlastně jen vybrané potraviny, které povětšinou nejsou na našem jídelníčku obsaženy pravidelně – a tento obsah rozhodně nepokryje obvyklou poptávku našeho organismu. Naštěstí se však tento vitamín dá úspěšně „vyrábět“ pomocí slunečního svitu.
Lidstvo už odpradávna přitahuje tajemno, esoterika a magie. Silný význam se přikládá hlavně nejrůznějším předmětům, které napomáhají zlepšení osudu, zdravotního stavu a tak podobně. Podle mnohých lidových léčitelů a tradic se dají různé nemoci vyléčit působením léčivých kamenů. Prakticky na jakýkoliv myslitelný neduh – psychický i fyzický – existuje nějaký léčivý kámen. Tyto kameny se řadí navíc i podle toho, pro které znamení zvěrokruhu se hodí. Pojďme si tedy alespoň některé z nich trochu představit.