chřipka

S příchodem prvního podzimního ochlazení a poté v zimních měsících se každoročně zaplní ordinace praktických lékařů pacienty s příznaky chřipky. Média pak pravidelně informují o vypuknutí chřipkové epidemie. Chřipka se stala téměř civilizační chorobou, která za život postihne snad každého jedince. Dle záznamů ze Státního zdravotního ústavu bylo např. v chřipkové sezóně 2004/2005 nakaženo onemocněním chřipky 1 552 000 osob.

Z medicínského hlediska se jedná o akutní infekční onemocnění, které postihuje dýchací soustavu lidského organismu. Za vypuknutí tohoto onemocnění, jež se šíří kapénkovou formou, je zodpovědný virus RNA, jehož inkubační doba se pohybuje v rozmezí 1-3 dny. Tento virus se množí a proniká do těla prostřednictvím sliznice na stěnách dýchacích cest.

Dle závažnosti lze chřipku rozdělit do tří kategorií: chřipka typu A, chřipka typu B a chřipka typu C. Za nejzávažnější onemocnění je považována chřipka typu A, která vyvolává svým průběhem takové změny, na které lidský organismus jen obtížně dokáže reagovat. Tento typ je schopný vyvolat i pandemii. Chřipka typu B je o něco méně závažná a organismus se s ní dokáže, až na výjimky, při stabilních imunitních pochodech vyrovnat. Chřipka typu C postihuje spíše dětskou populaci a svými příznaky a průběhem je téměř nerozeznatelná od ostatních virových onemocnění jako je rýma nebo kašel.

Na základě odhadu podoby viru, který je za chřipku zodpovědný, jsou každoročně navrhovány typy vakcín. Jelikož se virus během roku několikrát mění, je tedy velmi pravděpodobné, že je jedinec nakažen i několikrát za sebou.

Hrozba nákazy chřipkou

Mezi nejčastější příčinu nákazy chřipkou patří přímý kontakt s již nakaženým jedincem. Díky několikadenní inkubační době nemusí nakažený jedinec nutně vykazovat příznaky nákazy. Další hrozbou je již oslabený organismus v souvislosti s jiným onemocněním. Imunitní systém je tedy zaměstnán jinou aktivitou a nestačí odrážet útok viru RNA způsobující onemocnění chřipky. Mezi nejrizikovější jedince patří děti a senioři, u kterých může mít chřipka velmi závažný průběh nadměrně zatížit jejich organismus.

Vhodná prevence chřipky

Jak bylo již zmíněno, jednou z možností je preventivní očkování. To je ale připravováno pouze na určitou sezónu a díky proměnlivosti viru není tolik spolehlivé. Obecně je udáváno, že po uplynutí týdnu od očkování je chráněno okolo 60% očkovaných jedinců, po dvou týdnech téměř 80%.

Velmi vhodným opatření proti chřipce je zvýšený příjem vitamínů a minerálů v potravě. Zejména v zimních měsících bychom měli zvýšit příjem čerstvého ovoce, vitamínu C a zejména tekutin. Dopručují se také prostředky z bylinky Ostropestřec mariánský.

Koupit je můžete vse speciálce na Ostropestřec mariánský a Echinacea.

Prvotní příznaky a projevy onemocnění chřipkou

Ve většině případů se chřipka projeví velmi náhlými horečkami přes 38oC, bolestmi svalů a celkovou únavou. Poté následuje další průběh v podobě dráždivého suchého kašle, který se později změní ve vykašlávání. Tyto příznaky obvykle netrvají déle než 7 dní, poté postupně odezní. V horším případě může být chřipka doprovázena také zažívacími obtížemi s projevy zvracení, průjmů nebo zácpy a její léčba může trvat i několik týdnů.

Jak léčit chřipku

Na chřipku lze vyzrát i vlastními silami. Je ovšem zapotřebí striktně dodržovat několik důležitých zásad. Jednou z nejdůležitějších je klid a odpočinek v poloze vleže v posteli. Je velmi nutné, aby organismus nebyl zatěžován nadměrným pohybem nebo emočním vypětím a mohl tak veškerou energii spotřebovat autoimunitními procesy. Další zásadou je vysoký příjem tekutin a vitamínů v potravě.

Pokud tato domácí léčba nezabírá, je možno zvolit formu medikamentózní. Lékařem jsou potom předepsány zejména léky snižující vysokou tělesnou teplotu, zklidňující kašel a popřípadě také léky tlumící bolest svalů nebo kloubů. I při medikamentózní léčbě velmi důležitý příjem tekutin nejlépe ve formě neperlivé minerální vody.

Velmi vhodná je kombinace obou strategií, kdy je nejčastěji pomocí léků snížená horečka a poté následuje pravidelný pitný režim a zvýšený příjem vitamínů. Při silné medikamentózní léčbě může sice rychle dojít k odezvě příznaků chřipky, tělo je pak ale ještě několik dnů, někdy i týdnů velmi oslabeno.

Log in to comment


Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #2

Na chřipku lze vyzrát i vlastními silami. Je ovšem zapotřebí striktně dodržovat několik důležitých zásad. Jednou z nejdůležitějších je klid a odpočinek v poloze vleže v posteli.

Docela by mně zajímalo, jestli je stejně účinný klid a odpočinek v poloze VSEDĚ. Vždyť je to jedno, jestli člověk sedí nebo leží, nebo ne? Je to zvláštní, ale možná že i takový drobný rozdíl (sed vs. leh) hraje v léčbě chřipky klíčovou roli.
Avatar uživatele Schwabka
Schwabka odpověděl/a na téma: #3
Je celkem známo, že když člověk onemocní chřipkou, měl by zalézt do postele. Jenže jak to udělat? Praxe je taková, že za dnešní stávající zdravotní politiky člověk, který se hodí marod a nechodí do práce, přijde o spoustu peněz. A to se samozřejmě nikomu nelíbí. Takže raději překoná bolest a únavu a doplazí se do zaměstnání, kde nakazí zbytek ostatních. Ba co víc - někteří zaměstnavatelé dokonce zakazují svým zaměstnancům aby byli nemocní pod hrozbou vyhození ze zaměstnání. Takže my sice víme, co v případě chřipky dělat, leč použít se to moc nedá. Jak z toho ven?
Avatar uživatele Májka
Májka odpověděl/a na téma: #4
V prvé řadě bych ráda podotkla, že je opravdu potřeba alespoň v první fázi chřipky, zůstat doma v posteli a snažit se vypotit. Takže ta postel je prostě fér! Ale chápu, že pro někoho je to téměř nemožné. Nemoc člověka v naší společnosti zkrátka ohrožuje úplně ve všem (zdraví, menší finanční ohodnocení, v horším případě ztráta zaměstnání apod. ...). Zároveň je důležité si uvědomit, že každý má nárok na nemocenskou a pokud člověk není nějak chronicky nemocný, měl by pracovní neschopnosti využít. Ohledně očkování bych byla velmi obezřetná, protože i jak se píše v textu, nemusí vždy fungovat a nezapomínejme, že každé očkování je oslabení pro naše tělo. Samozřejmě u starých lidí a lidí s nějakým závažným zdravot. problémem je tomu jinak. Co se týče léčby, jak už jsem psala v častém nachlazení, hodně zázvoru, citrónu, medu, vitamínů a z mé zkušenosti výborně funguje také wobenyzm.
Avatar uživatele alenkanott
alenkanott odpověděl/a na téma: #5
Dobrý den. Úplně nevím jestli souhlasím s očkováním jako prevencí chřipky. za prvé je preci normální jednou za čas chřipku dostat..no tak je potreba vylezet...
a za druhé jsou i jiné cesty prevence..třeba přírodní
bylinné..chápu ze ne kazdy na to ma cas, ale je spousta doplnku, extraktu atd. které zabíraji.
Já osobně užívám tento www.zdravi-nemoc.cz/chripka a jsem spokojena.
Plus v článku jsou i nejake dalsi tipy jak se dá lečit.
Avatar uživatele SimonSt
SimonSt odpověděl/a na téma: #6
Podle mě je při chřipce důležité mít hlavně dobrou imunitu aby ta nemoc proběhla co nejlíp.