Cílová tepová frekvence

Tepová frekvence – dvě slova, která (stále bohužel) nechávají většinu „amatérských“ dietářů v klidu, zatímco profesionálním trenérům tato ignorance způsobuje noční můry. Jak souvisí tepová frekvence s hubnutím? Překvapivě hodně, k tomu se hned dostaneme. Není žádným tajemstvím, že srdce tepe neustále a frekvence tepů za minutu se mění podle toho, zda právě vykonáváme nějakou fyzickou námahu.
Svoji cílovou tepovou frekvenci můžete zjistit v naší Kalkulačce pro zdraví
Při zátěži spotřebovávají svaly více kyslíku, který je proto potřeba doplňovat, takže dýcháme rychleji a naše srdce musí rychleji tepat. V opačném případě, když jsme v klidu či spíme, srdce pracuje při klidové tepové frekvenci. Ta se u průměrného dospělého člověka pohybuje okolo 60 tepů za minutu.
Zároveň platí, že čím trénovanější člověk je (tedy čím více v mládí sportoval, popř. stále sportuje), tím nižší tepovou frekvence bude mít (u některých lidí klesá v klidu až k 30-40 tepům za minutu). Nižší tep je nepopiratelně výhodný pro naše zdraví, protože srdce se příliš neunavuje. Tepová frekvence při zátěži je vždy vyšší než ta klidová, ale nestačí vědět jenom toto.
Pro účely hubnutí je důležité, abychom si hlídali svou cílovou tepovou frekvenci. Kdybychom se mermomocí snažili cvičit co nejvíce a namáhali své tělo do úmoru, nebude nám to nic platné, protože při intenzivní námaze spalujeme především cukry. Takovému cvičení se také říká aerobní, neboť při něm máme velkou spotřebu kyslíku (jsme hodně zadýchaní a navíc se rychle unavíme, takže nevydržíme moc dlouho).
Abychom spalovali tuky a zlepšili svou fyzickou kondici, je nutné cvičit v tzv. anaerobní zóně, tedy nepříliš intenzivně, zato déle. Při takových aktivitách se naše tepová frekvence pohybuje v rozmezí 65-90% maximální tepové frekvence. Zjistilo se, že tato hodnota znamená ideální podmínky pro zlepšení fyzické kondice a zhubnutí. Cílová tepová frekvence se u každého člověka liší a stanovuje se pomocí vzorce: od čísla 220 (u mužů) a 226 (u žen) odečteme svůj věk.
Získáme orientační počet tepů za minutu, kterého je naše srdce schopno dosáhnout. Při cvičení by se pak měla naše cílová tepová frekvence pohybovat kolem 60-70% tohoto čísla. A takové cvičení bychom měli vykonávat přinejmenším tři-čtyřikrát týdne po dobu 30-60 minut, aby přineslo viditelné výsledky.
Líbí se vám tento článek? Sdílejte jej na sociálních sítích, děkujeme.