-
10
zář 2014
- Vytvořeno: 30. červenec 2014
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Antrax
Antrax (též sněť slezinná) se dostal do všeobecného povědomí před třinácti lety, v souvislosti s útoky na World Trade Center 11. září 2001 totiž byly teroristy rozesílány takzvané „antraxové dopisy“, jež způsobily smrt pěti různých osob. Kvůli použití této biologické zbraně začal být podezřelý každý bílý prášek v listovní zásilce, šlo i o oblíbený terč vtipálků, kteří posílali takto jen práškový cukr.
Antrax však nebyl vždy jen a pouze biologickou zbraní zabíjející lidi, dlouhou dobu předtím totiž úspěšně likvidoval například stáda dobytka, navíc zamořil i louky, kde nešlo nadále dobytek chovat – třeba i dlouhá desetiletí. Velký krok k jeho odhalení znamenaly hlavně četné studie Roberta Kocha a Louise Pasteura, jenž jako první přišel s účinným očkováním.
V dnešní době se tato nákaza prakticky nevyskytuje, vídána je pravidelně jen v některých oblastech Řecka, kde bují mezi divoce žijícími savci. I zde se ji ale pravděpodobně podaří brzy potlačit. V minulosti pokusy s použitím antraxu coby biologické zbraně probíhaly i v Číně, bývalém Sovětském svazu nebo Iráku za vlády Saddáma Husajna.
Nakazit se antraxem pro člověka i zvíře bylo v minulosti poměrně snadnou záležitostí. Existují totiž hned tři různé varianty této nemoci – plicní, kožní a střevní antrax.
Plicní antrax
Projevuje jak krvácením, tak i nevídaným zápalem plic nebo horečkami. Pomoci mohou v některých případech silné dávky antibiotik, ale bohužel – plicní antrax znamená mnohdy smrt. Aby tomu vůbec bylo možné předejít, je potřeba skoro až blesková diagnóza.
Střevní antrax
Smrtelný až v polovině případů, do organismu se dostane skrze trávicí soustavu, většinou skrze infikované maso dobytka apod. Příznaky jsou velmi podobné jako v případě plicního antraxu – krev (tentokrát ve stolici), silné bolesti břicha, průjem a velice silné horečky, dostat se pak může i na časté zvracení. Opět je nutná včasná diagnóza a nasazení antibiotik.
Kožní antrax
Infekce která se projeví v místě přenosu načernalým puchýřem. Inkubační doba je ze všech možných typů nákazy nejdelší, trvá často i více než jeden týden. I zde je potřebná včasná diagnóza, ke které mohou pomoci i poměrně velké, ale současně prakticky nebolestivé nekrotické vředy a léčba silnými antibiotiky, šance na přežití je v případě kožního antraxu procentuálně nejvyšší.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum