otoky nohou

Je pravdou, že otoky nohou jsou celkem běžná zdravotní peripetie, která postihuje značnou část naší populace. To samozřejmě neznamená, že se této vpravdě civilizační chorobě nelze bránit nebo potlačit její nepříjemné příznaky.

Pokud máte pocit takzvaně těžkých nohou, křeče (ty se projevují hlavně v nočních hodinách), mravenčení, nebo Vás nohy často bolí, je třeba vše řešit s ošetřujícím lékařem. Cirkulace krve směrem k srdci může být v žilách na nohou zpomalena a v okolních tkáních se začnou ve velkém hromadit tekutiny. Samotné tkáně se pak špatně regenerují, což bude znát i na kvalitě pleti.

Zhoršení otoků nohou může přinést například časté cestování dopravními prostředky (obvykle je nedostatek prostoru pro nohy, dlouhodobé a strnulé sezení), ale i neadekvátní pitný režim, nošení příliš upnutého oblečení nebo kouření cigaret. Svou daň si v tomto případě vybere i obezita nebo případná hormonální léčba. Na vině může být i špatná obuv, která Vás snadno přiměje k drobné změně chůze – začnete pak vytěžovat jiné svaly než obvykle, na ty „standardní“ se tolik nedostane a problém je pak na světě.

Otoky nohou jsou velmi časté také u těhotných žen, v jejichž těle koluje větší množství tekutin než obvykle, navíc musíme připočíst velký nárůst tělesné hmotnosti v relativně krátkém časovém období. Pomoc je však celkem snadná – chodit na procházky a pít velké množství vody, klidně i tři nebo čtyři litry za den.

Pokud trpíme otoky nohou, je potřeba také dlouhodobě vynechat tvrdý alkohol a kávu, nahraďme je raději vodou, která sníží hustotu krve – a ta se tak nebude mít sklony srážet. Dobrou pomocí mohou být v tomto směru i citrusové džusy, zkuste si také čas od času zacvičit. Nemusíte hned přelouskat pár publikací o józe, ke zlepšení otoků totiž stačí úplně jednoduché cviky – například zvedání pat nebo kroužení chodidly během cestování autem.

Lymfedém

Více o lymfedému v článku Lymfodrenáže

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje