aloe vera

Jednou z rostlin, které se využívaly pro nejrůznější účely už v dávné antice, je mimo jiné Aloe Vera. Moderní doba pro nás jen znovuobjevila její skvělé účinky, pojďme si je tedy postupně trochu připomenout.

Aloe Vera je vlastně sukulent, jenž roste hlavně ve Středomoří (původem je ze severní Afriky), ale dá se s úspěchem pěstovat i u nás. Není třeba příliš častá zálivka, vysoká vlhkost vzduchu či málo světla – prostě musíme nasimulovat subtropické podmínky (teplota v místnosti, kde Aloe roste, nesmí klesnout pod 5 stupňů Celsia) a pak nám tato kráska poroste až zázračným tempem. Ideální to bude i ve skleníku, žádnou vědu v pěstování Aloe nehledejte.

A na co všechno Aloe Vera vlastně pomůže?

Obsahuje mimochodem pestrou škálu vitamínů – A, většinu skupiny B, hořčík, zinek, draslík nebo vápník a chrom, stejně jako nejrůznější aminokyseliny. Nejproslulejší je Aloe určitě díky tomu, že dokáže vydatně přispět ke zhojení povrchových ran – popálenin, hmyzího bodnutí nebo třeba nejrůznějších oděrek. Pozitivní účinek má tato rostlina ale i na afty, akné či opary.

Potíže s trávením?

I tady si Aloe Vera poradí, pomůže totiž mimo jiné celkově odkyselit organismus. Pomáhá od nepříjemnosti spojených s nadýmáním, nechutenstvím či například také průjmem. Ve spolupráci s ostropestřcem mariánským dokáže výrazně ulevit i často přetěžované a namáhané jaterní buňce. Zabere i na bolavé klouby, pomáhá hlavně při zánětech a nastupující artritidě.

Aloe by měli užívat i ti z nás, kteří mají potíže s funkcí imunitního systému nebo jsou ohroženi parodontózou. V zásadě jej lze podávat například i diabetikům, protože svým působením umí snížit hladinu krevního cukru. Jakožto vhodný doplněk stravy jej lze doporučit snad naprosto všem.

V tuzemských lékárnách celkem snadno seženete extrakt z Aloe, pro vnitřní užití je ale doporučován například i gel nebo nápoj z Aloe – můžete si připravit jako lahodný džus, tak i čaj.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele mss
mss odpověděl/a na téma: #2
Zkoušela jsem už různé doplňky, různé bylinky a "vylepšovače" zdraví. Aloe vera mi velmi pomáhalo na pleť v kosmetice. Jednou jsem i zkoušela gel/nápoj aloe, ale od toho jsem tedy brzy opustila, to mi opravdu nechutnalo. Jinak si myslím, že aloe není vůbec špatné, opravdu skvělé účinky má. ;-)
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #3
Positivní účinky aloe vera na lidský organizmus jsou dokázané - o tom už jsem leccos slyšela. Ale mám dotaz : když je to sukulent, který roste ve Středomoří a je původem ze Severní Afriky, platí tyto pozitivní účinky pro obyvatele naší zeměpisné šířky? Nebo to zkoumali jen na domorodcích? :)
Avatar uživatele SimonSt
SimonSt odpověděl/a na téma: #4
Mast složená z Aloe vera mi velmi pomohla při problému s atopickým ekzémem. Taktéž jsem si o ní přečetla ve výborném článku, kde jsem se dozvěděla, že aloe vera lze poučít i při péči o pleť.
přikládám článek kdyby jste si někdo chtěl přečíst : kralovstvizen.cz/jak-pecovat-o-plet-v-zime/
Avatar uživatele terinka
terinka odpověděl/a na téma: #5
Aloe Vera pěstuju doma a používám přímo dužinu z listů - na potírání spálenin (i od sluníčka), na vyrážky, podrážděnou pokožku atd. Je to to nejlepší co znám B)