-
10
říj 2014
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 10. říjen 2014
- Aktualizováno: 8. duben 2023
Řepík
Řepík, rostlina, která pozitivně působí na lidské zdraví a dá se dobře využít i v kuchyni. Tak přesně to je řepík, přesněji řečeno řapík lékařský, jenž uleví od průjmů, bolestí v krku, zánětech horních cest dýchacích nebo zánětů sliznic – a samozřejmě mnoho dalšího.
Historie řepíku
Řepík se za časů antiky používal dokonce i k magii, ale už tehdy se jím samozřejmě léčily nejrůznější zdravotní neduhy. V lidovém léčitelství řepík dokázal vyléčit střelné rány, a mohl vyléčit čarodějnice. Řepík vařený v mléce měl mužům pomáhat s potencí. Často se řepík užíval při proplémech s nespavostí a věřilo se, že dokáže i vytahovat třísky. Dnes se řepík předepisuje hlavně na poruchy ledvin , jater, močového měchýře, a syndrom podrážděných střev. Je mírné svíravý. Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé účinky.
Popis řepíku
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je druh vytrvalé byliny patřící do čeledi růžovité (Rosaceae) rostoucí až do výšky 60 cm. Jde o rostlinu se žlutými květy, které vypadají jako menší meruňky. Tyto plody se přichytávají velmi často na chlupech zvířat a oblečení lidí. Nejčastěji ji najdete poblíž bažin a rybníků, má totiž velice ráda vlhko. Pro lékařské i kuchyňské účely se využívá celá nať rostliny, tj. vlastně vše kromě kořenů, sběr se provádí od června do září. Geograficky vzato, najdeme ji prakticky po celé severní polokouli.
Řepík k hojení ran a problémům s pokožkou
Řepík je velmi hojně využíván například jako sedací koupele při opruzeních u dětí, ale i dospělích, dokonce častěji než například hěřmánek, protože tolik nevysušuje a není tolik agresivní. Při dohojování ran, se doporučují obklady s řepíkem 3x denně na 10 minut. Nálev se připraví vylouhováním zakoupené řepíkové směsy.
Stejně jako u všech snížit hladinu krevního tlaku , existují i v případě řepíku některá nutná preventivní opatření. Samozřejmě se nedoporučuje užívat příliš vysoké dávky. V případě, že to s řepíkem poněkud přeženeme, totiž hrozí mimo jiné i nepříjemná zácpa (obsahuje totiž velké množství tříslovin), podle některých studií může i ovlivnit menstruační cyklus. Stejně tak není doporučeno užívat jej v době těhotenství, kdy by mohl mít za následek poškození plodu.
Řepík a angína
Máte Vy nebo někdo z Vašich blízkých zrovna angínu? Stačí jen přelít vroucí vodou čajovou lžičku řepíku a hned je na světě léčivý čaj, který můžeme pít klidně i dvakrát za den. Pro zvýšení efektu lze řepík použít i jako kloktadlo, ve formě prášku je vhodný i do bylinné koupele. Řepík lze využít jako v čerstvém stavu, tak i sušený ve formě prášku (ten je tedy například vhodný do koupele).
Řepíková nať obsahuje velké množství zdraví prospěšných kyselin (mj. kyselinu jablečnou, citronovou nebo salicylovou), ale i pestrou paletu minerálů, vitamíny B, C a K, stejně tak mastné kyseliny. V lidovém léčitelství se prakticky odpradávna užívá na problémy s játry nebo žlučníkem (zejména měl dobře účinkovat proti žlučníkovým kamenům), pomáhá při inkontinenci nebo průjmech. Speciálně právě na průjem se používalo víno, v němž se květy řepíku louhovaly. Řepík dále dokáže snížit hladinu krevního tlaku na přijatelnou hodnotu, utlumit zánět a například i podpořit imunitu, což oceníme zvláště během zimních měsíců. Utlumit by měl i vnitřní krvácení, to vše kvůli takzvanému svíravému efektu, pomůže ale například i při poruchách trávení.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej na sociálních sítích, děkujeme.