-
08
čec 2017
- Vytvořeno: 6. červenec 2017
- Aktualizováno: 8. červenec 2017
Dupuytrenova kontraktura
Dupuytrenova kontraktura je deformita ruky, která se obvykle vyvíjí v průběhu let. Stav postihuje vrstvu tkáně, která leží pod kůží dlaně. Uzly tkáně se tvoří pod kůží - nakonec vytvoří tlustý provazec, který může vytáhnout jeden nebo více prstů do ohnuté polohy.
Zasažené prsty nelze zcela narovnat, což může komplikovat každodenní činnosti, jako je dávání rukou do kapes, nasazení rukavic nebo potřásání rukou.
Dupuytrenova kontraktura ovlivňuje hlavně prsteníček a malíček a nejčastěji se vyskytuje u starších mužů severoevropského původu. K dispozici je řada léčebných postupů, které zpomalují postup Dupuytrenovy kontraktury a uvolňují symptomy.
Příznaky a Symptomy
Dupuytrenova kontraktura zpravidla postupuje pomalu, po celé roky. Stav obvykle začíná jako zhrubnutí kůže na dlani. Jak postupuje, pokožka na dlani se může jevit vroubkovaná nebo zatažená. Na dlani se může vytvořit pevná tkáň. Tato část může být citlivá na dotek, ale obvykle není bolestivá.
V pozdějších fázích Dupuytrenovy kontraktury se na dlani tvoří provazce tkáně pod kůží a mohou se rozšířit až k prstům. Jelikož tyto provazce stahují, mohou být někdy prsty přitahovány k dlani silně.
Nejčastěji jsou postiženy prsteník a malík, i když se může jednat i o prostředník. Zřídka se jedná o palec a ukazovák. Dupuytrenova kontraktura se může objevit na obou rukou, i když jedna ruka je obvykle postižena silněji.
Příčiny
Lékaři nevědí, co způsobuje Dupuytrenovu kontrakturu. Neexistuje žádný důkaz, že zranění rukou nebo povolání, která zahrnují vibrace do rukou, způsobují tento stav.
Rizikové faktory
Předpokládá se, že řada faktorů zvyšuje vaše riziko onemocnění, včetně:
-
Věku. Dupuytrenova kontraktura se vyskytuje nejčastěji po dosažení věku 50 let.
-
Pohlaví. Muži mají větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine Dupuytrenova kontraktura než u žen a že budou mít vážnější kontrakty než ženy.
-
Původu. Lidé severoevropského původu mají vyšší riziko onemocnění.
-
Rodinné historie. Dupuytrenova kontraktura často probíhá v rodinách.
-
Konzumace tabáku a alkoholu. Kouření je spojeno se zvýšeným rizikem dupuytrenovy kontraktury, snad kvůli mikroskopickým změnám v krevních cévách způsobených kouřením. Příjem alkoholu je také spojen s Dupuytrenovou kontrakturou.
-
Diabetu. U lidí s diabetem je hlášeno zvýšené riziko Dupuytrenovy kontraktury.
Komplikace
Dupuytrenova kontraktura může způsobit obtížnost některých funkcí používání ruky. Vzhledem k tomu, že palec a ukazováček obvykle ovlivněny nejsou, mnoho lidí nemá velké nepříjemností nebo postižení s jemnými aktivitami motoriky, jako je psaní. Ale protože Dupuytrenova kontraktura postupuje, může to omezit schopnost plně otevřít ruku, uchopit velké předměty nebo dostat ruku do úzkých míst.
Příprava na schůzku s lékařem
Nejdříve byste mohli na příznaky upozornit svého rodinného lékaře, mohl by vás kontaktovat s ortopedickým chirurgem.
Co můžete udělat
Před zahájením schůzky si můžete napsat seznam, který odpovídá na následující otázky:
-
Jaká je rodinná anamnéza tohoto problému?
-
Jaké léky jste vyzkoušeli? Pomohly vám?
-
Jaké léky a doplňky užíváte pravidelně?
Co lze očekávat od vašeho lékaře
Váš lékař se může zeptat na některé z následujících otázek:
-
Kdy začaly příznaky?
-
Zhoršují se?
-
Je vaše ruka bolestivá?
-
Jak může kontraktura zasahovat do vašich každodenních úkolů?
Léčba a léky
Pokud onemocnění postupuje pomalu, nezpůsobuje bolesti a má malý vliv na schopnost používat ruce při každodenních úkolech, možná nebudete potřebovat léčbu. Místo toho můžete počkat a zjistit, jestli Dupuytrenova kontraktura postupuje. Možná budete chtít sledovat postup pomocí stolního testu, který můžete provést sami.
Léčba zahrnuje odstranění nebo rozbití provazců, které táhnou prsty směrem k dlani. To lze provést několika způsoby. Výběr postupu závisí na závažnosti příznaků a dalších zdravotních problémech, které můžete mít.
Jehlování
Tato technika používá jehlu aplikovanou přes kůži, aby propichovala a prolomila provazec tkáně, která se dotýká prstu. Kontraktury se často opakují, ale postup se může opakovat.
Hlavními výhodami jehlovací techniky je to, že neexistuje řez, může být provedena na několika prstech najednou a obvykle je zapotřebí jen velmi málo fyzikální terapie. Hlavní nevýhodou je to, že ji nelze použít v některých místech prstu, protože by mohla poškodit nerv nebo šlachu.
Enzymové injekce
Injektování typu enzymu do napnutého provazce v dlani jej může změkčit a oslabit - což umožní lékaři, aby později manipuloval s vašimi rukama při pokusu o prolomení provazce a narovnání prstů. FDA schválila k tomuto účelu kolagenázu Clostridium histolyticum (Xiaflex). Výhody a nevýhody injekce enzymu jsou podobné jako jehlování.
Chirurgická operace
Další možností pro osoby s pokročilým onemocněním a omezenou funkcí je chirurgicky odstranit v dlani tkáň postiženou chorobou. Hlavní výhodou pro chirurgii je, že má za následek úplnější a déle trvající uvolnění než je poskytováno metodou jehly nebo enzymů. Hlavní nevýhody jsou, že je po operaci obvykle nutná fyzická terapie a obnovení může trvat déle.
V některých závažných případech, zvláště pokud chirurgický zákrok nedokázal problém odstranit, chirurgové odstraní veškerou tkáň, která by mohla být postižena Dupuytrenovou kontrakturou, včetně napadené kůže. V těchto případech je potřeba kožní štěp ke krytí otevřené rány. Tato operace je nejinvazivnější možností a má nejdelší dobu zotavení. Obvykle vyžaduje měsíce intenzivní fyzické terapie.
Životní styl a domácí prostředky
Máte-li mírné Dupuytrenovy kontraktury, můžete si chránit ruce tak, že:
-
se vyvarujte pevného uchopení nástrojů tím, že vytvoříte rukojeti s izolací z hadice nebo polštářkem
-
při těžkých úkolech budete používat rukavice se silným polstrováním
Váš stav však může přetrvávat nebo se zhoršovat, i přes tato opatření.